Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Schron bojowy zostanie odświeżony. Trwają prace zlecone przez Pro Fortalicium

  • Dodano: 2023-04-18 14:15

Od dwóch lat schron bojowy nr 5 Obszaru Warownego Śląsk widnieje na liście zabytków. Teraz obiekt czeka kompleksowa renowacja, której celem jest przywrócenie pierwotnego wyglądu. Prace przy „piątce” prowadzi Stowarzyszenie Pro Fortalicium.

W końcu ruszyliśmy z planowanym remontem elewacji "domu" naszego Koła Terenowego. Po przedłożeniu i zaakceptowaniu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakresu robót, poinformowaniu o powyższym także Miejskiego Konserwatora, wyczekaniu na odpowiednią pogodę (nie za ciepło i nie za zimno, ale po deszczu... ale nie w trakcie, tak by było dostatecznie sucho, ale by w powietrzu unosiła się wilgoć zbierająca pył...) ruszyliśmy! – poinformowało Stowarzyszenie Pro Fortalicium na Facebooku.

Nie jest tajemnicą, że schron bojowy nr 5 to chyba najbardziej rozpoznawalna częścią Obszaru Warownego Śląsk i można go znaleźć przy ul. Katowickiej, bezpośrednio przy mocno ruchliwej trasie z Katowic w stronę Bytomia. Codziennie mijają go tysiące osób.

Ruszyły prace renowacyjne schronu bojowego nr 5

Dla Pro Fortalicium schron bojowy nr 5 to niezwykle ważny obiekt, o poprawę kondycji którego i rozpoznawalność członkowie stowarzyszenia dbają od lat. Schron można zwiedzać od 2003 roku, a dwa lata temu w marcu Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu go na listę zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Pierwszy etap to piaskowanie elewacji, piaskowanie które spędzało nam sen z powiek, wiecie że cała "5" zaciaprana została lata temu, smołą... efekty znacie, ciągłe złuszczenia, spękania – wyjaśnia Stowarzyszenie Pro Fortalicium.

Wykonawcą robót jest firma Womax, z którym stowarzyszenie współpracowało już przy renowacji schronu nr 1. Piaskowanie przeprowadzane jest po to, by pozbyć się smoły i niezliczonych warstw farb i brudów, a przy tym nie zaszkodzić i nie zetrzeć śladów deskowania.

Obiekt, jak i znajdujące się wokół niego są elementem tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki”. Kiedyś punkt ten chronił osiedle Łagiewniki (obecnie dzielnicę Bytomia) od strony niemieckiej granicy. Początek jego budowy przypada na 1936 rok, a przez kolejne lata rozbudowywano obiekt, wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej. Największe obiekty wzniesiono w latach 1936-1938.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Pipik

    No więc już mamy schron dla wszystkich mieszkańców Chorzowa. Taki nie za dobry z I wojny światowej. Oczywiście natychmiast pojawi się w aplikacji jak i piwnice kamienic do których strach wchodzić podczas pokoju a co dopiero wojny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również