Wiadomości z Chorzowa

Chorzów jednym z miejsc akcji komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”

  • Dodano: 2022-10-31 11:00

Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląski Park Nauki wśród miejsc akcji komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości". Publikacja to kontynuacja cyklu wydawanego przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Kryzys migracyjny, dyskryminacja i nierówności społeczne przedstawione w komiksowej formie, a w tle Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląskiego. „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” to przygody mitycznych bohaterów Paneuropy, którzy walczą z żerującymi na ofiarach prześladowań przemytnikami ludzi oraz brakiem równości i akceptacji dla różnorodności. Postacie komiksu symbolizować najważniejsze europejskie wartości jak wolność, szacunek dla praw człowieka i praw obywatelskich, tolerancję, solidarność, równość i pokój.

Autorami komiksu są czołowi polscy twórcy tego gatunku, czyli scenarzyści Magdalena Lankosz i Tomasz Kontny, a także rysownicy Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Rafał Szłapa oraz Monika Laprus-Wierzejska. Warto dodać, że na dwóch spośród sześciu wersji okładki komiksu pojawiają się Muzeum Hutnictwa (aut. Robert Służały) i Planetarium Śląskie (aut. Rafał Szłapa) – oba centra kultury i nauki powstały lub zostały zmodernizowane w ramach unijnych projektów.

Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląskie w komiksie

Rosyjski atak na Ukrainę w lutym 2022 roku stanowi największe niebezpieczeństwo dla pokoju w Europie od czasu 2. Wojny Światowej. Proces zawiązywania współpracy na rozmaitych polach nigdy nie był łatwy i prawdopodobnie nigdy taki nie będzie – niemniej odbywał się i nadal toczy się w oparciu o demokratyczny kanon zasad zawartych w przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie Traktatach. [Ś] Opierając się na podstawowych wartościach Unii Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła w 2020 r. nową strategię w zakresie praw podstawowych – Unię równości – obejmującą propozycję nowych rozwiązań prawnych służących lepszemu zabezpieczeniu praw kobiet, osób niepełnosprawnych, członków mniejszości etnicznych zagrożonych rasizmem czy osób LGBTIQ. Przestrzeganie lub ignorowanie praw mniejszości nie jest zjawiskiem abstrakcyjnym – chodzi o jakość życia członków naszych rodzin, przyjaciół i nas samych. Chodzi o poszanowanie praw człowieka i naszych praw obywatelskich – pisze we wstępie komiksu wydawca.

27 października 2022 w Muzeum Hutnictwa odbyło się spotkanie poświęcone najnowszemu rysunkowemu wydawnictwu Komisji Europejskiej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik i przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, a także jeden z twórców komiksu, Robert Służały - autor okładki i rysunków przedstawiających Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Sebastian Rysz, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.

Komiks jest bezpłatny, a jego promocja będzie miała miejsce podczas Targów Książki w Katowicach od 4 do 6 listopada 2022 roku. Ponadto odwiedzający Muzeum Hutnictwa otrzymają egzemplarze jako dodatek do biletu. Komiks już dziś dostępny jest online.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również