Wiadomości z Chorzowa

Surowce do produkcji papieru - co musisz o nich wiedzieć?

  • Dodano: 2020-06-03 14:45

Papier należy do tej grupy surowców, z których korzystamy przez całe swoje życie. Zastosowanie tego materiału jest niezwykle wszechstronne. Do jego wytworzenia stosuje się rozmaite surowce. Co warto wiedzieć na temat ich pozyskiwania?

 

Papier – gdzie go wymyślono?

Może trudno w to uwierzyć, ale pismo znane jest człowiekowi już ponad sześć tysięcy lat. Nieodłącznym elementem rozwoju tego wynalazku jest także rozwój nośnika, który te zapiski utrwalał. Pierwszym takim modelem były oczywiście gliniane tabliczki. Nie było to jednak trwałe rozwiązanie. Kolejne stulecia przynosiły ewolucję zarówno pisma, jak i nośnika. Warto tu wspomnieć chociażby o papirusie, który cieszył się ogromną popularnością w starożytnym Egipcie. Pierwszą wersję papieru, który jest stosowany także i dziś, wyprodukowano w północnych Chinach. Miało to miejsce w okolicach pierwszego wieku. Autorem tego wynalazku miał być Cai Lun – urzędnik na dworze cesarza He za panowania Dynastii Han. Dzięki niemu opracowano masową metodę produkcji papieru. Jednak produkt końcowy nie przypominał tak bardzo tego papieru, który znamy dziś. Był to bowiem papier czerpany, do produkcji którego użyto łyka drzew, krzewów morwowych czy odpadów konopnych. Popularne było także wykorzystanie łodygi bambusa, lnu oraz słomy ryżowej.

Surowce do produkcji papieru – jak je podzielić?

Dobór surowców i proces pozyskiwania papieru udoskonalano przez kolejne stulecia. Wszystko po to, by uzyskać produkt trwały i wytrzymały. Dziś producenci oferują zarówno papiery bezdrzewne, jak i drzewne. Różnica polega na tym, że ścier drzewny jest zawarty wyłącznie w tej drugiej grupie. Papier możemy podzielić na kilka sposobów. Zasadniczy wyróżnia bibułkę, bibułę, papier, karton oraz tekturę. Bardziej specjalistyczne klasyfikacje pozwalają uporządkować je według określonej właściwości. I tak, ze względu na nośnik informacji, mamy do czynienia z papierem afiszowym, biurowym, gazetowym oraz książkowym. Dzieląc je według struktury natomiast znajdziemy papier drzewny, syntetyczny, bibułę oraz brystol.

Surowce do produkcji papieru – co warto wiedzieć o obróbce?

Analiza składu włóknistego papieru pozwala podzielić go na dziesięć klas jakościowych. Ten najlepszy będzie oznaczony pierwszą klasą, a najgorszy – dziesiątą. Im lepszej jakości są surowce do produkcji papieru, tym lepiej dla końcowego produktu. Najczęściej do jego wytwarzania wykorzystuje się włókna roślinne. Można je uzyskać nie tylko z drzew takich jak sosna, buk, jodła, czy świerk. Mogą także do tego posłużyć rośliny. Chętnie sięga się po bawełnę, len, słomę zbóż, konopie, czy trzcinę. Co ciekawe, papier można także uzyskać dzięki procesom wtórnym. W tym wypadku dużą rolę odgrywa makulatura czy szmaty wykonane z włókien roślinnych. Poza tym, surowce do produkcji papieru oferuje wiele polskich dystrybutorów. Jednego z nich znajdziesz tutaj http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Kolejnym krokiem w produkcji jest obróbka surowców. Stosuje się metodę chemiczną oraz mechaniczną. W wyniku pierwszej z nich powstaje masa celulozowa, a drugiej – ścier drzewny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.