Wiadomości z Chorzowa

Optometrysta – kiedy skorzystać z jego pomocy?

  • Dodano: 2021-12-20 07:30, aktualizacja: 2021-12-20 09:28

Masz problemy z widzeniem i podejrzewasz u siebie wadę wzroku? Nie wiesz kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty? Tu znajdziesz podpowiedzi.

Optometrysta vs. okulista – porównanie

Wiele osób zastanawia się, kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty. Rozwiewamy wątpliwości. Najpierw skupmy się na wyjaśnieniu kompetencji każdego z wymienionych specjalistów. Okulista to lekarz, który posiada specjalizację w zakresie okulistyki, czyli jednej z wielu dziedzin medycyny. Do zadań, które stoją przed takim specjalistą należy m.in. badanie narządu wzroku, rozpoznanie choroby narządu wzroku oraz ustalanie procesu terapeutycznego czy też przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych narządu wzroku. To właśnie do lekarza okulisty należy obowiązek np. operacji jaskry. Lekarz okulista pomaga także w przypadkach, gdy do oka dostało się ciało obce.

Optometrysta to natomiast specjalista, który zajmuje się badaniem, pomiarem i korekcją wad wzroku. Aby być optometrystą należy posiadać dyplom studiów magisterskich z fizyki w zakresie optometrii albo ukończone studia podyplomowe z optometrii. Do głównych obowiązków optometrysty należy wykonywanie pomiarów, które pozwolą określić wadę wzroku, dobór soczewek kontaktowych oraz okularowych czy też edukowanie w zakresie korzystania z wyrobów medycznych przeznaczonych do korekcji narządu wzroku, np. soczewek kontaktowych.

Jak widać, oba zawody mają związek z narządem wzroku. Okulista to lekarz, który bada wzrok pod kątem wad, jak i chorób gałki ocznej. Natomiast optometrysta jest tym specjalistą, który wykorzystując wiedzę techniczną i fizyczną, przy użyciu odpowiednich narzędzi wykonuje pomiary wad wzroku, a także proponuje metody korekcji tych wad.

Kiedy skorzystać ze wsparcia optometrysty?

Jeżeli podejrzewasz u siebie wadę wzroku, zauważasz, że widzisz coraz słabiej, możesz zdecydować się zbadać swój wzrok. Badanie wady wzroku można przeprowadzić u optometrysty. Do optometrysty możesz udać się także wtedy, gdy już od dawna nosisz okulary i chcesz w końcu zamienić je na soczewki. Taki specjalista najpierw określi parametry Twojej wady, a następnie precyzyjnie dobierze soczewki, które będą niezbędne do tego, by skorygować Twoją wadę. Optometrysta udzieli Ci także informacji związanych z użytkowaniem soczewek, np. podzieli się z Tobą zasadami higieny czy wytycznymi dotyczącymi zakładania soczewek.

Sprawdzona pomoc optometrysty

Chcąc skorzystać ze wsparcia optometrysty, warto udać się do kogoś sprawdzonego. Monika Kyciak to specjalistka, która od ponad dekady pracuje w branży związanej z korektą wzroku. Na co dzień łączy wiedzę medyczną z nowoczesną technologią, przez co skutecznie pomaga korygować wady wzroku. Wieloletnie doświadczenie pozwala jej doradzać także w zakresie doboru soczewek konkretnych marek. Warto skorzystać z jej wiedzy również wtedy, gdy nie wiemy, np. w jaki sposób zakładać soczewki czy jak bezpiecznie je dezynfekować.

Pamiętaj, że nawet, gdy teoretycznie znasz parametry swojej wady, nie możesz samodzielnie dobierać soczewek kontaktowych na podstawie swoich okularów, ponieważ zasady doboru soczewek różnią się od tych, dotyczących okularów. Co więcej, sama wielkość wady to nie wszystko, ponieważ często towarzyszą jej inne problemy, np. astygmatyzm. Soczewki powinny uwzględniać wszystkie czynniki wpływające na skuteczną korektę wzroku. Dlatego niezbędna jest tu wizyta u specjalisty, który precyzyjnie określi, z jakich soczewek kontaktowych powinieneś korzystać. Nie działajmy więc na własną rękę, a korzystajmy z wiedzy profesjonalistów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.