W dnaich od 10 do 25 września można oddać swój głos w jubileuszowej, 10. edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy Chorzowa zdecydują o tym, na co wydać kwotę 3 mln 900 tys. zł. W puli projektów dopuszczonych do głosowania znalazły się w sumie 53 pozycje: 22 to projekty społeczne, a 31 - inwestycyjne.
Jak oddac głos?
Głosowanie odbywa się wyłącznie poprzez platformę internetową www.bo.chorzow.eu. Osoby nieposiadające dostępu do internetu mogą oddać głos w pok. 220 w Urzędzie Miasta, w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 oraz we wszystkich filiach biblioteki miejskiej. Głosować mogą wyłącznie mieszkańcy Chorzowa, zameldowani lub nie, bez limitu wieku.
Każdy głosujący ma do dyspozycji 10 punktów do przyznania na wybrany projekt lub projekty (punkty można dzielić do wyczerpania puli). Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 28 września.
Lista projektów SPOŁECZNYCH
1. Chorzowskie Spotkania z Kinem Europejskim im. Kazimierza Kutza - III edycja. Spotkania i pokazy filmów w kinach Chorzowskiego Centrum Kultury oraz w plenerze
- Spotkania filmowe dla chorzowian i wszystkich mieszkańców metropolii śląskiej. Mają przybliżyć najciekawsze obrazy filmowe z krajów europejskich. Propozycja dla ludzi ciekawych świata i otwartych na inne kultury.
15. Kino-Pauza
- Cykl wykładów połączonych z projekcją filmów będących ekranizacją światowych dzieł literackich, z udziałem wykładowców śląskiej „filmówki”. Projekt kierowany jest głównie do maturzystów i ich młodszych kolegów jako forma powtórki przed egzaminem dojrzałości. Projekcje odbywałyby się w ogrodach. Termin realizacji: kwiecień - czerwiec 2023.
20. Ćwiczenia usprawniające w środowisku wodnym dla seniorów
- Aktywizacja umożliwiająca odciążenie kręgosłupa i stawów, obniżenie napięcia mięśniowego, poprawę koordynacji ruchowej i równowagi. Ćwiczenia w basenie prowadzone przez fizjoterapeutę, 3 razy w tygodniu przez 45 minut. Do realizacji niezbędne będzie zamontowanie drążka wzdłuż wewnętrznej krawędzi basenu i zakup przyrządów do ćwiczeń. Lokalizacja: basen przy pl. Powstańców Śląskich (Chorzów II).
31. Akademia Zdrowia 2023
- 6-miesięczny (od marca do sierpnia 2023 r.) program mający na celu przekazanie wiedzy i wsparcie prozdrowotnych zmian w życiu. Comiesięczne spotkania warsztatowe w MDK Batory (analiza składu ciała, indywidualne zasady racjonalnego odżywiania, odporność) oraz nordic walking w Parku Śląskim, joga.
32. Cztery Pory Roku. Hip hop
- Organizacja 4 koncertów hip-hopowych na początek każdej z pór roku w MDK Batory. Propozycja kierowana głównie do młodych mieszkańców Chorzowa, którzy w poszukiwaniu oferty dla siebie muszą jeździć do ościennych miast aglomeracji.
33. Batory Piknik Blues
- Wydarzenie koncertowo-piknikowe realizowane na tyłach i dziedzińcu MDK „Batory” z wykorzystaniem przestrzeni placu rekreacyjnego przy ul. Hutniczej. Cel - popularyzacja bluesa wśród mieszkańców i umożliwienie im spędzenia czasu na powietrzu przy dźwiękach muzyki i konsumpcji.
34. Biegać każdy może dwuroczny cykl cotygodniowych zajęć z trenerem dla dorosłych II edycja
- Cotygodniowe, półtoragodzinne zajęcia sportowe z trenerem dla amatorsko biegających dorosłych. Propagowanie aktywności fizycznej, trening w formie ćwiczeń: siłowych, wytrzymałościowych, rozciągających, skocznościowych. Dobór sprzętu biegowego, nauka nowoczesnych metod treningowych o stałej i zmiennej intensywności, planowanie treningów interwałowych. Zajęcia od marca do listopada na bieżni boiska miejskiego przy ul. Filarowej dla początkujących i zaawansowanych.
