Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Bój o teatr zakończony. Aleksandra Gajewska wraca na stanowisko dyrektora Teatru Rozrywki

 • Dodano: 2019-06-25 14:30, aktualizacja: 2019-06-25 17:02

Aleksandra Gajewska odzyskała stanowisko dyrektora Teatru Rozrywki. I choć wydawało się to nieprawdopodobne, w poniedziałek, 24 czerwca, Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego przychylił się do protestu niemal całego środowiska artystycznego i uchylił uchwałę w sprawie jej odwołania.


Przypomnijmy, że 4 czerwca dyrektor chorzowskiej sceny została odwołana ze stanowiska po upublicznieniu nagrania prywatnej wymiany zdań między nią a reżyserem spektaklu „Hotel Westminster”. Dialog ten miał miejsce przed rozpoczęciem konferencji prasowej zapowiadającej wspomnianą premierę. Decyzja władz województwa wywołała olbrzymie poruszenie oraz protesty w środowisku twórców, działaczy kultury, widzów i sympatycy teatru, którzy podpisali petycję w sprawie bezzasadnej dymisji.

Do protestu przyłączyło się niemal całe środowisko artystyczne


Z załogą Teatru Rozrywki solidaryzowało się wiele scen teatralnych w Polsce. Codziennie napływały kolejne zdjęcia przedstawiające artystów trzymających kartki z napisem „murem za teatrem”. W sprawę zaangażował się też rzecznik praw obywatelskich, który wskazał, że każdy ma prawo do wolności głoszenia swoich poglądów, a opinie wyrażone w prywatnej rozmowie nie mogą stanowić podstawy do uzasadnienia decyzji służbowych. 

Niespodziewany zwrot akcji


Po wielu dniach i licznych protestach udało się. Zarząd województwa zmienił decyzję. W poniedziałek, 24 czerwca, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego poinformował, że Aleksandra Gajewska wraca na stanowisko dyrektora Teatru Rozrywki. Zarząd uchylił uchwałę o jej odwołaniu. Jak się okazuje, wnioskował o to marszałek na prośbę pracowników teatru i po rozmowach z Gajewską.


- Ja się cieszę, że udało się wypracować pewien kompromisów. Dajemy drugą szansę – powiedział  Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. -  Na tę chwilę sprawa jest zamknięta i życzę załodze i pani dyrektor, żeby te wszystkie plany, które zostały zaprojektowane udało się zrealizować – dodał.


 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Wanda Sułkowska

  To jest duże zwycięstwo. Zmiany decyzji prominenckich na skutek silnego poparcia zawodowego środowiska są rzadkością. Nie byłoby tej niepotrzebnej zawieruchy gdyby pan aktor/reżyser zachował kulturę wypowiedzi. Kocham wulgaryzmy w dow[...]ch w warunkach wódczano - prywatnego rozprzężenia, ale zawodowo wara.

 • Jaro

  To byla prywatna rozmowa, czy w pracy jest zakaz rozmow prywatnych?Co do formy aktorzy to tacy sami ludzie jak wiekszosc, prosze posluchać jak rozmawia 90% spoleczenstwa. Nie wspomne o politykach nagranych w slynnej aferze. Pani Aleksandra to czlowiek na wlasciwym miejscu, mialem przyjemnosc z nia pracowac na scenie tego teatru wiec wiem o czym mowie. Kultura musi byc niezalezna i wolna od naciskow z jakiejkolwiek strony czy politycznej czy ideowej.

 • Wanda

  Wykropkowana sylaba w słowie "dowcip" zakrawa na cenzorski wygłup

 • Fm

  Małe zwycięstwo a cieszy :) jeszcze wyp...ić pisiorów w wyborach i bedzie dobrze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.