Wiadomości z Chorzowa

300 zł na wyprawkę szkolną. Sprawdź, jak złożyć wniosek o świadczenie "Dobry start"

 • Dodano: 2020-08-21 11:00

W tym roku kolejny raz można starać się o przyznanie świadczenia 300 plus. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już 1,93 mln wniosków o świadczenie "Dobry start". Zdecydowana większość z nich to wnioski złożone online. 2,06 mln – to liczba świadczeń już przyznanych.

– Zachęcam do składania wniosków jak najszybciej i do korzystania przy tym z prostej i wygodnej drogi elektronicznej – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia.

Wsparcie dla 4,5 mln uczniów

W 2019 r. wsparciem z programu "Dobry start" objętych było 4,5 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 2,67 mld zł, z czego 1,35 mld zł w 2019 r. W tym roku rodzice i opiekunowie złożyli już 1,93 mln wniosków.

– Rodzice i opiekunowie złożyli już łącznie 1,93 mln wniosków, aż 1,72 mln to wnioski złożone online – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 218 tys. wniosków złożonych zostało za pośrednictwem platformy Empatia, ponad 1,43 mln poprzez bankowość elektroniczną, a prawie 68 tys. – system teleinformatyczny udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Przyznanych zostało już ponad 2,06 mln świadczeń. Nie ma na co czekać, zachęcam do składania wniosków jak najszybciej – dzięki temu pieniądze szybciej trafią na konto – mówi minister Marlena Maląg.

Jak złożyć wniosek o "Dobry Start"?

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.

Lista banków uczestniczących w programie:

 • Alior Bank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A./Inteligo
 • Bank Pocztowy S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Getin Noble Bank S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Nest Bank S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • SGB-Bank S.A.

Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią koronawirusa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca jednak do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków przez Internet.

- Elektroniczna forma wnioskowania o świadczenie to nie tylko szybkość i wygoda, ale przede wszystkim wyraz troski nasze wspólne bezpieczeństwo w obliczu pandemii - czytamy na stronie resortu.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Wnioski można składać także w trakcie roku szkolnego, jednak nie później niż do 30 listopada.

Wypłata świadczenia

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Dżesika

  Bynajmniej bombelkom dały

 • Tak jest

  150 żubrów lub harnasi. Życie jest piękne.

 • Jut

  13 emerytura, pincet plus, synek powidz mi kto tela doł?

 • Nad Wisłą

  Kto i jak kontroluje wykorzystywanie sum przyznawanych w tym programie?Tak jak 500 + są to pieniądze wyrzucane w przysłowiowe błoto. Zamiast gotówki - pomoc rzeczowa dla najuboższych. Kraj nie stać na takie marnotrawienie publicznych pieniędzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również