Wiadomości z Chorzowa

Jaki szablon CV pasuje do Twojego zawodu?

  • Dodano: 2021-04-18 07:00, aktualizacja: 2021-04-19 06:48

Nie da się ukryć, że możesz posiadać nawet niezbędne kwalifikacje i być idealnym kandydatem na dane stanowisko, jednak jeżeli w nieumiejętny sposób się zaprezentujesz, to możesz stracić szansę na swoją wymarzoną pracę. Sprawdź, jaki szablon CV pasuje do Twojego zawodu i na co zwrócić uwagę, by zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

CV Twoją najlepszą wizytówką

CV jest niejako sercem każdego podania o pracę. Jest to dokument, który podsumowuje Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, Twoją edukację i podkreśla najważniejsze umiejętności oraz zdobytą wiedzę. Co dziwne, w wielu przypadkach zdarza się, że gdy przychodzi do edycji tego najważniejszego dokumentu w procesie aplikacji o pracę, to zaprojektowanie naprawdę atrakcyjnego i przykuwającego uwagę dokumentu sprawia wiele trudności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już sama forma CV może być wyróżniająca się. Aplikując na odpowiednie stanowiska lub będąc reprezentantem danych zawodów, można pokusić się o dopasowanie nie tylko treści CV do danej branży, ale także jego designu. Zobacz, z jakich szablonów CV możesz skorzystać!

Szablon CV a Twój zawód - wybór ma znaczenie

Oczywiście na wstępie warto zaznaczyć, że niezależnie do wybranego designu najważniejsza jest czytelność i przejrzystość CV. Curriculum Vitae ma na celu, w krótkim czasie zaprezentować rekruterowi kandydata do pracy, więc powinno być tak skonstruowane, by jego treści prezentowane były w jasnej strukturze. 

Najważniejszy jest także jego indywidualizm. Nigdy nie należy wysyłać tego samego CV do różnych firm, czy starając się o zupełnie różne stanowiska. CV zawsze musi być dopasowane do danego ogłoszenia o pracę i posiadać format pasujący do danego stanowiska czy branży. Nie decyduj się na masową produkcję - ta nigdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. 

Co do designu CV to zdecydowanie całość powinna być efektowna, jednak trzeba zachować umiar. Zbyt wiele grafik, nagromadzenie różnorodnych elementów, czy nieregularnych podziałów może skutkować brakiem klarowności. Dokumenty z przesadnymi czy niespójnymi ze sobą ozdobnikami trudno się czyta, więc z tego powodu mogą one zostać odrzucone.

Bezwzględnie na więcej efektów specjalnych mogą sobie pozwolić przedstawiciele branży kreatywnej. Jeżeli szukasz pracy w reklamie, modzie, czy ogólnie sektorze kreatywnym, to możesz sięgnąć po szablony CV z ikonami, grafikami czy kolorowym obramowaniem. Pamiętaj jednak, by całość nie była zbyt pstrokata. Tak wzór CV przyciągnie na pewno uwagę pracodawcy i odwodni, że za wszystkim stoi kreatywna osoba. Taka inwencja twórcza na pewno zyska uznanie u rekrutera, który szuka utalentowanego grafika czy oryginalnego specjalistę do Public Relations.

Jeżeli natomiast aplikujesz do urzędów, instytucji publicznych lub innych jednostek administracyjnych, to niewątpliwie lepiej sięgnąć po oficjalne, klasyczne szablony CV z jasno oddzieloną strukturą poszczególnych sekcji. Tu funkcjonuje zasada im mniej dodatków, tym lepiej. Aplikując o pracę urzędnika, należy wybrać stonowane kolory, czytelną czcionkę i postawić na klasyczne CV.

Warto jest skorzystać także z gotowych szablonów CV od CV Hero, które dla Twojej wygody zostały podzielone na te bardziej kreatywne i te oficjalne, zdecydowanie idące w kierunku klasyki. Wszystko po to, by tworzenie CV było dla Ciebie jeszcze bardziej komfortowe i przyniosło oczekiwane rezultaty.

Kilka słów na zakończenie

Na koniec trzeba podkreślić, że każde CV powinno zawierać niezbędne elementy, czyli dane osobowe, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności (w tym także soft skills, szkolenia oraz certyfikaty) oraz zainteresowania. Dobrze jest też, gdy w CV pojawia się słownictwo typowe dla danej branży lub stanowiska. Rekruter, czytając taką aplikację, będzie mieć pewność, że ta konkretna dziedzina nie jest Ci obca. 

Nie wiesz, w jaki sposób opisać każdy z wymienionych powyżej elementów? Skorzystaj z  przykładowych CV, które pozwolą Ci stworzyć doskonałą treść, wybierz design CV adekwatny do Twojego zawodu i aplikuj. Powodzenia!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.