Wiadomości z Chorzowa

Tekstylia w sypialni – jaką kołdrę i pościel wybrać na zimę?

  • Dodano: 2022-12-29 07:15, aktualizacja: 2022-12-29 07:24

Odpowiednia kołdra i pościel ma bardzo duże znaczenie w kwestii jakości naszego wypoczynku. Podczas zimy, w momencie gdy na temperatura na zewnątrz jest niska potrzebujemy produktów, które zapewnią nam ciepło oraz komfortowy wypoczynek. Z artykułu dowiesz się jakie produkty warto wybrać na okres zimowy oraz na co należy zwrócić uwagę kupując nową pościel do sypialni.

Jaką pościel na zimę wybrać?

Oczywistym wyborem na okres zimowy jest pościel flanelowa, tego rodzaju komplety wykonane są z bawełny, materiał jest gruby i swoją strukturą przypomina delikatny plusz. Flanela jest gruba i ciepła, ponad to jeśli jest wykonana z bawełny zapewnia doskonały przepływ powietrza co zapobiega przegrzaniu się ciała. Pościele z flaneli to nie jedyny wybór na okres zimowy, w zależności od naszych potrzeb oraz tego czy w pomieszczeniu panuje niska czy wysoka temperatura możemy wybrać inne rodzaje pościeli, które sprawdzą się podczas zimy, mogą to być pościele z bawełny lub satyny bawełnianej o gramaturze minimum 120g/m2, taka grubość materiału sprawia że pościel zapewni Ci odpowiedni poziom ciepła, cieńsze pościele mogą być nie wystarczające i śpiąc po cienką pościelą po prostu zmarzniesz. 

Jeśli nie lubisz flanelowego materiału, lub taka pościel jest zbyt gruba dla Ciebie, możesz kupić cieńszą pościel oraz ciepły koc, w zależności od potrzeby możesz go używać jako dodatkowego okrycia, koc sprawdzi się również jako narzuta lub element dekoracyjny.

Jaką kołdrę wybrać zimową czy 4 pory roku?

Kołdra na zimę podobnie jak pościel powinna być na tyle ciepła abyśmy podczas snu nie zmarzli, powinna również być przewiewna aby nasze ciało się nie przegrzało. Kołdry na zimę oznaczone są zgodnie z nazwami pór roku, czyli na zimę szukamy kołdry zimowej. Tego rodzaju kołdry wyróżniają się od letnich odpowiedników wagą wypełnienia.
Kołdry mogą być wypełnione włóknem poliestrowym lub naturalnym puchem. Na zimę częściej wybierane są kołdry puchowe, ponieważ puch doskonale izoluje ciepło, dlatego nie potrzeba go aż tak dużo jak poliestru aby kołdra była ciepła, ponad to puch w lepszym stopniu przepuszcza powietrze, jednak nie ma co się zrażać do poliestru, tego rodzaju wypełnienie jest tańsze jednak również w odpowiednim stopniu izoluje ciepło i przepuszcza powietrze, potrzeba go jednak więcej niż puchu.

Wypełnienie poliestrowe może mieć wygląd delikatnych włókien lub płatków śniegu – wtedy mówimy o sztucznym puchu, tego rodzaju wypełnienie określane jest jako fossflakes. Wypełnienie może być również dedykowane osobom zmagającym się z alergiami, włókna posiadają specyfik Allerban, który przeciwdziała rozwojowi roztoczy oraz innych drobnoustrojów.

Jak wspomnieliśmy kołdra na zimę posiada więcej wypełnienia niż kołdry letnie, jednak nie każdy z nas ma możliwość przechowywania kilku kołder w swoim mieszkaniu, nie ma co się dziwić kołdry zajmują dużo powierzchni. Alternatywą jest kołdra w typie 4 pory roku, tego rodzaju okrycie stworzone jest z dwóch kołder – letniej oraz jesiennej, spinane są one ze sobą za pomocą napów, dlatego w szybki sposób możesz je złączyć, wtedy otrzymasz kołdrę zimową, lub podczas lata rozpiąć wtedy otrzymasz cienką kołdrę na lato.

Jak dobrać rozmiar kołdry?

Kołdry dzielimy na jednoosobowe lub dwuosobowe, i tutaj ciekawostka! Nic nie stoi na przeszkodzie abyś w sypialni dwuosobowej używała dwóch mniejszych kołder. Najbardziej popularne są kołdry 160x200 oraz w rozmiarze 200x220, mniejszy rozmiar jest dedykowany do sypialni jednoosobowej, rozmiar 200x220 bez problemu pomieści dwie osoby.

Ważne aby pościel dobrać do kołdry, jeśli pościel będzie zbyt duża może się rolować podczas snu, a kołdra będzie się przemieszczać. Zbyt małej poszewki po prostu nie nałożymy na kołdrę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.