36. Sportowa rodzina
- Bezpłatne zajęcia dla mieszkańców z zakresu brazylijskiego jiu jitsu, zajęcia ogólnorozwojowe oraz zajęcia dla rodziców z dziećmi z elementami brazylijskiego jiu jitsu. Trening sztuk walki angażuje wszystkie partie ciała, pozwala na poznanie jego możliwości, niweluje stres. Dzieci nabywają nowych umiejętności poznając techniki brazylijskiego jiu jitsu poprzez zabawę. Zadanie będzie realizowane na terenie Chorzowa.
37. Piknik literacki
- Prezentacje muzyczne z gatunku piosenki literackiej, spotkania autorskie, plenerowa czytelnia, animacje i warsztaty łączące różne formy aktywności twórczej, wymiana książkowa oraz turniej gier planszowych. Piknik zorganizowany zostanie w Parku Róż w maju 2023 r. Jego współorganizatorem będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie.
38. Re-cycliści czyli coś z niczego
- Festiwal ekologii i sportu na terenie chorzowskiego Katolika przy ul. Kościuszki. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty, których uczestnicy nauczą się nadawać „nowe życie” zużytym przedmiotom. Równocześnie na rowerach stacjonarnych przemierzą kilometry, sprawdzając ile mogą wytworzyć czystej energii. Wszystko przy akompaniamencie muzyki i dobrej zabawy.
41. Projekty społeczne o charakterze międzypokoleniowym dla chorzowian - cykl
- Warsztaty o charakterze międzypokoleniowym, integracyjnym i wspierającym wzmacnianie więzi społecznych między mieszkańcami Chorzowa na każdym etapie życia. Odbywać się będą cyklicznie, raz w miesiącu. Tematyka zajęć: ekologiczne, rękodzieło, muzyczne, taneczne, teatralne, stolarskie, krawieckie, fotograficzne, florystyczne, wizerunkowe. Miejsce: Centrum Integracji Międzypokoleniowej, ul. Dąbrowskiego.
42. Wycieczki krajoznawcze oraz potańcówki dla chorzowskich seniorów 60+
- Zorganizowanie 3 wycieczek oraz 5 potańcówek dla chorzowskich seniorów. Cel – aktywizacja, pogłębianie i nawiązywanie wzajemnych relacji. Każda wycieczka przewidziana jest dla 40 uczestników w wieku 60+, zabawa - dla 130 osób. Realizator zadania - Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7.
49. Festyn Baw się Rodzinnie z 14
- Na terenie SP nr 14 przy ul. Podmiejskiej 62 zostanie zorganizowany festyn dla rodzin zamieszkujących okolice, a także uczniów i pracowników. W programie: zabawy muzyczno-taneczne, animacje (skręcanie balonów, tatuaże brokatowe, kolorowe włosy, dmuchańce - zamki do skakania, trampoliny bungee, karuzele), występy, stanowiska z popcornem, watą cukrową, przekąski i napoje.
50. „Chorzów, moim miejscem” – kreowanie pozytywnych i przedsiębiorczych postaw mieszkańców miasta
- Warsztaty i spotkania (w tym hybrydowe z wykorzystaniem platformy webinaryjnej) aktywizujące mieszkańców m. in. w następujących obszarach: sukces zawodowy, szczęśliwe życie rodzinne i osobiste, własny biznes i sukces, efektywność w biznesie, wzmocnienie pojęcia partnerstwa w konkurencji. Lokalizacja: Centrum Integracji Międzypokoleniowej, ul. Dąbrowskiego.
51. Szkolenia dla psów i ich właścicieli
- Szkolenia mogłyby się odbywać na terenach wybiegów i podwórkach osiedli. Projekt obejmowałby całe miasto. Zajęcia przeprowadzane byłyby pod okiem doświadczonych treserów. Podczas spotkań można byłoby rozdawać akcesoria: obroże z miejscem do wpisania nr telefonu do właściciela, woreczki do sprzątania, smakołyki dla psów.
52. Kino letnie w Chorzowie
- Można zorganizować około 12-14 pokazów filmowych na terenach miejskich parków lub przy domach kultury w całym mieście. Termin realizacji - wakacje, tak by urozmaicić dzieciom i młodzieży czas wypoczynku.
