Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski Słowak gości wystawę #StolenMemory

  • Dodano: 2022-10-31 10:00

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie gości objazdową wystawę Arolsen Archives - Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. #StolenMemory można oglądać do 14 listopada!

26 października byliśmy w Chorzowie na uroczystym otwarciu wystawy #StolenMemory. Tam uczniowie, kierowani przez pana Krystiana Kazimierczuka, prowadzą intensywne poszukiwania krewnych Waldemara Rowińskiego, 17-latka wywiezionego w I transporcie do Auschwitz. Dziękujemy Uniwersyteckiemu I LO w Chorzowie za inaugurację wystawy i tak wielkie zaangażowanie w kampanię – informuje na swoim profilu na Facebooku Arolsen Archives.

Kampanię społeczną #StolenMemory (Skradziona pamięć) zainicjowano w 2016 roku, a jej autorem jest Arolsen Archives - Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań w Bad Arolsen w Niemczech. Instytucja została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” i posiada największe na świecie archiwum, poświęconym ofiarom reżimu nazistowskiego oraz ocalonym. Do tej pory udało się zwrócić już ponad 500 pamiątek po ofiarach narodowego socjalizmu.

#StolenMemory w chorzowskim Słowaku

Cel kampanii #StolenMemory to zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom. Kampania opiera się na współpracy z wolontariuszami, którzy zajmują się prowadzeniem poszukiwań rodzin byłych więźniów. Towarzysząca jej wystawa, poza tablicami przybliżającymi historię czasów okupacji w Polsce, składa się z części poświęconych osobom już odnalezionym oraz obecnie poszukiwanym.

Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom – czytamy na stronie internetowej Arolsen Archives.

Aby przedstawić biografie prześladowanych, okoliczności zwrotów oraz historie osób, których rodziny są nadal poszukiwane, Arolsen Archives stworzyło różne formy wystaw, w tym właśnie #Stolen Memory jako wystawę objazdową w morskim kontenerze, która pojawiła się przed budynkiem chorzowskiego Słowaka.

W ogrodach I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36 można ją oglądać codziennie od 8.00 do 17.00 do 14 listopada 2022 roku. Wejście jest darmowe.

Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot! – informują organizatorzy.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Arolsen Archives/MDSM/I LO im. Juliusza Słowackiego [FB]

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hans z Frankfurtu

    Super, naziole rozdają rzeczy z obozów, które znajdowały się na terenie niemiec, bo dziwnym trafem jakoś żaden się nie ostał jako przestroga. Zupełnie przypadkiem za to zostały ich obozy w Polsce i nader często zdarza się tym naziolom z niemiec mówić o polskich obozach koncentracyjnych. Jestem Niemcem i pluje w twarz moim współplemieńcom za to.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również