Wiadomości z Chorzowa

Kary za brak OC w 2020 roku. Lepiej nie spóźnić się z opłatą za ubezpieczenie

  • Dodano: 2020-07-03 16:15

Ubezpieczenie OC jest jedynym, obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce. Za jego brak lub choćby jeden dzień przerwy w opłaceniu składki grożą wysokie kary finansowe. Z roku na rok kary za brak OC są coraz wyższe. Czy to jedyne konsekwencje jazdy bez ubezpieczenia?

 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny podlega obowiązkowi posiadania aktualnej polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Bez względu na to, czy samochód ten przechodzi właśnie długi remont i tygodniami stoi w warsztacie, czy też jest użytkowany na co dzień. Od tej reguły nie ma wyjątku. W przeciwnym razie właścicielowi takiego pojazdu grożą wysokie kary finansowe.

 

Brak OC łatwo można wykryć

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po naszych drogach porusza się około 100 tysięcy samochodów bez ważnej polisy OC, a najwięcej z nich znajduje się w zachodnich województwach Polski. Część z kierowców wciąż tkwi w przeświadczeniu, że brak OC może wyjść na jaw wyłącznie podczas policyjnej kontroli drogowej. To duży błąd, ponieważ od kilku już lata w naszym kraju funkcjonuje tzw. „Wirtualny policjant UFG”. To specjalny system, który codziennie skanuje bazę danych UFG w celu wykrycia przerw w opłacaniu składek za ubezpieczenie OC.

 

Kary za brak OC w 2020 roku. Ile wynoszą?

 

Jak wyjaśniają eksperci z firmy Beesafe.pl, wysokość kary za brak obowiązkowego OC zależy od typu pojazdu mechanicznego oraz ustalanej w danym roku kalendarzowym płacy minimalnej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczną karę za brak OC jest okres, przez który pojazd nie miał ważnego ubezpieczenia.

 

I tak najmniejsze kary grożą posiadaczom motocykli i motorowerów, a najwyższe właścicielom pojazdów ciężarowych. W przypadku aut osobowych, w 2020 roku stawki te są wyższe od ubiegłorocznych nawet o 700 zł i wynoszą aż 5200 zł, jeśli nasze auto pozostawało bez OC przez ponad 14 dni. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu to wydatek aż 1040 zł. Jeśli okres bez ochrony ubezpieczeniowej wynosił od 3 do 14 dni, wówczas musimy liczyć się z karą w wysokości 2600 zł.

 

Inne konsekwencje braku OC

 

Choć przytoczone wyżej stawki za brak OC wydają się wysokie, to w rzeczywistości są one dość niskie, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalne konsekwencje wypadku, do którego dojdzie w momencie gdy nie posiadamy ważnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji wypłatą odszkodowania dla osób, które ucierpiały w wypadku zajmie się UFG, a następnie zwróci z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy.

 

W skrajnych przypadkach, jeśli doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu, odszkodowania przekraczają 1 milion złotych, co dla wielu osób jest kwotą wręcz niemożliwą do spłacenia. Dlatego tak ważne jest, aby dopełnić obowiązku opłacenia składki za OC naszego pojazdu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/ .

 

Automatyczne przedłużenie OC nie zawsze działa

 

Kierowcy często są przekonani, że sprawa braku OC ich nie dotyczy, gdyż ubezpieczenie to przedłuża się automatycznie. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Najczęściej ciągłość polisy zostaje przerwana w wyniku wygaśnięcia ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu. Dla przykładu, jeśli kupiliśmy używany samochód i zachowaliśmy polisę zbywcy, to obowiązuje ona do dnia zapisanego na umowie ubezpieczeniowej. Po jej przekroczeniu, polisa ta nie odnowi się i jeśli nie kupiliśmy nowego OC, to dochodzi do sytuacji, w której nasze auto nie posiada ważnego ubezpieczenia.

 

Innym przypadkiem, kiedy to OC nie przedłuży się automatycznie, jest OC na raty. Jeśli w czasie trwania takiej polisy nie opłacimy choćby jednej z rat, wówczas umowa na ubezpieczenie wygaśnie z ostatnim dniem, na jaki została wystawiona, bez automatycznego przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.