53. "Rozwijaj twórcze pasje w Chorzowie”- warsztaty artystyczne dla mieszkańców Chorzowa
- Organizacja warsztatów i działań twórczych, niezależnie od wieku, przy wykorzystaniu potencjału osób uczestniczących i zaprzyjaźnionych z Pracownią Działań Twórczych przy ul. Poniatowskiego, którzy zajmują się różnymi technikami rękodzieła, sztuki, teatru. Tematyka warsztatów: tworzenie witraży, rzeźb z tkaniny, mydełek glicerynowych, mozaiki szklanej, makram, małych form ceramicznych, decoupageu, kaligrafii, malowanie na tkaninach.
62. Chorzowski przegląd plastycznej twórczości amatorskiej
- Prezentacja prac twórców nieprofesjonalnych (malarstwo, rysunek, rzeźba, ceramika, hafciarstwo, metody zdobienia decoupageu, tworzenie biżuterii, ozdób okolicznościowych). Cel - ukazanie spektrum twórczych działań i wykorzystywanych materiałów, wymiana doświadczeń, propagowanie zajęć i grup plastycznych działających na terenie miasta.
63. Spotkania na chorzowskim rynku
- Co 2 tygodnie spotkania i rozmowy przy kawce z ciekawymi gośćmi, pełne inspiracji i integracji, połączone z zajęciami np. z jogi, tańca, itp.
65. Festyn integracyjny na Cwajce
- Cel - zmiana wizerunku dzielnicy, integracja i edukacja poprzez rozrywkę. Strefa gastronomiczna, dmuchańce i atrakcje dla najmłodszych, konkurs fotograficzny związany z Cwajką, koncerty (na finał występ znanego artysty/zespołu). Na potrzeby festynu zakup 10 kompletów ławostołów, które będą wykorzystywane w przyszłości. Lokalizacja: ul. Łagiewnicka, plac parafii św. Józefa.
69. Chorzowski Brass Band koncertuje i 95. urodziny świętuje
- Zespół działa od 1928 r. W 2023 r. będzie obchodził 95-lecie istnienia. Z tej okazji chciałby zaprezentować się chorzowianom podczas 3 darmowych koncertów wraz z zaproszonymi solistami i gośćmi. Koncerty mogłyby się odbyć w Chorzowskim Centrum Kultury, Starochorzowskim Domu Kultury oraz na Rynku. Cel - popularyzacja muzyki wywodzącej się ze śląskiej tradycji.
71. Sportowy Chorzów - trzecia edycja treningów piłkarskich
- Zajęcia piłki nożnej dla dzieci ze wszystkich dzielnic Chorzowa, w podziale na pięć grup: Batory, Centrum, Cwajka, Klimzowiec oraz Maciejkowice. Zadanie dotyczy opłacenia boisk, trenerów, sprzętu sportowego, festynu oraz logistyki.
Lista projektów INWESTYCYJNYCH
2. Wykonanie plenerowej siłowni – osiedle Pnioki Chorzów II
- Dotyczy budowy siłowni wyposażonej w 12 urządzeń w sąsiedztwie boiska na osiedlu Pnioki w Chorzowie II.
4. "Zielony plac zabaw" modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Omańkowskiej
- Stare urządzenia zostaną wymienione, nawierzchnia syntetyczna zmieniona na bardziej wytrzymałą, na placu stanie altana służąca za miejsce odpoczynku dla rodziców, a dla dzieciaków za „bazę” na deszczowe dni. Przewidziano montaż urządzeń siłowni plenerowej i stworzenie miejsca, gdzie trawniki nie będą koszone.
7. Siłownia zewnętrza typu Street Workout Park na skwerze przy ul. Floriańskiej
- Stworzenie nowoczesnej, bogato wyposażonej przestrzeni do ćwiczeń z pasami treningowymi do treningu crossfit, plyoboxes, ławeczką poziomą i skośną do ćwiczeń mięśni brzucha, kółkami gimnastycznymi, drabinkami i poręczami o różnej wysokości, które umożliwiają wykonanie profesjonalnego treningu.
10. Leżaki miejskie w Parku Róż
- Odporne na warunki atmosferyczne, w nowoczesnym designie mebli parkowych dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, przeznaczone dla jednej bądź dwóch osób. Takie leżaki stają się coraz popularniejsze i można z nich korzystać np. w Parku Chrobrego w Gliwicach lub w Parku Śląskim.
