Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Uczniowie pobiegli ze Światłem Pokoju

  • Dodano: 2023-01-17 09:30

Około 150 uczestników upamiętniło 78. rocznicę wyprowadzenia przez niemieckiego okupanta „marszu śmierci” z Oświęcimia do Gliwic. W IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, który odbył się 13 stycznia, wzięli udział uczniowie szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat.

IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Całą trasę biegu na odcinku Oświęcim – Gliwice, w ciągu 10 godzin i 30 minut, pokonała reprezentacja uczniów chorzowskiego Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego z Chorzowa w składzie: Tymoteusz Lichota, Mateusz Suchy, Jan Brudnowski, Artur Folwaczny, Wiktor Kołodziej, Mikołaj Kolenda, Piotr Stojowski oraz Maciej i Jakub Pinkawa.

Była to dopiero pierwsza część projektu. Drugą stanowić będzie spotkanie z żywymi świadkami historii z tamtego okresu oraz prelekcja Jolanty Sowińskiej–Gogacz, pracownika edukacyjnego „Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942 – 1945)”, która będzie mówić o związkach łódzkiego obozu z dziećmi ze Śląska i Zagłębia. Na to wydarzenie zapraszamy 7 lutego do auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko w Chorzowie przy ul. Powstańców 6a.

Głównymi organizatorami biegu był Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Patronat nad projektem objął Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.


Źródło: UM Chorzów / fot. Patryk Bodnar

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również