Wiadomości z Chorzowa

Stadion Śląski domem polskiego sportu

  • Dodano: 2020-07-08 10:00, aktualizacja: 2020-07-17 10:18

Ktoś powie, że obiekt, jak obiekt. Ale areny sportowe mają swoją duszę i budują je wspomnienia oraz wydarzenia. Tak jest ze Stadionem Śląskim, który ma piękną przeszłość, ale i ciekawą teraźniejszość oraz przyszłość.

Sport ma to do siebie, że musi odbywać się na odpowiednio przygotowanych obiektach. I tak zwykłe budowle stają się w oczach kibiców i sportowców niezwykłymi. Każdy kraj ma areny, które kojarzą się jednoznacznie z daną dyscypliną sportową, klubem, czy wydarzeniem. W historii Polski miejsce szczególne ma właśnie Stadion Śląski, choć współczesnym konkurentem jest Stadion Narodowy w Warszawie. 

Duma nie tylko w PRL-u

Stadion Śląski budowano pięć lat i uroczyste otwarcie miało miejsce 22 lipca 1956 roku. Stadion Dziesięciolecia w Warszawie otwarto w 1955 roku (na jego miejscu powstał Stadion Narodowy). Te daty nie mogą dziwić, bowiem ówczesna, komunistyczna władza musiała się pochwalić takimi budowlami. Otwarcie w dniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski z wielką pompą i dumą podkreślano, że społeczeństwo całego województwa przepracowało łącznie 589 tysięcy roboczogodzin! Śląsk, Polska potrzebowały jednak takiej areny, bo właśnie w czasach komuny piłka nożna w naszym kraju odnosiła największe sukcesy. Orły Górskiego rozegrały na Śląskim wiele spotkań, a po murawie chorzowskiego olbrzyma biegało wiele gwiazd sportu.

Piłka nożna i żużel na Śląskim

Stadion ten miał jednoczyć społeczeństwo i kraj. Organizowano szereg przeróżnych imprez, nie tylko sportowych, ale największe sukcesy i wspomnienia dotyczą piłki nożnej i żużla. Polska grała w Chorzowie z kadrą NRD, ZSRR. Po murawie biegali przedstawiciele światowego futbolu, jak Brazylijczyk Pele, Cristiano Ronaldo, czy dawne pokolenie holenderskich gwiazd. Górnik Zabrze na Stadionie Śląskim walczył w europejskich pucharach przy 120 tys. widzów. Biało-czerwoni w Chorzowie trzykrotnie wywalczyli awans na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej (1977, 1985 i 2001) oraz jeden do Mistrzostw Europy w piłce nożnej (2008). W sumie reprezentacja Polski rozegrała 55 oficjalnych meczów, wygrywając aż 23 z nich. Od lat 70. XX wieku Stadion Śląski wokół murawy zaczął posiadać też tor żużlowy. Na tym obiekcie odbywały się kilkakrotnie indywidualne mistrzostwa świata na żużlu. O czempionat walczono też w parach i w drużynach. Odbywały się także imprezy z cyklu Speedway Grand Prix. Stadion Śląski to także imprezy muzyczne i lekkoatletyczne.

Lekkoatletyka odrodzi się w Chorzowie

I właśnie królowa sportu, jak potocznie nazywa się lekkoatletykę, ma na Stadionie Śląskim panować po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Sezon lekkoatletyczny został zawieszony tak, jak inne sporty, a zakłady bukmacherskie cierpiały, bo z ich oferty zniknęła większość zaplanowanych imprez sportowych i meczów. 20 czerwca właśnie na chorzowskim obiekcie odbyły się pierwsze zawody. Tym razem bez kibiców, ale z zawodnikami w kilku ciekawych konkurencjach. A dokładnie na Stadionie Śląskim rozegrano 10 konkurencji lekkoatletycznych, w tym biegowe na dystansach od 100 m do 400 m oraz konkurencje techniczne. A to dopiero początek, bowiem 6 września odbędzie się cykliczna impreza, która w ostatnich latach stała się symbolem lekkiej atletyki na Stadionie Śląskim. Mowa o Memoriale Kamili Skolimowskiej. Wystartować mają m.in. czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek, kulomioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk oraz mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic. Wrześniowe zawody będą jednymi z ważniejszych w tym roku. Zawody lekkoatletyczne jeszcze większej i ważniejszej rangi odbędą się w maju 2021 roku. Organizacja World Athletic przekazała informację, że w Chorzowie odbędą się mistrzostwa świata sztafet, będące zarazem kwalifikacjami do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Czyli na Śląskim znów będzie się działo. I bardzo dobrze!

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.