Wiadomości z Chorzowa

Podstawy hodowli kameleonów jemeńskich

  • Dodano: 2023-03-02 07:45, aktualizacja: 2023-03-02 11:46

Jeśli jesteś początkującym hodowcą zwierząt w terrarium, powinieneś skupić swoją uwagę na gatunkach powszechnie dostępnych w naszym kraju, na przykład kameleonie jemeńskim (nazwa łacińska Chamaeleo calyptratus). Zwierzęta terrarystyczne, takie jak kameleony, to oszczędność czasu, a więc idealnie pasują do dzisiejszych, szybkich czasów. Choć jest to Twój pupil, nie stresuje się brakiem czasu dla niego.

Wygląd

Kameleony mają specyficzną budowę ciała. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest grzebień gardłowy oraz grzebień na głowie. Z pewnością zainteresują Cię ich ruchome oczy, które są w stanie patrzeć w różnych kierunkach. Nie do pominięcia jest również długi, mocny ogon, którego używają do trzymania się gałęzi. Typowa jest ich zdolność do zmiany koloru w zależności od nastroju. Podstawowym kolorem jest zielony, który może się zmieniać od jasnozielonego do ciemnooliwkowego.

Karmienie

Swój pokarm zdobywa za pomocą zwinnego języka. Są niewymagającymi zjadaczami, ale do ich karmienia potrzebne są między innymi żywe owady odpowiednio uzupełnione w wapń i witaminy. Dla urozmaicenia można podawać także pokarm roślinny i słodkie owoce. Odpowiednie są również pokruszone orzechy. Jeśli szukasz dobrego pokarmu znajdziesz go w sklepie Invital pod adresem: https://invital.pl/karmic

Terrarium

Do podstawowego wyposażenia do hodowli kameleona należy  przystępne terrarium usytuowane pionowo. Zdecydowanie powinno być ono wyposażone w otwory wentylacyjne. Ze względu na to, że kameleon jest zwierzęciem nadrzewnym, warto umieścić terrarium na podwyższeniu, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Terrarium powinno mieć mocne, grube gałęzie, aby zwierzę mogło się po nich wspinać. Ponieważ nie każde takie zwierzę nauczy się pić z miski będącej integralną częścią terrarium, należy w ciągu dnia zraszać liście, z których kameleon pobiera kropelki wody.

W terrarium warto umieścić podłoże, które zatrzymuje wilgoć. Tak jest w przypadku na przykład włókna kokosowego.

Pod względem technicznym na pewno musimy zaopatrzyć się w oświetlenie terrarium, które dzielimy na trzy podstawowe kategorie: światło, ogrzewanie, źródło UV.

Na zakończenie warto dodać, że kameleon, w przeciwieństwie do innych gatunków gadów, jest aktywny w dzień, a w nocy śpi.

Więcej produktów do profesjonalnego urządzenia terrarium znajdziesz pod adresem: https://invital.pl/terrarystyka
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.