Wiadomości z Chorzowa

Chorzów zgłasza gotowość przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy

 • Dodano: 2022-02-24 15:15

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta w Chorzowie przez aklamację przyjęła uchwałę, w której nasze miasto potępiło działania zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy.


Wojna w Ukrainie

W wygłoszonym w czwartek rano orędziu rosyjski prezydent poinformował, że jest to początek operacji militarnej, która ma na celu "demilitaryzację Ukrainy". Informując, że nie ma planów okupacji Ukrainy, ostrzegł, że odpowiedzialność za ewentualny rozlew krwi będzie ponosić rząd ukraiński.

– Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – zapowiedział prezydent Rosji.

Rosyjskie wojsko po godzinie 4 czasu polskiego zaatakowało Ukrainę. W kraju naszych sąsiadów trwa wojna. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po inwazji Rosji ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. W orędziu tłumaczył, że eksplozje nastąpiły w wielu miastach Ukrainy. Zełeński poprosił obywateli o zachowaniu spokoju i pozostanie w domach. 

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022


Na uchodźców czekają miejsca w Chorzowie

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta prezydent Andrzej Kotala zadeklarował chęć pomocy uchodźcom wojennym, szczególnie tym z miasta partnerskiego Tarnopol, a radni jednogłośnie zadecydowali o przeznaczeniu 1 miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z obecną sytuacją kryzysową! 

- W związku z wkroczeniem rosyjskich wojsk na teren Ukrainy i toczącą się tam wojną, Rada Miasta Chorzów stanowczo potępia te działania i wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Niech wyrazem naszego wsparcia, jako jednego z miast partnerskich Ukrainy, będzie deklaracja gotowości dalszego zacieśniania współpracy i wszelkiej możliwej pomocy w sytuacji zagrożenia i skutków działań naruszających spokój obywateli Ukrainy - napisał prezydent Andrzej Kotala. 

Jak informują władze Chorzowa, miasto jest w stanie przyjąć 500 uchodźców z Ukrainy zabezpieczając im podstawowe potrzeby bytowe. Już w połowie lutego zgłoszono wojewodzie gotowość przekazania sali gimnastycznej przy ul. Odległej i przekształcenia jej w azyl dla Ukraińców.


Połączenie z władzami Tarnopola

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, radni połączyli się władzami Tarnopola. Wypowiedzi ukraińskich sąsiadów były emocjonalne i pełne obaw. 

– Niestety, wygląda na to, że pomoc w formie przyjęcia naszych uchodźców, dzieci i kobiet, może okazać się niezbędna. Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy - mówił Iwan Chimiejczuk, zastępca mera Tarnopola.

Po sesji Rady Miasta prezydent Andrzej Kotala zwołał sztab kryzysowy z udziałem służb mundurowych, na którym szczegółowo omawiano formy wsparcia i konkretne rozwiązania.


Urząd Miasta w barwach narodowych Ukrainy

Już kilka dni temu władze Chorzowa deklarowały solidarność z Ukrainą. 22 lutego na elewacji Urzędu Miasta podświetlono w kolorach flagi Ukrainy.

- Dzisiaj budynek urzędu został podświetlony na niebiesko-żółto. To wyraz solidarności z  Ukrainą, która znalazła się w trudnej sytuacji. W szczególności łączymy się z naszym miastem partnerskim Tarnopol. Miasto Chorzów jest przygotowane do niesienia pomocy potrzebującym - czytamy na stronie UM. 

Komentarze (21)    dodaj »

 • Ona

  Pan prezydent Kotala wielce ludzi z Ukrainy chcę przyjąć do Chorzowa A mieszkańcy Chorzowa nie mają mieszkań ja czekam już 2 lata na lokum od urzędu miasta i mają mnie w [...] że z 2 dzieci muszę tułac się po znajomych.Po Pan prezydent Chorzowa ma gdzieś ludzi którzy urodzili się w Chorzowie byle pokazać jaki jest dobry nasz prezydent miasta

 • Franca

  Se zarób i se kup tępa babo

 • Konrad

  Lecz swoją próżną głowę mały człowieczku

 • ja.anusz@o2.pl

  Znam kilka osób, które chętnie przyjmą pod swój dach potrzebujących z Ukrainy.Szkoda, że na stronach oficjalnych Chorzowa chwalimy podświetlenie elewacji a nie ma informacji jak pomóc Ukrainie , gdzie są punkty zbiórki potrzebnych rzeczy , gdzie zgłosić mieszkanie- pokój dla uchodźców.

 • Ola

  Racja. Szukam jakiś inf. i nic. Na ul. Dąbrowskiego 7 podobno jest zbiórka. Niestety nikt nie odpowiada.

 • Hrabia

  Mieszkamy w klitce 43m z żoną i córką ale jak tylko będzie taka możliwość i potrzeba udzielę schronienia rodzinie uciekającej przed wojną. Chleb i wody nigdy nie odmówię.

 • Elza

  Ja też tak myślę jak Pan

 • Jolka

  S Polakowi też pomożesz ,czy zrzucisz ze schodów?!

 • Konrad

  Lecz swoją małą główkę

 • boluś

  eksmitować tych co nie płacą czynszu i zakwaterować sasiadów z Ukrainy, to są uczciwi ludzie, uczciwie bedą pracowali i placili za mieszkania

 • Ręce opadają

  A my dokładamy do nich co miesiąc 8 stów pracodawcy . Faktycznie uczciwe to

 • ..

  Rynce opadajo nad twojo głupoto

 • Krist

  Jak nie jesteś ze Śląska ,to nie to nie kalecz języka

 • Jola

  Tylko chyba prezydent Chorzowa nie zdaje sobie sprawy jak mało Ukraińców jest zaszczepionych. Jak się o tym dowie to na pewno ich nie będzie chciał przyjąć.

 • No

  Wie,ale tylko Polaków ścigają do szczepień i odgradzają się od nas

 • Lidia

  A dlaczego uchodźców z Afganistanu nie przyjmujemy? Pozwalamy im zamarzać w lasach ! To hipokryzja!

 • Helena

  Proszę pamiętać, że na Ukrainie mieszka dużo Polaków. Nam też pomagali w czasie wojny. Zawsze bliższa ciału koszula.

 • Starzyk

  Nie masz pojęcia co oni robili tu w czasie wojny !

 • Hrabia

  A dlaczego nie przyjmowaliśmy z Kambodży?

 • Kałolicja

  To ilu ich zamarzło w tych lasach?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również