Wiadomości z Chorzowa

Karta kredytowa zbliżeniowa - czy warto ją posiadać i jak działa?

  • Dodano: 2020-06-22 06:15, aktualizacja: 2020-06-23 10:15

Bankowość jest jednym z tych obszarów, gdzie nowatorskie rozwiązania są niezwykle szybko implementowane i dostosowywane do potrzeb użytkowników – zarówno tych mniej, jak i bardziej obeznanych z nowoczesnymi technologiami. Tytuł tego artykułu sugeruje wprost, że dziś pochylimy się nad dwiema niezwykle istotnymi kwestiami: dokładnym wyjaśnieniem, czym jest karta kredytowa oraz jakie korzyści można odnieść, używając zbliżeniowych systemów płatności. Brzmi zachęcająco? To zapraszamy do lektury!

Karta debetowa czy karta kredytowa?

Wielu odbiorców usług bankowych ma jedną i drugą. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że pojęcia te w żadnym razie nie są względem siebie synonimiczne. Różnica pomiędzy kartą debetową a kredytową jest zasadnicza. Pierwsza z nich służy do korzystania ze środków ulokowanych na koncie osobistym, bieżącym – czyli na rachunku bankowym, gdzie np. wpływa wynagrodzenie. Taką kartą zazwyczaj płaci się za zakupy, czy też wypłaca gotówkę z bankomatu.

Druga z kolei jest w pełni niezależnym produktem bankowym, o który trzeba wnioskować. W tym przypadku nie wydaje się swoich pieniędzy, lecz banku. Klient może otrzymać kartę kredytową, ale nie musi, jeśli nie jest dostatecznie wiarygodny. Wielu traktuje ją jako dodatkowe zabezpieczenie – na wypadek nieoczekiwanych braków w domowym budżecie. Bank określa szczegółowo limit karty kredytowej, czyli maksymalną pulę środków, jaką właściciel może wydać w danym okresie rozliczeniowym. Co ważne, należy ją regularnie spłacać – przelewy wykonuje się wówczas z konta bieżącego na dedykowany rachunek.

Karta zbliżeniowa, czyli...?

Bynajmniej nie chodzi o to, z czyich środków się korzysta – banku bądź własnych – lecz o technologię, w jakiej przetwarzana jest płatność. Kiedyś sfinalizowanie transakcji wymagało przeciągnięcia karty przez terminal lub wsunięcia jej w specjalną szczelinę, a następnie wprowadzenia czterocyfrowego kodu PIN. Obecnie dzięki mikroprocesorom umieszczonym w kartach nie ma takiej konieczności.

Mniejsze płatności, do kilkudziesięciu złotych, nie muszą być dodatkowo uwierzytelniane. Większe już tak, poprzez wspomniany kod PIN, dlatego nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo swoich oszczędności. Nie ma też większego znaczenia, czy zdecydujemy się na system Visa, czy MasterCard. Obie organizacje są w Polsce tak samo popularne, a karty wydawane przez nie akceptowalne. Pewne różnice mogą się pojawiać przy przewalutowaniach transakcji dokonywanych za granicą. Swego czasu marka Visa była bardziej znana w Stanach Zjednoczonych, a MasterCard w Europie.

Chargeback - skuteczna ochrona

Procedura chargeback, czyli inaczej obciążenie zwrotne. Za tym nieco enigmatycznie brzmiącym terminem kryje się możliwość złożenia reklamacji – i zwrotu przez bank środków, które wydaliśmy – jeśli zaistniały określone okoliczności, m.in.:

  • zamówiony towar wykazuje niezgodność z opisem lub ewidentnie jest uszkodzony,

  • nastąpiło podwójne obciążenie rachunku bankowego,

  • towar został zwrócony lub usługa odwołana, a mimo tego nie otrzymaliśmy z powrotem swoich środków,

  • wykupiona usługa nie została zrealizowana lub nie dostarczono zamówionego towaru (oszustwo, bankructwo biura podróży lub linii lotniczych etc.).

Chargeback to skuteczna ochrona płatności kartą – dokonywanych zarówno poprzez terminale, jak i w internecie. W niektórych bankach ta usługa nic nie kosztuje i obejmuje 2 rodzaje kart: do konta bankowego oraz kredytowe. Wystarczy uzupełnić krótki formularz z opisem sytuacji, a następnie wysłać go drogą pocztową, elektroniczną lub dostarczyć osobiście do pobliskiego oddziału.

Najpierw wydajesz, później zyskujesz

Wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe proponowane przez banki, mają szanse powodzenia, jeśli nie nakłada się na ich uczestników dodatkowych, zbędnych obowiązków. Tym torem poszedł m.in. bank Santander, który oferuje posiadaczom jednej z kart kredytowych kilka progów zwrotu za określone typy transakcji. Przykładowo 1% za usługi w obiektach sportowych, 2% za zakupione obuwie i odzież oraz 3% za płatności w lokalach gastronomicznych typu fast food i w restauracjach. Rocznie można zyskać ponad 760 PLN.

Podsumowując

Niektóre produkty bankowe, takie jak np. karty kredytowe, wymagają ostrożności oraz szeroko pojętej sprawności w zarządzaniu własnymi finansami. W przeciwnym razie, zamiast spełnić swoją funkcję i ułatwić konsumentowi życie – wyrobią w nim niewłaściwe nawyki i skłonią do powiększania zadłużenia. Technologia płatności zbliżeniowych pozwala z kolei szybciej dokonywać transakcji, a przy tym odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę tempo obecnej digitalizacji, być może z czasem pozwoli nam to zupełnie zapomnieć o plastikowych kartach trzymanych w portfelach i na dobre przyzwyczai się do płacenia poprzez smartfony oraz smartwatche.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.