Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski skansen nagrodzony

  • Dodano: 2017-06-08 10:00

Marszałek Województwa Śląskiego rozdał nagrody dla najlepszych muzeów. Gala konkursu „Wydarzenie muzealne 2016 roku” miała miejsce w Tarnowskich Górach. Wśród laureatów znalazło się Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w kategorii Dokonania z zakresu konserwacji.

Urząd Marszałkowski rozstrzygnął konkurs na "Wydarzenie muzealne roku 2016", nagradzając tym samym najważniejsze placówki muzealne w regionie. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach i Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: za dokonania z zakresu konserwacji, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, a także wystawy.

Laureatem pierwszej z wymienionych kategorii jest chorzowski skansen. Kapituła konkursowa postanowiła docenić starania dyrekcji obiektu w konserwacji skrzyni dębowej z okuciami żelaznymi, która znajduje się w zbiorach muzeum, a także organizację wydarzeń towarzyszących.

W tym roku nagrody przekazał zwycięzcom członek Zarządu Województwa Śląskiego, Henryk Mercik, a do samego konkursu zgłosiło się 21 placówek muzealnych. Pula nagród wyniosła 40 tysięcy złotych.

Plebiscyt Marszałka Województwa Śląskiego na "Wydarzenie Muzealne Roku" ustanowiono ponad 10 lat temu. Samorząd przyznaje nagrody za dokonania w zakresie działalności muzealnej placówek województwa śląskiego, uwypuklając tym samym ważność ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.