Wiadomości z Chorzowa

Chorzowska drogówka prowadziła działania "Trzeźwość"

  • Dodano: 2021-06-10 08:15, aktualizacja: 2021-06-10 06:50

Wczoraj od wczesnych godzin porannych chorzowscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania pod kryptonimem "Trzeźwość".

Drogówka realizowała wzmożone kontrole trzeźwości kierowców, poruszających się po mieście

Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji profilaktycznych, tylko wczoraj zatrzymano aż 4 nietrzeźwych kierujących.

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż  praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym. Tak też było w czasie wczorajszych działań "Trzeźwość", kiedy to mundurowi zatrzymali aż 4 nietrzeźwych kierujących.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego o godzinie 5.15 na ulicy Nomiarki zatrzymali 61-letniego kierującego Volkswagenem Golfem, który jak się okazało kierował niemieckim samochodem mając blisko 1,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie o godzinie 5:30 stróże prawa zatrzymali do kontroli Forda Mondeo, którym kierował 47-letni obywatel Ukrainy. Po badaniu alkomatem okazało się, że wsiadł on za kierownicę samochodu mając 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo okazało się, że nie posiada on prawa jazdy. Kolejny amator jazdy „po kieliszku” został zatrzymany o godzinie 6.00, jak się okazało 54-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego kierował Oplem Astrą mając blisko 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. O godzinie 6.45 policjanci z drogówki zauważyli samochód, którego kierowca chciał uniknąć kontroli drogowej. Bezpośrednio po zatrzymaniu Opla, okazało się, że 28-letni kierowca jest trzeźwy, ale jego zachowanie było bardzo nienaturalne. Policjanci błyskawicznie przeprowadzili test na obecność narkotyków w organizmie, co potwierdziło, że młody mieszkaniec Chorzowa kierował pojazdem będąc pod wpływem środków odurzających. W trakcie dalszych czynności policjanci ujawnili, że kierujący posiadał również przy sobie 1,5 grama środków odurzających w postaci amfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a pojazd którym się poruszał został przewieziony na parking policyjny. Do ostatniego zatrzymania doszło o godzinie 6.30 na ulicy Kaliny, gdzie policjanci zauważyli samochód Audi, którym podróżowali dwaj młodzi mężczyźni, którzy nie posiadali zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jak się potem okazało, pasażer niemieckiego samochodu był poszukiwany przez organy ścigania, celem odbycia kary pozbawienia wolności. Bezpośrednio po nałożeniu mandatów karnych na młodych mieszkańców Świętochłowic, jednego z nich zatrzymano i doprowadzono do zakładu karnego.       

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

Apelujemy!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możesz poddać się badaniu na własną prośbę w jednostce Policji, lub zupełnie anonimowo i nieodpłatnie skorzystać z alkomatu umieszczonego w miejscu ogólnodostępnym w Komisariacie Policji II w Chorzowie przy ul Moniuszki.

Apelujemy również do wszystkich mieszkańców Miasta Chorzowa.

Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.