Wiadomości z Chorzowa

Żurawina: sposób na leczenie infekcji dróg moczowych i infekcje

  • Dodano: 2021-05-17 09:30

Infekcje układu moczowego dotykają niemal każdej kobiety - przynajmniej raz w życiu. Na dodatek mają tendencję do nawracania. Jeśli miewasz kłopoty z układem moczowym, wprowadź do swojej diety żurawinę. Dlaczego warto sięgnąć po ten owoc?

Żurawina a infekcje dróg moczowych - naturalny lek na typową przypadłość

Żurawina jest rośliną, która od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie jako skuteczne wsparcie dla zainfekowanych dróg moczowych. Warto wiedzieć, że jej działanie poparte jest licznymi badaniami, które dowodzą, że regularne spożywanie soku z żurawiny zmniejsza częstotliwość nawrotu infekcyjnego zapalenia dróg moczowych u wszystkich kobiet, niezależnie od wieku. Skuteczność żurawiny może wynosić nawet 60% (o tyle spada ryzyko zachorowania), jednak efektywność w przypadku konkretnej osoby będzie wiązała się z indywidualnymi czynnikami jak ilość dawek, regularność ich przyjmowania i dieta. Co ciekawe, istnieje potwierdzenie dla tego, że żurawina potrafi działać na bakterie odporne na działanie typowych antybiotyków. Jest więc nie tylko skuteczniejszą, ale również lepszą dla ogólnej kondycji organizmu metodą kuracji.

Jak działa żurawina?

Co stoi za wyjątkowo skutecznym działaniem żurawiny? Niegdyś uważano, że owoce tej rośliny powodują "zakwaszanie" moczu, przez co układ moczowy staje się środowiskiem nieprzyjaznym dla bakterii. Tymczasem przeprowadzone w ostatnich dziesięcioleciach badania wykazały, że efektywność żurawiny w leczeniu dróg moczowych wynika z wysokiej zawartości flawanoidów, antocyjanów i proantocyjanidyny. Potrafią one przylgnąć do bakterii Escherichia coli, które najczęściej powodują zapalenie dróg moczowych. Przez to nie mogą zagnieździć się w pęcherzu i nie rozwija się stan zapalny. Bakterie, które nie mogły się zagnieździć, usuwane są wraz z moczem w naturalny sposób i nie zagrażają już zdrowiu.

Jak szybko spodziewać się działania żurawiny?

Co ciekawe, żurawina jest nie tylko skuteczna, ale też szybka w działaniu. Badania wykazują, że już po dwóch godzinach od spożycia preparatu zawierającego duże stężenie żurawiny, obserwowalne są pierwsze efekty, które utrzymują się nawet przez 10 godzin. Z tego też względu zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo, zaleca się przyjmować 2 dawki wybranego preparatu na dobę, najlepiej rano i wieczorem. W ten sposób ustrzeżemy się przed nawracającymi infekcjami.

Żurawina na zapalenie pęcherza - w jakiej formie jest najskuteczniejsza?

Na aptecznych półkach możemy odnaleźć żurawinę w kilku formach. Najpopularniejszy (i najsmaczniejszy!) jest sok z żurawiny, oprócz tego dostępna jest również w tabletkach. Leki na zapalenie pęcherza oprócz wyciągu z żurawiny mogą zawierać również witaminę C, ekstrakt z pestek dyni, nasion soi i liści brzozy. Popularnym jest także łączenie żurawiny z zielem tysiącznika i lubczykiem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj kolejny: Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie

Komentarze (1)    dodaj »

  • ika

    oj u mnie niestety ciezko, naturalne metody moze troche pomagaja, ale nie do konca, z zapaleniem pecherza najelpiej sobie radze stosujac urolact

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.