Wiadomości z Chorzowa

Chorzów znowu w ogólnopolskiej telewizji. Magazyn Śledczy Anity Gargas vs prezydent Kotala

 • Dodano: 2021-05-02 08:30, aktualizacja: 2021-05-01 14:39

W czwartek, 29 kwietnia, w TVP wyemitowano kolejny odcinek Magazynu Śledczego Anity Gargas. Poświęcony został monopolizowaniu rynku śmieciowego przez niemiecką firmę w Chorzowie. Do sprawy odniósł się prezydent miasta, Andrzej Kotala. Warto skonfrontować te dwa punkty widzenia.


W reportażu zarzucono władzom miasta, że pewne firmy mają niepisany monopol na wywóz śmieci, a magistrat zabezpiecza interesy niemieckiej firmy, a nie mieszkańców.

- Materiał przygotowany niemal klasycznie jak na tę stację przystało: była więc typowa manipulacja, półprawda, fałsz i odwracanie kota ogonem – ocenił prezydent Andrzej Kotala.

Prezydent ma wiele zastrzeżeń do wyemitowanego programu. Jak wskazuje, pokazana w reportażu kontrola CBŚP została zainscenizowana.

- W rzeczywistości żaden z policjantów nie miał kominiarki i żaden nie wyciągał samodzielnie dokumentów urzędowych. Te - w sposób jak przy każdej kontroli - kompletowali urzędnicy. Głównymi narratorami nie byli, jak próbowano wmówić widzom, żadni działacze społeczni, lecz polityczni przeciwnicy, którzy od kilku lat bezskutecznie walczą o fotel prezydenta, startując w kolejnych wyborach samorządowych. O tym jednak widzom nie wspomniano. Jak również, że wobec jednego z rozmówców toczy się postępowanie sądowe o nękanie mnie i rozpowszechnianie w internecie danych wrażliwych, w tym mojego numeru pesel. Co więcej, wobec jednego z informatorów zabierających głos w materiale sąd w trybie wyborczym dwukrotnie uznał, że kłamał – wylicza prezydent Kotala.

W reportażu pokazano m.in. dom prezydenta. Padła także informacja, że koszt budowy tężni opiewał na 5 mln zł. 

- Autorzy nie zająknęli się nawet, że wydatek ten to suma wszystkich kosztów związanych z rewitalizacją całego zaniedbanego przez lata Placu Hutników, że w ramach projektu wykonano m.in. ścieżkę rowerową, nowe chodniki, nowe oświetlenie, zrewitalizowano całą zieleń i zapewniono 3-letnie utrzymanie samego urządzenia – wskazuje prezydent.


Poruszono także kwestię kampanii wyborczej i niszczenia materiałów promocyjnych kandydatów na prezydenta Chorzowa

- Tak się jednak składa, że niszczono moje materiały, m.in. na ulicy Strzelców Bytomskich, co dokumentuje posiadane przeze mnie nagranie wideo. Konwencja wyborcza, która odbyła się w Chorzowskim Centrum Kultury, polegała na odpłatnym wynajmie sali przez komitet wyborczy – dodaje Andrzej Kotala.

Wysokość opłaty za wywóz śmieci w Chorzowie i innych miastach

Kolejnym zarzutem, który pojawił się pod adresem chorzowskich władz była kwestia monopolizowania rynku śmieciowego. A jaki jest punkt widzenia magistratu? Mieszkańcy Chorzowa za wywóz śmieci płacą miesięcznie 26,90 zł za osobę. W reportażu wskazano stawkę uiszczaną przez 4-osobową rodzinę. Kwestia wysokości opłaty śmieciowej była dyskutowana już wielokrotnie.

W Bytomiu wynosi ona 24,50 zł za osobę. Z kolei opłata podwyższona w wysokości 49 zł, która będzie nakładana w przypadku stwierdzenia braku segregacji. W Rudzie Śląskiej od 1 lutego 2021 roku mieszkańcy płacą miesięcznie 30 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli je segregują, dla niespełniających tego obowiązku stawka jest dwa razy wyższa. Z kolei w Katowicach opłata ta wynosi 21,30 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość w przypadku segregowania odpadów, a 42,60 zł w przypadku niesegregowania odpadów. Stawki te ulegną jednak zmianie. Wiadomo już, że od 1 lipca katowiczanie zapłacą 26,30 zł za segregowane odpady.

Prezydent Kotala wskazuje, że Chorzów wśród 41 gmin Metropolii plasuje się w połowie tabeli, jeśli chodzi o wysokość opłat.

- 36 zł płacą Gierałtowice, Będzin, Świerklaniec. Ponad 30 zł za śmieci płaci się w Piekarach Śląskich, Mysłowicach czy Rudzie Śląskiej. To tez skrzętnie pominięto. Natomiast kłamstwem jest twierdzenie, że Alba ma monopol na usługi w Chorzowie. Oprócz niej śmieci z terenu Chorzowa wywozi firma FCC. Ponadto, przetarg na odbiór odpadów zbadała Krajowa Izba Odwoławcza i uznała, że został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa. Szkoda, że nie podano też, że już ponad 1 milion złotych z faktur potrącił Albie Urząd Miasta w ramach odszkodowania – wskazuje prezydent

Autor: redakcja
Źródło: Magazyn Śledczy Anity Gargas, FB Andrzej Kotala

Zobacz także

Komentarze (22)    dodaj »

 • Potwór

  Gdyby nasi samorządowcy odcięli się od gargamelstwa z Warszawy a zaczęli współpracować z rządem Rzeczypospolitej polskiej to sytuacja była by zupełnie inna.Tak to będziemy tkwić w tym syfie jeszcze wiele lat.

