Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląski Park Nauki wśród miejsc akcji komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości". Publikacja to kontynuacja cyklu wydawanego przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Kryzys migracyjny, dyskryminacja i nierówności społeczne przedstawione w komiksowej formie, a w tle Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląskiego. „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” to przygody mitycznych bohaterów Paneuropy, którzy walczą z żerującymi na ofiarach prześladowań przemytnikami ludzi oraz brakiem równości i akceptacji dla różnorodności. Postacie komiksu symbolizować najważniejsze europejskie wartości jak wolność, szacunek dla praw człowieka i praw obywatelskich, tolerancję, solidarność, równość i pokój.
Autorami komiksu są czołowi polscy twórcy tego gatunku, czyli scenarzyści Magdalena Lankosz i Tomasz Kontny, a także rysownicy Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Rafał Szłapa oraz Monika Laprus-Wierzejska. Warto dodać, że na dwóch spośród sześciu wersji okładki komiksu pojawiają się Muzeum Hutnictwa (aut. Robert Służały) i Planetarium Śląskie (aut. Rafał Szłapa) – oba centra kultury i nauki powstały lub zostały zmodernizowane w ramach unijnych projektów.
Muzeum Hutnictwa i Planetarium Śląskie w komiksie
Rosyjski atak na Ukrainę w lutym 2022 roku stanowi największe niebezpieczeństwo dla pokoju w Europie od czasu 2. Wojny Światowej. Proces zawiązywania współpracy na rozmaitych polach nigdy nie był łatwy i prawdopodobnie nigdy taki nie będzie – niemniej odbywał się i nadal toczy się w oparciu o demokratyczny kanon zasad zawartych w przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie Traktatach. [Ś] Opierając się na podstawowych wartościach Unii Europejskiej, Komisja Europejska przedstawiła w 2020 r. nową strategię w zakresie praw podstawowych – Unię równości – obejmującą propozycję nowych rozwiązań prawnych służących lepszemu zabezpieczeniu praw kobiet, osób niepełnosprawnych, członków mniejszości etnicznych zagrożonych rasizmem czy osób LGBTIQ. Przestrzeganie lub ignorowanie praw mniejszości nie jest zjawiskiem abstrakcyjnym – chodzi o jakość życia członków naszych rodzin, przyjaciół i nas samych. Chodzi o poszanowanie praw człowieka i naszych praw obywatelskich – pisze we wstępie komiksu wydawca.
27 października 2022 w Muzeum Hutnictwa odbyło się spotkanie poświęcone najnowszemu rysunkowemu wydawnictwu Komisji Europejskiej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik i przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, a także jeden z twórców komiksu, Robert Służały - autor okładki i rysunków przedstawiających Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Sebastian Rysz, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.
Komiks jest bezpłatny, a jego promocja będzie miała miejsce podczas Targów Książki w Katowicach od 4 do 6 listopada 2022 roku. Ponadto odwiedzający Muzeum Hutnictwa otrzymają egzemplarze jako dodatek do biletu. Komiks już dziś dostępny jest online.