Wiadomości z Chorzowa

Chorzowianie ruszyli do urn! Trwają wybory samorządowe 2024

  • Dodano: 2024-04-07 09:00

Dziś o 7 rano otwarto lokale wyborcze w mieście – mieszkańcy mogą już oddawać swoje głosy w tegorocznych wyborach samorządowych. Lokale wyborcze czynne będą do 21:00. Wraz z ich zamknięciem zakończy się trwająca od nocy z piątku na sobotę cisza wyborcza.

Wybory samorządowe 2024

Do lokalu wyborczego mieszkańcy mogą udać się w niedzielę 7 kwietnia w godzinach od 7:00 do 21:00. Aby móc przystąpić do głosowania, należy przedstawić komisji wyborczej ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty bądź prawo jazdy. Dokument posłuży komisji do znalezienia wyborcy w spisie bądź w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania dopisze go do niego. Co istotne, głosujący musi oddać głos w odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania Okręgowej Komisji Wyborczej – ich spis znajdziecie TUTAJ.

Każdy wyborca otrzyma w lokalu 3 karty do głosowania opatrzone oryginalną pieczęcią - na każdej należy postawić krzyżyk przy jednym z kandydatów biorących udział w wyborach do rady miasta, sejmiku wojewódzkiego i na stanowisko prezydenta miasta. Według nowelizacji kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 za krzyżyk uznajemy "co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki". Jeżeli wyborca postawi krzyżyk przy więcej niż jednym nazwisku bądź nie postawi go wcale - głos będzie nieważny!

Cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza trwa od nocy z piątku na sobotę (00:00) do zamknięcia lokali wyborczych o 21:00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również