11. Modernizacja skweru oraz rozbudowa placu zabaw przy ul. Farnej /Wrocławskiej
- Stworzenie lepszego komfortu, bezpieczeństwa i atrakcji użytkownikom placu zabaw, głównie dla mniejszych dzieci z uwagi na bliskość przedszkola oraz tzw. „Małpi gaj” przy ul. Gagarina, gdzie infrastruktura dedykowana jest starszym dzieciom i młodzieży. Projekt zakłada również modernizację terenów zielonych.
12. Budowa skateparku na skwerze przy ul. Gagarina „Małpi gaj” - kompleks sportowy „Hajduki”
- Utworzenie skateparku na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Hajduki” dla dzieci i młodzieży zamieszkujących tą część Chorzowa Batorego. Podobnych obiektów brak w najbliższej okolicy, dlatego dzieciaki jeżdżą na rolkach i hulajnogach po ulicach i chodnikach. Inwestycja poprawi wizerunek kompleksu przy ul. Granicznej.
13. Wybieg dla naszych pupili
- Budowa zamkniętego wybiegu przy ul. Żołnierzy Września (Chorzów II), by psy mogły się wybiegać bez narażania właścicieli na mandaty i by ich obecność nie przeszkadzała innym. Inwestycja powinna obejmować kompleksowe zagospodarowanie: zasadzenie trawy, wyrównanie gruntu, montaż oświetlenia, ławek, koszy na psie nieczystości wraz z dystrybutorami woreczków, doprowadzenie wody.
14. Alejka Tytanów. Profesjonalna siłownia na wolnym powietrzu
- Budowa siłowni z systemem zmiennego obciążenia: 2,5-220 kg, a także aplikacją wirtualnego trenera, która przeprowadzi przez każdy etap ćwiczeń. Pozwoli to na wykonanie efektywnego treningu całego ciała, wszystkich partii mięśni lub ułożenie indywidualnego planu treningowego. Dzięki systemowi zmiany obciążenia z urządzeń będą mogli korzystać profesjonaliści i amatorzy. Lokalizacja: ul. Gagarina, obok alejki spacerowej wzdłuż boisk.
17. Budowa placu zabaw dla dzieci „Pod Łukiem” przy ul. Młodzieżowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- Projekt wpisuje się w miejscową przestrzeń ze względu na sąsiedztwo boiska, klubu osiedlowego oraz przedszkola. Realizacja inwestycji sprawi, że osiedle będzie posiadało wszystko co niezbędne, by mieszkańcy mogli w pełni realizować się na płaszczyźnie rodzinnej, kulturalnej i sportowej.
18. Brzozowa - nowy plac zabaw
- Projekt zakłada budowę nowego, atrakcyjnego i dobrze wyposażonego placu zabaw w miejscu rozebranego placu, znajdującego się przy ul. Brzozowej w Chorzowie Batorym.
19. SP 12 ul. Skrajna 2, Strefa Rekreacyjno-Sportowa Dwunastki - II etap budowy
- Realizacja na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi II etapu budowy Strefy Rekreacyjno-Sportowej, w ramach którego zostanie m. in. zmodernizowana bieżnia i zrewitalizowane tereny zielone, powstanie boisko do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową i boisko rekreacyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy.
21. Remont chodnika prowadzącego do wejścia do Parku Róż
- Zadanie dotyczy remontu chodnika i utworzenia zieleńca w miejscu na ul. Przy Gazowni (strona południowa) łączącym ul. Urbanowicza z wejściem do Parku Róż.
24. Wybudowanie chodnika od ul. Węglowej do parku wodnego
- Projekt dotyczy wybudowania chodnika od ul. Węglowej za garażami wzdłuż ogrodzenia kortów tenisowych i boiska "Orlik" do parku wodnego na skwerze przy ul. Floriańskiej.
25. Przedszkole nr 21 - II część modernizacji placu zabaw
- Dalszy ciąg zagospodarowania terenu ogrodu w urządzenia zabawowe dla dzieci według zatwierdzonego projektu. Utworzenie ścieżki zdrowia oraz miasteczka drogowego. Plac zabaw będzie ogólnodostępny dla dzieci mieszkających w Chorzowie niezależnie od godzin otwarcia placówki. Lokalizacja: ul. Ryszki (Klimzowiec).
26. Przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie
- Boisko przy ul. Farnej 5-7 ma zyskać nową syntetyczną nawierzchnię i nowe elementy wyposażenia sportowego oraz infrastruktury. Będzie stanowiło element zagospodarowania terenu podnoszący jego walory użytkowe. Po godzinach zajęć szkolnych w III LO będą mogli z niego korzystać mieszkańcy w każdym wieku.
27. Hutnicze Centrum Dowodzenia
- Interaktywna rodzinna przestrzeń edukacyjna w Muzeum Hutnictwa. Miejsce dla przyszłych wynalazców. Wyposażone w stanowiska z goglami VR, umożliwiającymi wejście do działającej huty, edukacyjne elementy przestrzenne (instalacja tłumacząca powstawanie stali, w której dzieci wcielają się w rolę wyrobu hutniczego), łamigłówki logiczne, stanowiska multimedialne i modele tłumaczące zasady fizyki oraz chemii, stanowiska konstrukcyjne i projektowe, przestrzeń warsztatowa. Połączenie nauki i zabawy.
28. Modernizacja placu zabaw na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Rawą
- Odnowienie i zwiększenie funkcjonalności placu zabaw pomiędzy blokami przy ul. Długiej i Trzynieckiej. Ustawienie nowych huśtawek i zestawów urządzeń do zabawy, ławek, koszy na śmieci, wymiana ogrodzenia.
29. Teatralny przystanek na Klimzowcu – strefa relaksu – budowa widowni przy amfiteatrze
- Przygotowanie terenu patio w SP nr 5 z Oddziałami Sportowymi pod budowę amfiteatru, który wpisuje się w tradycje teatralne szkoły oraz miasta. Prace obejmowałyby demontaż starej nawierzchni oraz położenie nowej, ewentualnie budowę widowni z siedziskami, leżakami i zieloną architekturą. Cel - stworzenie przestrzeni na relaks oraz promowanie lokalnej kultury, sztuki i muzyki.
30. Bezpieczny dzieciak!
- Instalacja kolorowych znaków poziomych oraz progów zwalniających przy szkołach i przedszkolach w Starym Chorzowie oraz centrum. Inwestycja obejmowałaby uliczki przy placówkach: szkoła nr 29 ul. Lwowska przy przejściu, Katolik, ul. Skargi, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 ul. Harcerska 2, Szkoła Podstawowa nr 24 ul. 17 Sierpnia 1, Przedszkole nr 29, ul. Harcerska, Przedszkole nr 17 ul. Kasprowicza 1, Przedszkole nr 5 ul. Poniatowskiego 27.
35. Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, bo każde dziecko zasługuje na ekstra plac zabaw plus mini siłownia pod chmurką dla starzików
- Budowa placu zabaw na miarę XXI wieku na osiedlu "Biadacz", ze zjeżdżalniami, drabinkami, karuzelami, huśtawkami, tablicami manipulacyjnymi. Dla dorosłych – siłownia pod chmurką. Do tego ławki z oparciami, ogrodzenie. Wszystko atrakcyjne, kolorowe, bezpieczne. Lokalizacja: Odrzańska (Chorzów Batory 2).
40. Zielona Wolka
- Posadzenie drzew w donicach wzdłuż całego deptaku, wymiana wysłużonych ławek oraz koszy na wygodne siedziska z oparciami. Wprowadzenie zieleni na deptak uatrakcyjni ulicę, uprzyjemni spacery, a w gorące dni flora da trochę cienia i pożądanego chłodu.
43. Stworzenie ogólnodostępnego placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chorzowie
- Stworzenie nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw wraz z modernizacją istniejącego boiska wielofunkcyjnego. W projekcie znajdują się: ścieżka zdrowia, ścianka wspinaczkowa- pochylnia, zjeżdżalnia, panel sensoryczny, drabinki, ławeczki, huśtawka, monitoring wizyjny dla zapewnienia bezpieczeństwa. Lokalizacja: ul. Sportowa (Klimzowiec).
