Obowiązkowe ubezpieczenie OC to duży koszt, dlatego każdemu właścicielowi auta zależy na tym, aby wypracować jak największe zniżki OC. Wiele osób zastanawia się, czy zniżki za bezszkodową jazdę przechodzą z męża na żonę i odwrotnie. Czy jest taka możliwość?
Zakup polisy OC jest obowiązkowy, a podczas wyliczania składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają wiele czynników, które wpływają na ostateczną kwotę ubezpieczenia. Najważniejsze jest to, jak długo jesteś kierowcą i czy w ostatnich latach spowodowałeś kolizję lub wypadek. W najgorszej sytuacji są osoby, które posiadają prawo jazdy od niedawna i nie mają jeszcze własnej historii przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Przy zakupie ubezpieczenia OC AC zapłacą najwięcej, ponieważ nie wypracowały jeszcze zniżek. Jednak są na to sposoby, a jednym z nich jest skorzystanie ze zniżek współmałżonka. Jeśli chcesz wykupić polisę OC i szukasz najtańszego rozwiązania, skorzystaj z kalkulatora OC http://najtansze-oc-ac.pl/czy-znizki-oc-przechodza-na-malzonka/, aby wybrać najlepszą ofertę.
Zniżki OC – czy przechodzą na współmałżonka?
Jeśli jedno z małżonków od wielu lat kupuje polisy OC i posiada wypracowane zniżki, można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC, korzystając z jego zniżek. Nie musi on być współwłaścicielem auta, jednak warunkiem jest wspólnota majątkowa między małżonkami. To, czy zniżki przejdą na małżonka, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele stawiają dodatkowe warunki. Często wymagane jest, aby dana osoba nie miała na koncie żadnych szkód ze swojej winy. Czasem natomiast przeniesienie jest niemożliwe, jeśli współmałżonek ma już określoną historię w posiadaniu polis OC.
Należy też pamiętać, że chcąc zaoszczędzić na OC samochodu dzięki zniżkom współmałżonka, przejmujemy również historię jego szkód. Jednak osoba, która nie ma jeszcze własnych zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy, skorzysta nawet w takiej sytuacji, bo koszt ubezpieczenia samochodu i tak będzie niższy niż bez żadnej zniżki.
Jakie są sposoby na tanie ubezpieczenie OC?
Osoby, które nie mogą skorzystać ze zniżek współmałżonka, w celu obniżenia ceny polisy mogą skorzystać z popularnego sposobu, jakim jest współwłasność auta. Jeśli uczynisz współwłaścicielem bliską osobę, podczas kalkulacji składki będą się liczyć jej maksymalne zniżki. Sposobem na oszczędność jest też dokładne zapoznanie się z ofertą rynkową, co umożliwia kalkulator najtansze-oc-ac.pl. W ten sposób szybko dowiesz się, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma najkorzystniejszą ofertę dla Ciebie. Duże znaczenie ma też sposób płatności. Najwięcej zapłacisz, jeśli rozłożysz płatność na raty, dlatego najlepiej zapłacić całą składkę jednorazowo. Zdarza się, że dodatkową zniżkę można uzyskać za płatność kartą kredytową. Cenę OC możesz też obniżyć, jeśli wykupisz ubezpieczenie samochodu w pakiecie z polisą na dom lub życie.
Co wpływa na wysokość składki OC?
Nie istnieją regulacje prawne, które regulowałyby stosowanie zniżek. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje więc własne sposoby wyliczania zniżek. W praktyce wygląda to tak, że za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca dostaje 10% zniżki. Ich maksymalny poziom to zwykle 60%, choć w niektórych firmach może to być nawet 80%. Z kolei każda szkoda powoduje utratę 10% zniżki. Na cenę polisy wpływa wiele czynników, a dotychczasowa historia ubezpieczeniowa jest kluczowa. Nie bez znaczenia jest też wiek, doświadczenie, stan cywilny i miejsce zamieszkania kierowcy oraz parametry ubezpieczanego pojazdu.