Kibice Ruchu Chorzów mają w sercu wyrytą datę 20 kwietnia 1920 roku – tego dnia oficjalnie powołano do życia klub, który stał się jednym z czołowych w polskiej piłce. W sieci możemy znaleźć unikatowe archiwa z czasów „złotej ery” Niebieskich. Sprawdźcie, jak wyglądały mecze Ruchu w okresie międzywojennym.
Jeszcze miesiąc z niewielkim okładem – Ruch Chorzów 20 kwietnia 2023 r. będzie obchodzić 103. urodziny. Prawie pewne jest to, że mecz 28. Kolejki Fortuna 1. Ligi z Wisłą Kraków Niebiescy zagrają na Stadionie Śląskim. Z okazji kolejnego jubileuszu klubu z Cichej postanowiliśmy cofnąć się do dalekiej przeszłości – do początków funkcjonowania klubu, który na przestrzeni kolejnych dekad doszedł do 14-krotnego mistrzostwa Polski, 6-krotnego wicemistrzostwa kraju, zdobycia trzykrotnie Pucharu Polski, ćwierćfinału Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a także całej masy innych ważnych osiągnięć.
Historii założenia klubu wiernym kibicom nie trzeba przypominać – jako ciekawostkę możemy jedynie wspomnieć, że przydomek „Niebiescy” przylgnął do piłkarzy Hajduk Wielkich już w latach dwudziestych, gdyż podczas spotkania założycielskiego jako barwy klubowe przyjęto kolory niebieski i biały – nawiązujące do dawnych barw Śląska. Na zebraniu założycielskim za nazwę klubu obrano „Ruch”, której pomysłodawcą był Edward Supernok. Nazwa ta miała nawiązywać do śląskich ruchów powstańczych.
Jak wyglądały mecze Ruchu Chorzów przed wojną? Zajrzyj do galerii NAC!
„Złota era” Ruchu Chorzów przypadła na lata 1931-1939, a okres największej prosperity klubu, który mógł się pochwalić takimi piłkarskimi gwiazdami jak Ernest Wilimowski, Teodor Peterek (zdobywca największej liczby bramek w przedwojennej ekstraklasie), Gerard Wodarz, Eryk Tatuś, Ewald Urban, Karol Dziwisz, Walter Panchyrz czy Edmund Giemsa został świetnie udokumentowany przez sportowych fotografów tego czasu. W sieci znalazła się cała masa fotografii wykonanych podczas spotkań KS Ruch Wielkie Hajduki.
W sporządzonej przez nas galerii możecie zobaczyć fragmenty takich spotkań jak wyjazdowe mecze z Cracovią (w tym inauguracyjna rozgrywka sezonu 1934, w którym Niebiescy zdobyli swoje pierwsze mistrzostwo), mecze z ŁKS-em Łódź, Wartą Poznań (mecz inauguracyjny na wybudowanym w 1935 roku stadionie Ruchu Chorzów na Cichej), Warszawianką, Garbarnią Kraków, Podgórzem Kraków, Wisłą Kraków, a także zagranicznymi klubami jak Bayern Monachium (1:0 dla „Niebieskich” po strzale Teodora Peterka), VfB Stuttgart (wygrana Ruchu 5:4 po trzech bramkach „Eziego” i dwóch Gerarda Wodarza), Rasensport czy Sportfreunde Halle.
Sentymentalna podróż w przeszłość możliwa jest dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego. Niejednemu kibicowi łza się w oku zakręci!