Wielu z nas w wieku 20 lat marzy o własnym samochodzie. Koszty związane z jego zakupem nie kończą się jednak na samym nabyciu pojazdu. Konieczne jest bowiem wykupienie także obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Młodość to czas szaleństw i szukania własnej drogi życia. Wielu z nas marzyło wtedy o własnych czterech kółkach i podróży na koniec świata. Gdy uda się uzbierać kwotę niezbędną na zakup samochodu, często pojawia się problem jego utrzymania. Benzyna czy koszty napraw to nie wszystko – trzeba liczyć się także z obowiązkiem wykupienia polisy OC. Trzeba wiedzieć, że na cenę OC wpływa wiek i historia dotychczasowej jazdy. Na co zatem zwracać uwagę, wykupując OC?
Czym jest OC?
OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, właścicielowi pojazdu daje poczucie spokoju i pewności, że gdyby doszło do wypadku z jego winy, wówczas agencja ubezpieczeniowa pokryje koszty rekompensaty dla poszkodowanych. W sytuacji, gdy sprawca nie ma ważnego OC, wówczas będzie musiał pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni i liczyć się z karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). OC nie należy do tanich ubezpieczeń. W roku 2016 wprowadzono specjalną dyrektywę Komisji Nadzoru Finansowego, której zadaniem było zmniejszenie wielkości odszkodowań wypłacanych przez agencje ubezpieczeniowe. Od tego momentu zauważyć można gwałtowny wzrost składek OC, nawet o ponad 50 proc. W styczniu 2016 roku średnia cena OC wyniosła aż 659 złotych.
Ceny OC
Cena polisy OC uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze, zawód ubezpieczonego. Na niższe składki mogą liczyć pracownicy sfery budżetowej, zawodowi kierowcy oraz służby mundurowe. Po drugie, towarzystwa ubezpieczeniowe są skłonne zejść z ceny dla osób z dziećmi oraz po ślubie. W dzisiejszych czasach ciężko jest jednak znaleźć małżeństwa 20-latków z dziećmi. Po trzecie, historia dotychczasowej jazdy. Każdy wypadek czy stłuczka wpływają na wzrost ceny OC. Po czwarte, wiek i doświadczenie. Agencje dzielą przeważnie kierowców na tych przed 22 rokiem życia oraz 23–26-latków. Więcej zapłacisz również wówczas, gdy masz prawo jazdy krócej niż 3 lata. Agencje ubezpieczeniowe przychylniej patrzą bowiem na doświadczonych kierowców. Warto pamiętać jednak o tym, że wpływ na wielkość OC ma także miejsce zamieszkania – na wschodzie Polski można kupić polisę znacznie taniej niż w jej zachodniej części. Warto zainwestować także w samochód używany, którego poprzedni właściciel płacił niskie składki. Wraz z autem przejmujesz bowiem jego OC.
OC nie należy do tanich ubezpieczeń. Jego wykupienie należy jednak do obowiązków każdego kierowcy. Zanim zdecydujesz się zatem na wykupienie konkretnej oferty, warto porównać je w kalkulatorze ubezpieczenia samochodu – kalkulator-oc-ac.auto.pl. Warto pamiętać również o ubezpieczeniu AC, które ochroni twój samochód przed konsekwencjami kradzieży czy działaniem żywiołów.