Wiadomości z Chorzowa

Chorzów stolicą współczesnej polskiej poezji? W sobotę rusza tu Port Poetycki

  • Dodano: 2024-09-19 10:45, aktualizacja: 2024-09-20 08:38

To największe wydarzenie poetyckie na Górnym Śląsku! Już w sobotę, 21 września, do Chorzowa zjadą poeci i poetki z całego kraju. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Portu Poetyckiego, który w tym roku ma mocny śląski akcent.

Blisko 100 poetów i poetek spotka się w Chorzowie podczas Portu Poetyckiego

Chorzów po raz kolejny udowodni, że w Polsce nie brakuje poetów i poetek. Już w najbliższą sobotę, 21 września, w mieście spotka się blisko 100 autorek i autorów z całej Polski. Rusza dwudziesta druga edycja Portu Poetyckiego. 

– Jeszcze kilka lat temu byliśmy kameralną imprezą. Dziś Port Poetycki to prawdziwy literacki festiwal, który do Chorzowa ściąga tłumy miłośników liryki. Na jednej scenie gościmy zarówno uznane i nagradzane nazwiska, jak i debiutantów, dla których stajemy się miejscem pierwszego poważnego występu – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego. – Co więcej, Port to nie tylko wielogodzinne czytanie wierszy. Impreza daje unikalny wgląd w cały przekrój polskiej poezji współczesnej, ukazując różne nurty, głosy i dykcje, często zaskakujące. Jest to także wydarzenie, które integruje środowisko oraz umożliwia czytelnikom bezpośredni kontakt z autorami – dodaje.

Targi Książki Poetyckiej otworzą tegoroczny Port Poetycki w Chorzowie

Tegoroczny Port Poetycki będzie składał się aż z ośmiu części. Rozpocznie się już o 11:00 jedynymi na Śląsku Targami Książki Poetyckiej, które zgromadzą osiem oficyn wydających wyłącznie poezję. Nie zabraknie m.in. Wydawnictwa J z Wrocławia, Dużego Formatu i Convivo z Warszawy, Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, Stowarzyszenia Pisarzy Polski Oddział w Łodzi, Biblioteki Śląskiej czy Fundacji Kultury Afront.  Targom towarzyszyć będą też spotkania z poetkami i poetami, w tym m.in. z Piotrem Gajdą, Olgerdem Dziechciarzem, Katarzyną Zwolską-Płusą, Karoliną Kułakowską, Ka Klaklą, Anetą Kamińską, Joanną Paulą Oklińską, Olgą Juskowiak, Katarzyną Nandzik, Joanną Pawlik, Rafałem Gawinem i Jackiem Bierutem. Spotkania potrwają do około godziny 15:00, kiedy to rozpoczną się warsztaty z poetką Elżbietą Lipińską. 

Na godzinę 16:30 zaplanowano natomiast część główną Portu Poetyckiego, podczas której na scenie zaprezentują się zaproszeni goście główni. Wśród nich pojawi się Elżbieta Lipińska – prawnik i poetka, autorka sześciu książek poetyckich, a także laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej.  Na scenie usłyszymy także urodzonego w Katowicach Stanisława Kalinę Jaglarza – songwritera i poetę nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Silesiusa za tom „gościć sójki”, wydany przez Bibliotekę Śląską. Mocny śląski akcent zapewni Jacenty Dżojcok, poeta i slamer, tworzący w języku śląskim. W „Sztalugarnii” Agaty Chyłek, części poświęconej artystom sztuk wizualnych, pojawi się natomiast Andrzej Ciołek. Prezentacji twórcy towarzyszyć będzie wystawa jego prac.

– W tym roku postawiliśmy na ciekawe i jednocześnie bardzo różnorodne głosy z Dolnego i Górnego Śląska. Na scenie nie zabraknie więc wierszy mocno lirycznych, jak i zaangażowanych, poezji o przyrodzie, ale także utworów po śląsku. To zróżnicowanie jest dziś siłą Portu Poetyckiego. Widać to także w pozostałych częściach imprezy – mówi Jacek Dudek, współorganizator wydarzenia. W Magazynie Wierszy oraz w otwartym zwłaszcza na debiutantów Hyde Parku czytać będzie w tym roku aż 76 autorek i autorów, reprezentujących różnorodne środowiska i dykcje poetyckie. W przerwie pomiędzy tymi dwoma segmentami na portowej scenie wystąpi zespół FrazeR – pięcioosobowa grupa, której brzmienia łączą pop i rock.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wydarzenie jest otwarte dla każdego. Impreza odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie. Wydarzeniu patronują: Miasto Chorzów, Chorzów Miasto Kultury, Szlak Zabytków Techniki, Sztygarka, Sztyg.Art oraz Dom Pracy Twórczej „Macondo”.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również