Wiadomości z Chorzowa

Bezpieczeństwo na drodze zimą - czy wymiana opon jest konieczna?

  • Dodano: 2022-11-22 11:30

W Polsce nie ma odgórnego, prawnego nakazu wymiany opon z letnich na zimowe. Większość kierowców wie jednak, że dobre ogumienie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Decydują się oni zatem na sezonową wymianę ogumienia. Istnieją też zwolennicy opon całorocznych, niewymagającego zamiany. Jakie są zalety wymiany opon na zimowe?

Wymiana opon na zimowe – czy warto?

Nieprzystosowane do niskich temperatur opony letnie nie poradzą sobie z oblodzoną nawierzchnią drogi, rozmokłym lub ubitym śniegiem. Podobnie w drugą stronę – ogumienie zimowe będzie roztapiać się na rozgrzanym asfalcie ciepłą wiosną i latem. Eksperci zalecają, by dostosowywać opony do pory roku dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wymiana opon na zimowe jest zatem poniekąd koniecznością.

Czy wymienić opony na zimowe? Najczęstsze wymówki kierowców

Niektórzy kierowcy bywają sceptyczni w kwestii wymiany opon na zimowe. Najpopularniejszy argumenty dotyczy postępującego globalnego ocieplenia. Według nich, mimo częstych mrozów, Polska nie dorównuje pod względem stopnia zaśnieżenia i oblodzenia na drogach np. krajom skandynawskim. Jednak ten argument jest nieracjonalny. Wymiana opon zimowych powinna się odbywać już wtedy, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza (a to wciąż „na plusie”). Miękka mieszanka gumowa, z jakiej zostało stworzone ogumienie, nie spisuje się już tak dobrze – opony zimowe przestają działać efektywnie.

Inne argumenty, skłaniające kierowców do rezygnacji z sezonowej wymiany opon, skupiają się na wysokich kosztach samej wymiany oraz kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych. Odnośnie do kosztów, można powiedzieć, że skoro danego kierowcę stać na blacharza lub mechanika, powinien też poradzić sobie kosztowo z wulkanizatorem. A jeżeli przerażają Cię kolejki do warsztatu, mamy dla Ciebie dobrą radę - nie zostawiaj wymiany opon na ostatnią chwilę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. w sierpniu czy we wrześniu zarezerwować termin wymiany opon na połowę października lub początek listopada.

Ostatni argument kierowców, którzy nie doceniają zimowek, to warunki jazdy. Uważają oni, że do grzecznego, powolnego i bezpiecznego poruszania się po mieście opony zimowe nie są wymagane. Według nich np. wymiana opon w Chorzowie nie jest konieczna. To jednak nieprawda! Warunki drogowe w miasteczkach i na polach bywają identyczne – wszędzie jest tyle samo śniegu, lodu i błota pośniegowego. Warto pamiętać, że nie wszystkie drogi (szczególnie boczne, osiedlowe) są regularnie odśnieżane.  

Opony całoroczne – alternatywa dla zimowych?

W ostatnich latach sukcesywnie rośnie popularność opon całorocznych. Wielu kierowców uważa je za doskonałą alternatywę dla ogumienia zimowego. Mają one kilka zalet – mimo stosunkowo wysokiej, pojedynczej ceny nie wymagają regularnej wymiany. Opony całoroczne warto zmienić na nowe co 5-6 lat. 

Ogumienie całoroczne wykonuje się z twardej mieszanki gumowej, która ogranicza hałas toczenia. To idealne rozwiązanie na średnie temperatury (ani za niskie, ani za wysokie), niewielkie połacie śniegu i lodu. Optymalny czas użytkowania opon całorocznych to wiosna i jesień. 

W opony całoroczne mogą zainwestować mieszkańcy dużych miast, poruszający się po spokojnych wielkomiejskich drogach i unikający ekstremalnych warunków atmosferycznych. Pojawia się jednak pytanie – czy w dobie niestabilnego klimatu, można uniknąć drastycznie zmieniającej się pogody? Opony całoroczne to nie najlepszy wybór dla miłośników szybkiej i dynamicznej jazdy. Nie pasują także do ciężkich i mocnych samochodów, np. sportowych aut, SUV-ów. 

Większość kierowców jest zgodna co do tego, że wymiana opon na zimowe stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla jeżdżenia przez kilka lat z tym samym ogumieniem całorocznym.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.