Wiadomości z Chorzowa

3 sposoby na ból gardła

  • Dodano: 2021-11-29 07:15, aktualizacja: 2021-12-08 13:41

Ból gardła to powszechna dolegliwość, która spotyka nas zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Często jest również pierwszym objawem infekcji. Czasami możemy sobie z nim poradzić domowymi metodami, jeśli one nie pomagają, sięgamy po leki. Jakie są sposoby na pozbycie się tego problemu? Podpowiadamy.

Domowe sposoby na ból gardła

Na początku warto przetestować domowe sposoby na ból gardła. Pierwszym z nich jest płukanie go wodą z solą. Wystarczy wymieszać jedną łyżeczką soli w szklance ciepłej wody i kilka razy dziennie płukać chore gardło. Możemy również wypić miód rozpuszczony w ciepłej, ale nie gorącej wodzie (powinna mieć maksymalnie 40 stopni). Kolejnym sposobem jest zrobienie syropu z cebuli. Drobno posiekaną cebulę zasypujemy cukrem, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Sok, który się wydzieli, ma działanie lecznicze nie tylko na ból gardła, ale również podczas infekcji. Możemy również spróbować płukanek z liści szałwii lub roztworu wody utlenionej. Jeśli te sposoby nie przynoszą nam ukojenia lub zaczynają się nam rozwijać inne symptomy przeziębienia takie jak: katar, kaszel, czy gorączka, być może będziemy musieli sięgnąć po leki na objawy grypy.

Tabletki na ból gardła

Tabletki na gardło mogą zawierać w swoim składzie substancje lecznicze, wyciągi roślinne lub olejki eteryczne, które różnią się między sobą właściwościami. Występują w postaci pastylek, tabletek do ssania, płynów do płukania oraz aerozoli. Substancje, jakie możemy znaleźć w takich lekach to np. Flurbiprofen — ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, z kolei Salicylan choliny stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej gardła, jamy ustnej oraz obrzęku. Benzydamina to kolejny niesteroidowy lek przeciwzapalny działający odkażająco, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Chlorheksydyna ma działanie przeciwbakteryjne, a z kolei Amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy wykazują działanie również antyseptyczne. Chlorchinalol to z kolei substancja, która stosowana jest zarówno w leczeniu bakteryjnych jak i grzybiczych stanów zapalnych. 

Szybką ulgę w bólu gardła przyniosą nam preparaty, które zawierają w swoim składzie substancje znieczulające takie jak lidokaina i benzokaina. Z kolei osoby, które chcą postawić na wciągi roślinne, powinny zwrócić uwagę na leki z prawoślazem, podbiałem, porostem islandzkim oraz babką lancetowatą. Zawierają one substancje śluzowe, których zadaniem jest ochrona błony śluzowej gardła i łagodzenie podrażnień. 

Inhalacje i nawilżanie powietrza

Szczególnie w sezonie zimowym, kiedy pomieszczenia są ciągle ogrzewane, powietrze w nich może być suche, przez co dodatkowo podrażnia naszą błonę śluzową, dlatego starajmy się wietrzyć pomieszczenia, aby pozbyć się wirusów i bakterii i korzystać z nawilżaczy powietrza. Również inhalacje są świetnym sposobem na walkę z bólem gardła. Można do ich przygotowania użyć kilku kropel olejku. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.