Wiadomości z Chorzowa

Upadłość konsumencka a masa upadłościowa. Co przepada przy ogłoszeniu U-K?

  • Dodano: 2020-09-22 07:00, aktualizacja: 2020-09-23 11:24

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dla wielu osób możliwość uporania się ze swoim problemami finansowymi. Bardzo często to jednak pojawiają się liczne pytania dotyczące tego, co wchodzi w skład masy upadłościowej i jakie rzeczy przepadną przy ogłaszaniu upadłości. W tym tekście odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy rzeczy, które przepadną, a które pozostaną w rękach osoby ogłaszającej upadłość konsumencką.

Co przepada wraz z ogłoszeniem upadłości?

Przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej przepadkowi na rzecz spłaty części lub całości złudzenia przepada teoretycznie cały majątek dłużnika. Z pewnością jest to mieszkanie. Syndyk może udzielić pisemnej zgody na sprzedaż prywatną, aby uzyskać lepszą cenę, ale nieruchomość zostanie włączona do masy upadłościowej. Komisarz — sędzia ustali również sumę od 12 krotności do 24 krotności przeciętnego czynszu w danym mieście, która zostanie przekazana ze sprzedaży mieszkania dłużnikowi. Przepadkowi podlegają także samochody, wartościowe ruchomości i wszystkie rzeczy, które przedstawiają jakąkolwiek wartość pieniężna oraz są łatwo zbywalne. Syndyk włączy wszystkie te rzeczy do masy upadłościowej oraz je sprzeda. Do konkretnych przedmiotów, które straci dłużnik, gdy zostanie ogłoszona upadłość konsumencka zaliczyć można np. wartościowy sprzęt agd/rtv, kolekcje, przedmioty ozdobne czy metale szlachetne, które posiada. Przepadkowi ulega również wynagrodzenie — nadwyżka powyżej kwoty wolnej od zajęcia. Ważnym elementem, o który pyta wiele osób są środki na koncie. Konto dłużnika również zostanie zajęte przez syndyka. Środki na nim zgromadzone wejdą do masy upadłościowej w nadwyżce kwoty wolnej od egzekucji. Syndyk może ustalić, w jakim stopniu np. w części lub całości dłużnik może korzystać z konta w banku. Kancelaria radcy prawnego pomoże nam dużo szybciej i skuteczniej ogłosić upadłość w sądzie, a pomoc prawnika w takiej sytuacji z pewnością będzie nieoceniona.

Co nie przepadnie przy bankructwie?

Ogłaszając upadłość konsumencką, pewne rzeczy nie podlegają przepadkowi. Z pewnością są to rzeczy nie przedstawiające wartości rynkowej. Może być to samochód wart kilkaset złotych czy bezwartościowe pamiątki rodzinne. Do masy upadłościowej nie zalicza się także rzeczy podstawowego użytku dłużnika oraz tych potrzebnych do podstawowej egzystencji czy pracy. Zajęciu i sprzedaży nie podlega również pensja w części wolnej od zajęcia komorniczego i mienie wyłączone z egzekucji na podstawie kodeksu cywilnego. Jeśli dłużnik nie posiada majątku, nie straci nic, a jedynie długi w zależności od konkretnej decyzji sądu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.