O wpis chorzowskiego ciężkiego schronu bojowego na listę zabytków zabiegało Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM. W końcu się udało!
24 marca Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach poinformował, że zgodnie z decyzją podjętą 25 lutego ciężki schron bojowy (nr 5) przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego pod numerem A/765/2021.
Obiekt ten stanowi element Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego „Śląsk", a zlokalizowany jest na działkach ewidencyjnych nr 421/55 i 423/56, obr. 0004 Królewska Huta, m. pow. Chorzów. Decyzja stała się ostateczna 16 marca.
- Zarówno ten obiekt, jak i znajdujące się wokół niego są elementem tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki”. Kiedyś punkt ten chronił osiedle Łagiewniki (dzisiaj dzielnicę Bytomia) od strony niemieckiej granicy. Zaczęto go budować w 1936 roku i przez kolejne lata rozbudowywano wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej (na jednym z łagiewnickich schronów są jeszcze widoczne nieściągnięte szalunki) z tym, iż w końcowym okresie budowano słabsze i mniej odporne na ogień przeciwnika schrony – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM.
Schron ten w 2001 roku został poddany renowacji przez wspomniane Stowarzyszenie.
Kolejne schrony na liście zabytków
Decyzji dotyczących wpisania kolejnych obiektów fortyfikacyjnych na listę zabytków nieruchomych woj. śląskiego było w ostatnim czasie więcej. Jak informują przedstawiciele Pro-Fortalicium na swojej stronie internetowej, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach postanowił wpisać do wojewódzkiego rejestru zabytków następujące obiekty:
- ciężki schron bojowy nr 5 w Chorzowie,
- ciężki schron bojowy w Chorzowie-Maciejkowicach,
- ciężki schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach,
- ciężki schron bojowy nr 39 w Świętochłowicach,
- lekki polowy schron piechoty w Wyrach,
- ciężki schron bojowy w Piekarach Śląskich przy ul. Partyzantów,
- ciężki schron bojowy w Piekarach przy ul. Przyjaźni.
Obiekty te wchodzą w skład Obszaru Warownego "Śląsk".
- Praktycznie wszystkie (poza polowym schronem piechoty w Wyrach) znajdują się pod opieką naszego stowarzyszenia – wyjaśniają przedstawiciele Pro-fortalicium.
To jedna nie wszystko, bowiem rozpoczęto już procedurę wpisu do rejestru kolejnych zabytków. Chodzi m.in. o:
- ciężki schron bojowy w Bytomiu przy ul. Spacerowej,
- grupa obiektów w Wymysłowie,
- ciężki schron bojowy w Bytomiu (Kolonia Zgorzelec).