Wiadomości z Chorzowa

Czym jest zachowek?

  • Dodano: 2020-08-21 10:30, aktualizacja: 2020-08-24 11:03

Problemy związane z kwestią dziedziczenia nie należą do rzadkości. Wpływ na to ma m.in. niski poziom wiedzy i doświadczenia prawnego polskiego społeczeństwa. Dosyć częstym zagadnieniem w tym zakresie jest sprawa zachowku – czym on tak naprawdę jest i co pozwala uzyskać?

Kancelaria prawna a prawo spadkowe

Tak naprawdę zdecydowana spora ilość spraw kancelaryjnych zahacza o kwestie spadkowe. O ile ludzie zdają sobie sprawę z istnienia i ważności testamentu, o tyle nie wiedzą co zrobić w przypadku sporów pojawiających się po śmierci danego spadkodawcy.

Temat ten wiąże się niejednokrotnie z prawem do zachowku. Klienci posiadają ograniczoną wiedze w tym zakresie i w praktyce nie wiedzą jak podejść do tego tematu. Jest on tym trudniejszym, im większa jest masa spadkowa i liczba chętnych do jej odziedziczenia.

Zachowek

Zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego, zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zachowek jest zatem instytucją umożliwiającą dojście do spadku osoby, która z różnych powodów faktycznie nie została powołana do dziedziczenia. Okazuje się jednak, że płacenia zachowku można uniknąć, choć trzeba wiedzieć jak skutecznie podejść do tego tematu – więcej w tym zakresie przeczytacie Państwo na stronie https://adwokatslomka.pl/jak-uniknac-placenia-zachowku/

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle.

Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania. Powyższe dotyczy także spraw związanych z zachowkiem.

Źródło: https://adwokatslomka.pl/okancelarii/

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405
https://adwokatslomka.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.