Podczas porodu doszło do komplikacji, w wyniku których u niedotlenionego dziecka wystąpiła zamartwica? Dla żadnego rodzica takie sytuacje nie należą do najłatwiejszych. Co więcej, wiążą się z długotrwałym leczeniem mogącym rzutować nawet na całym życiu pociechy. Zastanawiasz się, co jest powodem zamartwicy i czy do jej powstania przyczynił się lekarz? Przeczytaj krótki artykuł i poznaj stanowisko prawne!
Zamartwica - czym jest i jakie są przyczyny? Sprawdź kiedy ryzyko jej wystąpienia jest największe
W medycynie zamartwica to poważny stan zagrażający życiu dziecka objawiający się niewydolnością krążenia, a także problemami z oddychaniem. Wystąpienie zamartwicy narzuca na personel medyczny obowiązek podjęcia natychmiastowych działań. Może dojść nie tylko do zatrzymania akcji serca, ale także musisz wiedzieć, że zbyt długie niedotlenie negatywnie wpływa na mózg, doprowadzając do porażenia. W takich przypadkach dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo, a to z kolei znacząco obniży jakość jego życia. W krytycznych przypadkach dochodzi do sytuacji, kiedy dziecko jest niepełnosprawne w najwyższym stopniu, co oznacza, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Dlaczego dochodzi do zamartwicy? Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnia się m.in.:
- przenoszoną ciąże lub wręcz odwrotnie przedwczesny poród,
- niewydolność łożyska,
- owinięcie dziecka pępowiną,
- zbyt długo trwający poród
- niewłaściwy styl życia prowadzony przez kobietę w czasie trwania ciąży.
Niestety, ale coraz częściej przyczyną zamartwicy u noworodków są błędy okołoporodowe...
Zasługujecie na godną rekompensatę! Zobacz jak uzyskać należyte odszkodowanie
Czy lekarz mógł w porę wdrożyć odpowiednie działania i ochronić dziecko przed tak poważnymi konsekwencjami? W wielu przypadkach odpowiedź jest twierdząca. Współczesna medycyna jest na tak rozwiniętym poziomie, dodatkowo pozwala na wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, co przekłada się na dokładność wykonywanych badań. Najczęściej na niedotlenienie dziecka wskazuje badanie KTG. W takich przypadkach czas nie działa na korzyść ciężarnej, a każda minuta jest na wagę złota. Naturalny poród niesie wówczas za sobą zbyt duże ryzyko, dlatego powinna natychmiast zostać podjęta decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia. O błędzie lekarskim możemy mówić w sytuacji, kiedy lekarz prowadzący zbyt długo odwlekał podjęcie odpowiednich kroków lub nakazał poród siłami natury. Chcesz dowiedzieć się co dalej? Wejdź na stronę https://prawapacjenta.org/ i skorzystaj z profesjonalnej wiedzy prawnej. Za błędy okołoporodowe przysługuje Ci odszkodowanie! Specjaliści z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym przeanalizują dostarczoną dokumentację medyczną i wskażą Ci możliwe rozwiązania. Co więcej, nie musisz samodzielnie walczyć ze szpitalem. U boku fachowców od prawa medycznego zyskasz pewność, że Twoje interesy będą godnie reprezentowane przed sądem. Zawalcz o godne życie dla siebie i swojego długo wyczekiwanego dziecka już teraz! Bezpłatna konsultacja jest dla Was!