Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego zostanie ogłoszony w sierpniu

 • Dodano: 2019-02-12 20:15, aktualizacja: 2019-02-12 21:21

Budowa nowego stadionu miejskiego przy ulicy Cichej 6 w Chorzowie opóźni się? Dziś, 12 lutego, prezydent Andrzej Kotala ogłosił, że przetarg mający na celu wyłonienie generalnego wykonawcy zostanie ogłoszony dopiero w sierpniu. Wcześniej była mowa o końcu marca lub początku kwietnia.

Zaktualizowany projekt stadionu będzie gotowy do końca marca 2019 roku. Natomiast sam obiekt sportowy ma powstać do 2022 roku i zostanie sfinansowany z kredytu.

Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej, zorganizowanej w kawiarence klubowej Ruchu Chorzów, prezydent Chorzowa wyjaśnił, że trwają ostatnie prace związane z nanoszeniem poprawek na projekt stadionu. Dodał także, że ze względów technicznych i finansowych miasto postanowiło aportem przekazać teren planowanej budowy spółce celowej - Centrum Przedsiębiorczości. Należy dodać, że teren boiska treningowego i znajdującego się obok obecnego budynku klubu pozostanie w rękach Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu.

- W tym tygodniu podjęliśmy decyzje, żeby teren, na którym znajduje się stadion i budynek, w którym teraz się znajdujemy, miasto przekaże w aporcie spółce celowej – zaznacza prezydent Kotala.

Prezydent wyjaśnił także, że aby do tego doszło niezbędne jest przeprowadzenie nowego podziału geodezyjnego działki.

– W tej chwili granica działek biegnie po przekątnej tego budynku (obiektu, w którym znajduje się kawiarenka klubowa – przyp. red.).

Wspomniany podział nastąpi w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Władze miasta podkreślają, że nie zmarnują wspomnianych trzech miesięcy. 

– W tym czasie chcielibyśmy przeanalizować możliwe ewentualne zmiany w planie zagospodarowania obiekt, które spowodowałyby konkretne oszczędności – mówi prezydent.

Podczas konferencji poruszono także temat tymczasowego miasteczka kontenerowego, którego koszt oszacowano na 3 mln złotych. To tu, w czasie budowy nowego obiekt, miała się mieścić siedziba klubu.

– Myślę, że warto zastanowić się podczas tych trzech miesięcy, czy nie da się inaczej zainwestować tych 3 mln zł – dodał prezydent Kotala.

Uznano, że stworzenie miasteczka kontenerowego to pieniądze wyrzucone w błoto. Prezydent dodał także, że w budynku znajdującym się tuż obok, czyli w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Chorzowie, klub już teraz ma swoje szatnie treningowe.

– Poprosiłem panią dyrektor oraz projektanta tego obiekt, żeby przeanalizowali możliwość jego rozbudowy – powiedział.

W planach jest analiza sposobów przearanżowania i zmodernizowania budynku klubu znajdujący się obok boiska treningowego, ponieważ zgodnie z planem, docelowo to właśnie tam będą mieściły się biura i siedziba klubu. Jednocześnie sprawdzana będzie możliwość innego zagospodarowania przestrzeni pod trybuną, którą pierwotnie miał zajmować klub.

Władze miasta nie przewidują żadnych zmian w bryle budynku. Będą to jedynie kosmetyczne poprawki dokonywane wewnątrz.

- Jedyne co możemy zrobić, to zastanowić się, czy można lepiej zagospodarować przestrzeń wewnątrz – mówi prezydent Kotala.

Tym bardziej, że inwestycja nie należy do tanich. Koszt pierwotnej koncepcji szacowano na ok. 67 mln zł, a dziś mówi się już o 150 mln zł. Dlatego też władze miasta planują otworzenie w obiekcie restauracji, pubu sportowego lub siłowni.

- Wszystko po to, aby maksymalnie skomercjalizować pomieszczenia stadionu, który dzięki temu będzie żył i zarabiał nie tylko w dni meczowe - wyjaśnia prezydent.

Co o inwestycji sądzi prezes klubu?

– Z punktu widzenia klubu nowy obiekt jest potrzebny. To konieczność związana z wymogami licencyjnymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z komisją licencyjną. Jeśli chodzi o licencję na pierwszą i drugą ligę, to większych problemów dzisiaj nie ma, ale z roku na rok zaostrzają się kryteria przyznawania licencji. Mówię tutaj o tym obszarze infrastrukturalnym, który dotyczy stadionu. A dzisiejszy obiekt nie spełnia wymogów.  Mieszkańcy i kibice zasługują na nowoczesny i funkcjonalny stadion, który będzie spełniał kryteria XXI wieku. Bez nowoczesnego stadionu Ruch nie ruszy z miejsca – podkreślił Jan Chrapek prezes Ruchu Chorzów.

Uchwałę w sprawie przekazania wskazanego terenu w aporcie spółce celowej rada miasta podejmie prawdopodobnie w czerwcu tego roku, a przetarg na generalnego wykonawcę zostanie ogłoszony w sierpniu.

Chorzów: Przetarg na wykonawcę stadionu miejskiego zostanie ogłoszony w sierpniu

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Dł

  Co z kretyn ten Potepa :)

 • Romuald Potepa

  Lepiej przeznaczyć pieniądze na stoję, diety, i piłki dla młodych talentów i biednych dzieci.

 • Wkurzony

  Chłopie ogarnij sie, trzecia część dochodów miasta przeznaczana jest na pomoc społeczną. Wydaje Ci się że to mało??? Pracy w Chorzowie jest sporo wiec nie widzę powodu żeby komukolwiek cokolwiek finansować, no chyba że ktoś woli wyciągać ręce po cudze pieniądze a to jest zwykła kradzież.

 • Romuald Potepa

  Chłopie, nie krytykuj cudzych pomysłów. Daj swój, a jak nie masz, to się ogarnij i przejdą ci nerwy!

 • Joo

  Jak czytam takie bzdury jakie zamieszczasz to trudno zachowac spokoj. Moze pochwalisz sie ile zaplacileś podatku za ostatni rok? A może nie pracujesz i korzystasz z pomocy opieki ??

 • Romuald Potepa

  Nie podejmuje dyskusji z beznadziejami i kapusiami.

 • Romuald Potepa

  Nie rozumiem, tego ogarnij sie"? Skąd ty się wziąłeś?

 • Antytalent

  Mam nadziej ze .Koala kredyt weźmie na siebie....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.