Wizyta u lekarza może być stresująca, choć często martwimy się na zapas w końcu chodzi o nasze zdrowie a lekarz jest by nam pomóc. Obawy dotyczą głównie osób, które pierwszy raz wybierają się do lekarza danej specjalizacji. Dlatego tak wiele osób zadaje pytanie: jak wygląda badanie u lekarza medycyny pracy. Zaraz postaramy Ci się to wytłumaczyć, ale z góry mówimy, że nie ma powodów do obaw. Wizyta u lekarza medycyny pracy nie różni się niczym od standardowej wizyty i nie ma czego się obawiać.
Badania medycyny pracy
Zacznijmy może od tego kto i kiedy musi udać się na badania medycyny pracy. Takie badanie odbywa praktycznie każda dorosła osoba pracująca na umowę o pracę. Mało tego obowiązek badań z zakresu medycyny pracy mają również studenci i uczniowie szkół technicznych. Większośc osób pierwszy raz spotyka się z tą specjalizacją dopiero w dorosłym życiu, stąd u takich osób pojawiają się pytania na temat samych badań.
Pamiętaj, że to pracodawca powinien pokryć koszty badania, jeżeli nie chce tego zrobić, to jest to pierwszą oznaką, że lepiej nie podpisywać umowy z taką firmą. Na badania udajemy się zawsze ze skierowaniem wydanym przez pracodawcę. Na skierowaniu poza naszymi danymi osobowymi znajdują się również informacje o stanowisku pracy i ewentualnych szkodliwych czynnikach. To właśnie na bazie tego co zostało opisane w skierowaniu zapada decyzja o typie badań jakie będziemy przechodzić. Inne badania czekają na osoby pracujące na wysokościach a inne na stanowiskach biurowych.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje badań medycyny pracy: wstępne, okresowe i kontrolne. Zdecydowana większośc osób przechodzi dwa pierwsze typy. Badania wstępne dedykowane są osobom, które dopiero będą rozpoczynać swoją pracę na danym stanowisku pracy albo zmieniają środowisko pracy w obrębie swojej firmy. Badania okresowe to badania, które należy wykonać przed upływem terminu ważności poprzednich badań, zazwyczaj jest to okres kilku lat.
Lekarz medycyny pracy zajmuje się oceną ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wpływu potencjalnie szkodliwych czynników występujących w pracy na zdrowie pacjenta. Podczas wizyty u takiego lekarza spodziewaj się oceny ogólnego stanu zdrowia, przy uwzględnieniu stanowiska jakie masz zajmować.
Zazwyczaj badanie rozpoczyna się od standardowego wywiadu, w którym lekarz pyta pacjenta o przebyte choroby, obecne choroby, przyjmowane leki i inne aspekty, które mogą mieć wpływ na wydanie orzeczenia o zdolności do wykonywania pracy. Nie ukrywaj przed lekarzem żadnych informacji, wywiad jest robiony dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich współpracowników lub osób, które będziesz mieć pod opieką. Na badanie zabierz ze sobą okulary czy aparat słuchowy jeżeli takiego używasz na co dzień.
Wśród badań znajduje się pomiar ciśnienia krwi i osłuchanie klatki piersiowej. Lekarz może skierować Cię również na badania do okulisty/neurologa czy laryngologa.
Badania medycyny pracy Chorzów
Post-Medical to poradnia medyczna znajdująca się w Rudzie Śląskiej, która wykonuje badania medycyny pracy dla pacjentów z Chorzowa. Jeżeli szukasz frazy “medycyna pracy Chorzów” to sprawdź ofertę Post-Medical. Na miejscu czekają na ciebie doświadczeni lekarze, którzy przeprowadzają badania nawet w mniej niż godzinę. Badania przeprowadzane są w nowoczesnych gabinetach. Placówka znajduje się w nowym budynku i gwarantuje najwyższe standardy. Dokładne informacje na temat cen i wskazówki odnośnie dojazdu znajdziesz na stronie Post-Medical. My natomiast dziękujemy za uwagę i widzimy się w kolejnych artykułach.