Przedwczoraj, wieczorem na chorzowskich drogach odbyły się działania „Trzeźwość”, mające na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców. Policjanci przeprowadzili kontrolę blisko 1900 osób, zatrzymując kilka osób za naruszenie przepisów.
1900 kontrolowanych osób
Działania rozpoczęły się wczoraj po południu i trwały aż do późnego wieczora. W ciągu tego czasu mundurowi przebadali niemal 1900 kierowców. Niestety, nie wszystkie kontrole zakończyły się pozytywnie dla kontrolowanych.
Zatrzymani pijani kierowcy i osoby bez uprawnień
W wyniku przeprowadzonych kontroli policjanci zatrzymali kilka osób, które nie powinny prowadzić pojazdów. Wśród zatrzymanych znalazł się 36-letni mieszkaniec Chorzowa w stanie nietrzeźwości, 39-letni mieszkaniec Chorzowa, który miał „stan po użyciu alkoholu”, oraz 34-letni mieszkaniec Piekar Śląskich, który prowadził pojazd pomimo sądowego zakazu. Dodatkowo, funkcjonariusze zatrzymali 3 kierowców bez uprawnień do kierowania. W pojeździe 53-letniej mieszkanki Bytomia ujawniono natomiast „cofnięty licznik”.
Policja informuje!
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.