Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski skansen ratuje drewno. Kolejne modernizacje trzech obiektów w toku

  • Dodano: 2022-04-07 11:00

Łącznie trzy kolejne z pięciu zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie chorzowskiego skansenu przejdą modernizację. Co zostanie odnowione?

Najpierw gruntowny remont chałupy z Frydka, później modernizacja spichlerza z Bujakowa, a teraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie zdecydował się na zakończenie dwuletniego zadania polegającego na konserwacji pięciu zabytkowych obiektów. Skansen na ten cel otrzymał dofinansowanie w wysokości 140 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dokładnie z Funduszu Promocji Kultury.

Wkrótce karczma ze Świerczyńca (obiekt zamknięty od 1 kwietnia) i chałupa groniowa z Brennej przejdzie proces fumigacji, czyli dokładnie ten sam zabieg, który wykonano w Bujakowskim spichlerzu.

Polega on na zwalczeniu szkodników niszczących drewniane konstrukcje budynków poprzez staranne zabezpieczenie ich i wpuszczenie niezwykle toksycznego gazu. Później obiekty zostaną otwarte, odgazowane, a następnie ulegną oczyszczeniu i właściwemu zakonserwowaniu.

Szopa na siano pochodząca z Kobióra zyska – tak, jak wcześniej chałupa z Frydka – poszycie dachowe.

Czas na kolejne modernizacje w chorzowskim skansenie

Zachowanie historycznego dziedzictwa regionu jakim są obiekty kubaturowe znajdujące się na ekspozycji naszego muzeum jest dla nas priorytetem. O atrakcyjności tego miejsca stanowi nie tylko odpowiednia aranżacja wnętrz i prezentacja obiektów, ale i fachowa konserwacja oraz zabezpieczenie przed niszczeniem. Cieszymy się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również docenia te wysiłki i wspiera nasze przedsięwzięcie” – wyjaśnia dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Podsumowaniem zadania ma być wystawa czasowa prezentująca obiekty przed i po konserwacji wraz z opisem podjętych działań oraz historią odrestaurowanych obiektów. W ramach projektu zaplanowano także realizację krótkiego filmu promocyjnego prezentującego poszczególne etapy procesu konserwacji budynków.

W chorzowskim skansenie znajduje się 78 obiektów (w tym 61 kubaturowych) prezentujących kulturę regionu Górnego Śląska, w tym Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego, rejonów: pszczyńsko-rybnickiego, bytomsko-tarnogórskiego, lublinieckiego, oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Pan Tau

    zaadoptujcie do Ukraincow

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również