Wiadomości z Chorzowa

Ciężki schron bojowy przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków!

 • Dodano: 2021-04-02 11:45

O wpis chorzowskiego ciężkiego schronu bojowego na listę zabytków zabiegało Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM. W końcu się udało!


24 marca Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach poinformował, że zgodnie z decyzją podjętą 25 lutego ciężki schron bojowy (nr 5) przy ul. Katowickiej w Chorzowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego pod numerem A/765/2021.

Obiekt ten stanowi element Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego „Śląsk", a zlokalizowany jest na działkach ewidencyjnych nr 421/55 i 423/56, obr. 0004 Królewska Huta, m. pow. Chorzów. Decyzja stała się ostateczna 16 marca.

- Zarówno ten obiekt, jak i znajdujące się wokół niego są elementem tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki”. Kiedyś punkt ten chronił osiedle Łagiewniki (dzisiaj dzielnicę Bytomia) od strony niemieckiej granicy. Zaczęto go budować w 1936 roku i przez kolejne lata rozbudowywano wzmacniając poszczególne odcinki. Budowa trwała aż do samego wybuchu II wojny światowej (na jednym z łagiewnickich schronów są jeszcze widoczne nieściągnięte szalunki) z tym, iż w końcowym okresie budowano słabsze i mniej odporne na ogień przeciwnika schrony – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji PRO-FORTALICIUM.

Schron ten w 2001 roku został poddany renowacji przez wspomniane Stowarzyszenie.

Kolejne schrony na liście zabytków

Decyzji dotyczących wpisania kolejnych obiektów fortyfikacyjnych na listę zabytków nieruchomych woj. śląskiego było w ostatnim czasie więcej. Jak informują przedstawiciele Pro-Fortalicium na swojej stronie internetowej, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach postanowił wpisać do wojewódzkiego rejestru zabytków następujące obiekty:

 • ciężki schron bojowy nr 5 w Chorzowie,
 • ciężki schron bojowy w Chorzowie-Maciejkowicach,
 • ciężki schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach,
 • ciężki schron bojowy nr 39 w Świętochłowicach,
 • lekki polowy schron piechoty w Wyrach,
 • ciężki schron bojowy w Piekarach Śląskich przy ul. Partyzantów,
 • ciężki schron bojowy w Piekarach przy ul. Przyjaźni.

Obiekty te wchodzą w skład Obszaru Warownego "Śląsk". 

- Praktycznie wszystkie (poza polowym schronem piechoty w Wyrach) znajdują się pod opieką naszego stowarzyszenia – wyjaśniają przedstawiciele Pro-fortalicium.

To jedna nie wszystko, bowiem rozpoczęto już procedurę wpisu do rejestru kolejnych zabytków. Chodzi m.in. o:

 • ciężki schron bojowy w Bytomiu przy ul. Spacerowej,
 • grupa obiektów w Wymysłowie,
 • ciężki schron bojowy w Bytomiu (Kolonia Zgorzelec).

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Postrzelona Kaśka

  Dobra wiadomość. Tylko patrząc przez pryzmat innych zabytków w chorzowskim rejestrze wątpię że to coś zmieni. Nawet nie wiem czy nie utrudni pracy tym miłym chłopakom którzy się zajmują fortyfikacjami.

 • Mojkotr

  I bardzo dobrze brawo

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.