 • Gargamel

  Kto krytykuje telewizję publiczną?, większość to ci co unikają płacenia abonamentu RTV.Gdyby nie było telewizji publicznej to nie było by życie tylko wegetacja w kłamstwie.

 • chorzowianin

  Same gwiazdy pisu w tej propagandzie partyjnej w rządowej tv. Niemiecka firma, niemieckiej firmie, chyba Śląska nie znają, kłamstwa to jedno, a drugie to, że raczej w Chorzowie do Niemców nic nie mamy. Zapomnieli, że ślązaków nazywają ukrytą opcją niemiecką. Hehe.

 • Peter

  To polityka PIS nic nowego.

 • Ehh..

  He he jedni i drudzy kradną jak nienormalni a głupi wyborcy się kłócą między sobą. Ludzie, przecież oni w telewizji się kłócą a prywatnie się spotykają kręcą lody i piją drinki za państwowe pieniądze.

 • ***** ***

  Głupiś jak but skoro nie widzisz różnicy

 • Tak jest

  Oho chyba jakiś kombinator się oburzył. Uderz w stół a nożyce się odezwą.

 • ...

  Szczujnia Pisu taka to telewizja. W programie same kłamstwa, a śmieci na Irysie chyba sami porozrzucali na potrzeby programu. Osoby występujące w programie śmiechu warte :).Olejniczak - człowiek pisu zasiadający w jakiejś mało znaczącej Radzie przy Parku Śl.. Michałek kolejny człowiek z nadania pisu w jakiejś przybudówce partii. Radny Jacek Nowak z PiSu, nic dla miasta nie zrobił, tylko atakuje legalnie wybrane władze miasta, oby to była jego ostatnia kadencja. O jeszcze Zupa, o nim szkoda pisać, zawsze przegrany.

 • Zonk

  Wytłumaczy ktoś P. Żurkowi czym jest sp. z o.o. i kiedy posiada się pakiet kontrolny ;) będzie ciężko.

 • Gargamel

  A o sponsoringu przez PO soku z buraka słyszałeś?Hejty to tylko domena polityków z PO, PiS to partia z klasą i dużą empatią.

 • boluś

  Wałki Samorządowe na ŚMIECIACH to powszechna praktyka we wszystkich MIASTACH 'POWIATACH I GMINACH. Cały rynek zdominowały zachodnie firmy wspierane przez lokalny BADZIEW POLITYCZNY I SAMORZĄDOWY! RYNEK JEST OD DAWNA PODZIELONY A PRZETARGI USTAWIANE niezależnie fto rządzi 'TAKOM MOMY WADZE!

 • Franca

  Boluś wracej do rudy

 • Misiek

  Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego rewitalizuje się nagle tereny gdzie budowane są nowe domy lub jest to w planach? Przez lata, jak to stwierdził sam prezydent nie było na placu nic robione a gdy tylko postawili nowe domy to wszystko na cacy trzeba zrobić wybrańcom! I tak w całym Chorzowie, rewitalizacja jest tylko tam gdzie stawiają nowe budynki. Niestety podatnicy Chorzowa za to płacą a w domach tych każdy może zamieszkać, kogo stać. Cwane bogacze

 • Rodowity Chorzowianin

  Prowda! Żyją jak kreple w maśle, a w ruderach ino czynsze dźwigają. Banda złodzieji!

  • Rodowity Chorzowianin
   2021-05-18 17:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ***** ***

  Pisowska szczujnia w akcji

 • Potwór

  Widzę że szczujnia z PO ma się dobrze.

 • Zbyszko Z Hajduckiej

  Potwór. Masz rację Kotala, Michalik i cała reszta to tylko zgraja ludzi którzy naprawdę nic nie robią na starych sypiących się budynkach!!! A gdy dzwonisz do naszej administracji to dla nich szambo które trzeba opróżniać zgodnie z terminem wyliczonej kubatury to miastowa kanalizacja??? ... Hehe a gdy przy paleniu w kafloku dym wraca wentylacja do domu to mieszkanie za szczelne chociaż wilgoć mam na całej północnej ścianie gdzie nie ma rynny dach to masakra komin pęknięty potwierdzenie od straży po wizji komina a ścianą dziurawa to jak mam do kur... Nagrzać dzieciom i żonie???!!!!!!! Wolę PIS niż stare komunistyczne władze!!! Jena... PO!!!

  • Zbyszko Z Hajduckiej
   2021-05-07 09:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Potwór

  Dobrze że istnieje telewizja publiczna, której politycy z PO boją się jak ognia.Dzięki niej możemy poznać całą prawdę.Stacje komercyjne tylko manipulują podają tylko te wiadomości które są na rękę polityką z PO.Dobrze pamiętamy jak premier Tusk namawiał Polaków do niepłacenia abonamentu RTV.W ten sposób zapoczątkował szerzenie się hejtu i sianie nienawiści żeby dzielić Polaków.

 • ***** ***

  Nawet tutaj mają swoich troli do nadawania faszystowskiej propagandy

 • ABC

  Dla ciebie to i reklamy w Polsacie za trudne by je zrozumieć

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.