Wiadomości z Chorzowa

Chorzowscy policjanci kontrolowali drony

  • Dodano: 2021-06-24 08:15, aktualizacja: 2021-06-24 06:57

Chorzowscy policjanci wspólnie z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego prowadzili wczoraj kontrole użytkowników dronów. Szczególną uwagę zwracali na osoby latające bez stosownej zgody w strefach, w których wprowadzono ograniczenia. Naruszając taką strefę operatorzy narażają się na odpowiedzialność karną za przestępstwo z art. 212 Ustawy Prawo lotnicze, zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia.

Policjanci często spotykają się z problemem, jakim są loty niezgodnie z obowiązującymi przepisami wykonywane przez operatorów dronów. Szczególną kategorię stanowią tu osoby latające bez stosownej zgody w strefach, w których wprowadzono ograniczenia ze względu na bezpieczeństwo publiczne, a także w celu ochrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Dlatego dzisiaj wspólnie z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, chorzowscy mundurowi prowadzili kontrole użytkowników dronów w rejonie stadionu Ruchu Chorzów oraz na terenie Parku Śląskiego. W trakcie dzisiejszych działań nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. Jak zapowiadają policjanci, takie kontrole będą prowadzone cyklicznie, szczególnie w czasie zabezpieczenia imprez masowych.

PAMIĘTAJ!

  • Pilot drona wykonując operacje w kategorii „otwartej” utrzymuje drona przez cały czas w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS, z wyjątkiem przypadków, gdy dron jest w trybie podążania za stacją bazową lub pilot wykonuje operacje z pomocą obserwatora.
  • Pilot zapewnia, aby dron utrzymywał bezpieczną odległość od osób oraz aby jego lot nie przebiegał nad zgromadzeniami osób.
  • Pilot przed każdą operacją musi zrobić check-in w aplikacji DroneRadar.
  • Podczas lotu pilot drona nie może przelatywać w pobliżu lub w granicach obszarów, na których trwają działania ratownicze, chyba że posiadają na to zezwolenie wydane przez odpowiedzialne służby ratownicze.
  • Dron nie może przewozić materiałów niebezpiecznych, ani nie zrzuca żadnych materiałów.
  • Podczas lotu dron jest utrzymywany w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, z wyjątkiem przypadków, gdy przelatuje on nad przeszkodą.

Więcej na temat prwidłowego użytkowania dronów można dowiedzieć się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego

żródło: ULC

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.