46. Modernizacja kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 14 w Chorzowie
- Remont nawierzchni syntetycznej boiska do piłki ręcznej poprzez uzupełnienie braków i pęknięć, wymiana siatek zabezpieczających wokół boiska i bramek, pokrycie rozbiegu do skoku w dal nawierzchnią syntetyczną oraz budowa nowej krytej piaskownicy. Budowa boiska do piłki plażowej oraz mini boiska z małymi bramkami i bandami do gry w mini piłkę nożną, dwa ognie, unihokeja. Montaż zewnętrznych stołów do tenisa stołowego. Lokalizacja: Podmiejska (Chorzów Batory 2).
47. Rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Maciejkowicach
- Powstanie placu zabaw z ławeczkami w rejonie boiska tartanowego przy ul. Rębaczy oraz siłowni plenerowej w sąsiedztwie boiska ze sztuczną murawą przy ul. Społecznej. Środki pieniężne na wykonanie zadania powinny być podzielone w następujący sposób - około 230 tys. zł na wykonanie placu zabaw, około 140 tys. zł na siłownię plenerową.
54. Zagospodarowanie terenu wraz z remontem nawierzchni przy Gwareckiej 27-35
- Wymiana nawierzchni, dodanie kratek ściekowych, stworzenie skośnych miejsc parkingowych na płytach ażurowych. Zagospodarowanie zieleni na skwerze, w tym wymiana ławek dla osób starszych. Mały plac zabaw dla młodszych dzieci oraz mini wybieg dla psów.
56. Plac zabaw dla psów
- Budowa ogrodzonego placu zabaw dla psów w Chorzowie Batorym przy alejce na Starym Osiedlu. Wybieg można wyposażyć w urządzenia małej architektury: ławki, dystrybutor woreczków, kosze na śmieci i psie odchody. Urządzenia dla psów to np. tunel ruchomy, kładka łamana, równoważnia, labirynt, poręcze do przeskoków, tunel łamany. Cel - swobodna zabawa bez smyczy z właścicielem, trening, kontakt z innymi psami.
64. Modernizacja placu zabaw w parku przy Szkole Podstawowej nr 21 w Chorzowie, ul. Wolności
- Odnowienie, zwiększenie funkcjonalności i wyposażenie wyeksploatowanego placu zabaw w nowe urządzenia dla dzieci i młodzieży, np. huśtawki płaskie, bocianie gniazdo, zjazd linowy typu „tyrolka”, zestaw lin do wspinaczki typu „piramida”. Najważniejszym elementem byłby zestaw kilku zjeżdżalni, torów przeszkód w formie dużego domku z mostami lub statku, a dodatkowo: karuzela rodzinna i duża trampolina.
66. Modernizacja nawierzchni przy garażach - ul. Podmiejska
- Utwardzenie nawierzchni pomiędzy blokiem przy ul. Podmiejskiej 36-40 a odnowionym placem zabaw(np. za pomocą kostki brukowej lub asfaltu), podłączenie studzienek kanalizacyjnych oraz budowa schodów umożliwiających bezpieczne przejście na plac zabaw. Dodatkowo można wyznaczyć wolne miejsca parkingowe dla mieszkańców.
68. Sanitariaty na Cichej 6
- Stary stadion przy ul. Cichej 6 nie posiada nowoczesnego zaplecza sanitarnego. Trzeba posiłkować się toi toiami. Inwestycja zwiększyłaby funkcjonalność obiektu miejskiego i komfort korzystania z niego. Ilość kontenerów sanitarnych będzie zależeć od ich cen rynkowych.
70. Cwajka to Nasza Bajka
- Rozszerzenie terenu zielonego u zbiegu ulic: 11 Listopada i Piotra Niedurnego o strefę aktywności, poprzez rozbudowę istniejącej siłowni plenerowej o nowe solidne urządzenia. Urządzenie street workout mobilizowałoby młodzież do uprawiania sportu. Można stworzyć boisko interaktywne lub w przypadku braku środków finansowych przynajmniej bramkę interaktywną. Dosadzenie drzew i niskiej roślinności.
72. Modernizacja placu zabaw na osiedlu Pnioki
- Wyłożenie placu zabaw miękką nawierzchnią i poszerzenie jego powierzchni. Odnowienie piaskownicy z miejscem do siedzenia. Wymiana huśtawek na jedną z koszem i jedną z płaskim siedzeniem, nisko zawieszonych dla małych dzieci. Dwa nowe koniki bujane, odnowienie karuzeli. Montaż nowych atrakcji: siatka, most zwodzony, zjeżdżalnia. Lokalizacja: ul. Mariańska.