Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już od dwóch lat dostępne jest dla zwiedzających. W tym czasie muzeum odwiedził blisko 50 tys. osób.
Chorzów stawia na hutnicze dziedzictwo
Władze miast Chorzów planują dalszy rozwój instytucji. Rozpoczęto prace na rzecz adaptacji DOMU KALIDEGO na potrzeby Oddziału Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa. Postępują też roboty przy budowie nowego układu komunikacyjnego usprawniającego dojazd do ul. Metalowców, przy której zlokalizowane jest Muzeum. W bieżącym roku instytucja zaangażowała ponad 300 osób w proces wypracowania nowej koncepcji funkcjonowania swojego Oddziału w ramach projektu „Oddział Od/nowa”, realizując rozwiązanie wyjątkowe w skali całego kraju. Drugi rok działalności Muzeum to m.in. 6 dużych wydarzeń, w tym FLORIANFEST i „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”
Dbanie o hutnicze dziedzictwo to jeden z podstawowych celów Muzeum. Do finału zmierzają prace nad przygotowaniem wniosku o wpis tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na drugą poł. grudnia planowane jest zakończenie prac nad miejskim, hutniczym szlakiem spacerowy – „Śladem Dwóch Hut” realizowanym przez Muzeum z budżetu obywatelskiego Chorzowa.
Muzeum podsumowało drugi rok swojej działalności. Mijające właśnie dwa lata funkcjonowania to 50 000 gości, którzy uznali, że warto odwiedzić Muzeum Hutnictwa. Uważam, że to dobry dowód pokazujący, że władze Chorzowa trafnie zdiagnozowały deficyt w krajobrazie regionalnej kultury podejmując klika lat temu decyzję o inwestowaniu w hutnicze dziedzictwo. Po drugie, oznacza to, że skutecznie adresujemy stale rozwijającą się ofertę i jako młoda instytucja umacniamy swoją pozycję na rynku kultury. – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Istotnym dla przyszłości Muzeum jest projekt Oddział „Od/nowa” zrealizowany w bieżącym roku. Przez kilka miesięcy prowadzono spotkania, warsztaty i różne badania społeczne. W tych obszernych konsultacjach społecznych wzięło udział ponad 300 osób. Wszystko po to, aby wypracować nową formułę dla Oddziału Muzeum. Jednym z kierunkowych rozwiązań jest wskazanie nowej, potencjalnej siedziby Oddziału Historii Miasta i Regionu wraz z rekomendowanymi funkcjami.
- Ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy adaptacji budynku przy ul. Kalidego 1 na potrzeby Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – Oddział Historii Miasta i Regionu – Dom Kalidego. Dom Kalidego to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków miasta - mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. I dodaje: Ten obiekt łączy początki przemysłowej historii naszego miasta i postać wybitnego artysty, który z niego pochodził. To idealne miejsce na miejskie muzeum. W ten symboliczny sposób możemy oddać hołd pokoleniom hutników, ale też wspaniałym dziełom, które Teodor Kalide stworzył. Przed nami jeszcze realizacja tego pomysłu. Ale wkrótce będziemy mieli projekt. A to już połowa drogi. Warto także dodać, że trwa duża przebudowa układu komunikacyjnego przy ul. Katowickiej. Inwestycja ta z pewnością ułatwi dojazd do Muzeum Hutnictwa.
Liczne wydarzenia w chorzowskim Muzeum Hutnictwa
W bieżącym roku Muzeum zorganizowało kilka dużych wydarzeń, w tym m.in. FLORIANFEST i „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”, INDUSTRIADĘ, czy „Noc Muzeum – Muzealna Hala Odlotów”. Wydano V tom Monografii Chorzowa, zatytułowany „W Polsce Ludowej 1945-1989”. Cały cykl wydawniczy stanowi najobszerniejszą w lokalnej historii opowieść o Chorzowie. Wprowadzono też do stałej oferty „Ślonske rajzy po muzeum”, czyli oprowadzania po muzeum z użyciem ślōnski gŏdki. Z kolei w najbliższym czasie planowane jest zakończenie prac nad miejskim, hutniczym szlakiem spacerowy – „Śladem Dwóch Hut” realizowanym przez Muzeum z budżetu obywatelskiego Chorzowa, obejmującym osiem lokalizacji w mieście, dla których przygotowane zostaną murale, dźwiękowe spacery i wirtualna odsłona. Ponadto w ramach miejskiego programu przeciwdziałania uzależnieniom w Muzeum w najbliższym czasie odbędzie się dziesięć spotkań warsztatowych pod wspólną nazwą:. „Nerwy ze stali. Kultura jako terapia społeczna”.
Dbanie o hutnicze dziedzictwo to jeden z podstawowych celów naszego Muzeum. Dziś chyba już nikt pytany o skojarzenia z Chorzowem nie zapomina o jego tradycjach hutniczych. To spora zmiana, którą zaobserwowaliśmy w ciągu tych zaledwie dwóch lat. Naszą ambicją jest integrowanie wszystkich ogniowych profesji, stąd też Pochód Ludzi Ognia, jak odbył się 4 maja. Robimy to pod hutniczą banderą, z dużym wsparciem władz miasta, mieszkańców, jak i branży. Finalizujemy prace nad przygotowaniem wniosku o wpis tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Chcę jednak podkreślić, że Muzeum Hutnictwa nie jest skończonym przedsięwzięciem. To trwający i wchodzący w kolejną fazę projekt, którego celem jest zmiana sposobu i formy opowiadania o historii, teraźniejszości i przyszłości miasta. To proces, który jest szeroko otwarty na mieszkańców. W tym kontekście jeszcze mocniej realizujemy kurs obrany z dniem otwarcia tej instytucji – podkreśla dyr. Kowalski.