Wiadomości z Chorzowa

Ubezpieczenie majątku firmy - kiedy się przyda i czy jest obowiązkowe?

  • Dodano: 2023-03-27 10:00

Prowadząc działalność gospodarczą - czy to małą czy dużą - może wydarzyć się wiele. Możesz mieć okresy passy, a także na skutek różnych nieprzewidzianych okoliczności (jak np. inflacja, covid itp) odnotować straty czy utratę zysków. W niektórych branżach, masz także wpływa na swoich klientów i ich dobro. W takich i innych przypadkach przydaje się mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie w firmie. Okazuje się bowiem, że ubezpieczenie grupowe dla pracowników, nie jest jedynym, o jakim przedsiębiorca powinien pomyśleć. Co więcej - w niektórych przypadkach wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia jest konieczne. Jakie branże muszą mieć ubezpieczenie oc? Co ci daje ubezpieczenie w firmie? Jakie ubezpieczenia możesz wykupić?

Ubezpieczenie oc w firmie - czym jest i dla kogo to obowiązek?

Ubezpieczenie to produkt, który być może nie eliminuje wszystkiego, co może cię spotkać, ale skutecznie zabezpiecza cię przed skutkami różnego rodzaju zdarzeń, które bardzo często wiążą się z ponoszeniem kosztów. Wiemy, jak działa np. ubezpieczenie oc dla posiadaczy samochodów. Gdy zdarzy się stłuczka czy wypadek z naszej winy, to nie musimy bezpośrednio ponosić kosztów naprawy samochodu drugiej osoby. Te są pokrywane z wykupionej polisy.

Podobnie jest z ubezpieczeniem oc dla firm. Niektóre profesje niosą za sobą wyższe ryzyko tego, że naszym klientom może stać się jakaś krzywda. Błąd w sztuce, pomyłka niosąca za sobą straty finansowe klienta - to niektóre z takich zdarzeń.

Tak naprawdę ubezpieczenie od takich nieprzewidzianych zdarzeń czy błędów, które będą obciążały osobę trzecią, czyli naszego klienta - zawsze warto wykupić, jednak są zawody, na które obowiązek takiego ubezpieczenia ciąży. Są to m.in. komornicy sądowi, radcy prawni i prawnicy, notariusze, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi, agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy nieruchomości, księgowi, architekci i inżynierowie budownictwa, ochrona osób i mienia, lekarze i pielęgniarki, organizatorzy imprez masowych.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie?

Z grubsza wiemy, że posiadanie ubezpieczenia może się przydać, choć prywatnie, raczej rzadko decydujemy się ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie mieszkania, licząc, że "jakoś to będzie". Jeśli chodzi jednak o ubezpieczenie majątku firmy jest nieco inaczej.

W wielu zawodach może się zdarzyć naprawdę wiele - mechanik źle usunie usterkę, fryzjerka spali włosy podczas farbowania, klient może spaść ze schodów, które prowadzą do naszego biura, źle wyliczymy klientowi podatki, w wyniku czego poniesie on stratę. 

Zawsze, gdy osoba trzecia (najczęściej nasz klient) zostanie jakoś pokrzywdzony - odpowiadamy za taką szkodę finansowo. Branie odpowiedzialności na własne barki, może skutkować utratą płynności przez firmę, a w najgorszym razie do zamknięcie firmy. Aby tego uniknąć, warto postawić na niewielkie koszty opłacanej składki ubezpieczenia i bycie spokojnym, że w razie problemów, firma ubezpieczeniowa uratuje nasz biznes.

Jakie rodzaje ubezpieczeń występują dla przedsiębiorców?

Ubezpieczeń dla firm jest wiele, a każda firma brokerska może nam zaproponować różne korzystne opcje. 

Jakie ubezpieczenia można wykupić dla swojej firmy prócz ubezpieczenia oc? Jest ich kilka. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć np. ubezpieczenie od utraty zysku, ubezpieczenia turystyczne dla pracowników, którzy jeżdżą w delegacje, ubezpieczenie lokalu, ubezpieczenie cybernetyczne, ubezpieczenie wyposażenia, ubezpieczenia all risk.

Aby zdecydować, jaka polisa przyda się konkretnie w twojej firmie, zachęcamy do kontaktu z naszymi agentami.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.