Wiadomości z Chorzowa

Chorzowskie ZOO podsumowało 2022 rok. Padło kilka rekordów, m.in. w liczbie gości

  • Dodano: 2023-01-04 13:45

Blisko 500 tysięcy odwiedzających Śląski Ogród Zoologiczny, spory wzrost dochodów, a także przyjście na świat 170 zwierząt, jedne inwestycje ukończone, inne w toku – to bilans 2022 roku dla chorzowskiego zoo.

Rok 2022 był rokiem wyjątkowym, ale też niezwykle trudnym. Skutki pandemii, inflacja i sytuacja geopolityczna postawiły przed nami wiele wyzwań, którym każdego dnia staraliśmy się sprostać. Był to rok intensywnego rozwoju i wielu zmian wywołanych nową drogą rozwoju, jaką dla Śląskiego Zoo obraliśmy w ostatnich dwóch latach. Nasze działania, nastawione na rozwój i realizację misji ogrodu zoologicznego, mimo że znajdują się dopiero na początku, to już teraz przyniosły wiele pozytywnych efektów, które sprawiły, że rok 2022 był dla Śląskiego Zoo rokiem rekordowym – wyjaśnia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Okazuje się, że w 2022 roku chorzowskie zoo pobiło kilka rekordów. Największy to liczba gości, którzy odwiedzili ogród zoologiczny - to aż 480 tysięcy osób i to drugi rok z rzędu, w którym utrzymuje się tak duża frekwencja. Powodem, przez który nie udało się przekroczyć magicznej liczby pół miliona był wyjątkowo chłodny i deszczowy wrzesień.

Kolejny rekord to dochód, jaki osiągnął Śląski Ogród Zoologiczny. To aż 8 milionów złotych, co oznacza stuprocentowy wzrost dochodów w porównaniu z rokiem 2020.

Wpływ na taki stan rzeczy miała m.in. zmiana cennika biletów wstępu do Śląskiego Zoo, jaka została wprowadzona w maju 2022 roku. Była to pierwsza zmiana cennika od 5 lat. Pomimo nieznacznego wzrostu cen biletów, bilety do Śląskiego Zoo nadal pozostają najtańszymi biletami do ogrodu zoologicznego w Polsce – przypomina Daria Kroczek, wyjaśniając, że na dochody ogrodu składają się również środki pozyskane w ramach różnego rodzaju współpracy z firmami zewnętrznymi (wynajem powierzchni, sponsoring zwierząt itp.).

Rekordowy rok dla śląskiego zoo. Przyszło na świat ponad 170 zwierząt

Podstawowym zadaniem każdego ogrodu zoologicznego jest hodowla zwierząt zagrożonych wyginięciem i 2022 rok przyniósł chorzowskiemu zoo wiele sukcesów w tym zakresie. Najważniejszym przychówkiem 2022 roku były trzy rosomaki tundrowe pierwszy w historii miot tego gatunku, który przyszedł na świat w polskim ogrodzie zoologicznym.

Trzech młodych samców udało się odchować bez wprowadzania ingerencji opiekunów. Jest to ogromny sukces, gdyż z danych literaturowych oraz doświadczenia zagranicznych ogrodów zoologicznych wiemy, że u tego gatunku w pierwszych miesiącach życia występuje bardzo wysoka śmiertelność – wyjaśnia Daria Kroczek.

Pierwszy raz w ogrodzie zoologicznym w Polsce przyszedł na świat przedstawiciel hirary amerykańskiej. W śląskim zoo urodziły się też świnie rzeczne (4 samice), panda ruda (samica) oraz lemury katta (2 samce i 1 samica). Łącznie pracownicy chorzowskiego zoo byli świadkami narodzin 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków.

Pomimo naszych działań i wszelkich starań, nie wszystkie młode udało się odchować. Każda taka strata jest dla nas niezwykle trudna, nie mamy jednak szans w walce z niektórymi wrodzonymi schorzeniami oraz siłami natury, które mają ogromny wpływ na hodowlę zwierząt, także tą, prowadzona w ogrodzie zoologicznym – przyznają władze ośrodka.

W zoo pojawiło się też wiele zwierząt na mocy wymiany osobników pomiędzy Śląskim Zoo a innymi polskimi i europejskimi ogrodami zoologicznymi. Co istotne, w kolekcji pojawiły się gatunki do tej pory nieeksponowane w śląskim zoo. To m.in. bongo górskie – krytycznie zagrożone wyginięciem antylopy, hulmany czczone, czy też żółwie terekaj, węgorze ogrodowe i waran Martensa. W ostatnich tygodniach roku do Chorzowa sprowadzone zostały także głuszce i cietrzewie, które zasiedliły nowe woliery.

W 2022 roku sprowadzono łącznie 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków, a ze śląskiego zoo do innych ogrodów wyjechało łącznie 37 osobników z 13 gatunków.

Śląskie zoo wdrożyło masę inwestycji. Ośrodek stawia na rozwój

Odwiedzający śląskie zoo byli świadkami wdrażanych krok po kroku licznych inwestycji. Mowa nie tylko o wielkich projektach, a także drobnych, ale istotnych dla funkcjonowania ogrodu.

Biorąc pod uwagę fakt, ze Śląskie Zoo powstało w połowie XX w., a duża część infrastruktury pamięta jeszcze początki jego funkcjonowania, to każda, nawet najdrobniejsza modernizacja przybliża go do standardów nowoczesnego ogrodu zoologicznego na miarę XXI w. Stąd wszystkie działania inwestycje prowadzone są dwutorowo – budowie nowych obiektów towarzyszy modernizacja istniejącej infrastruktury. Zgromadzone oszczędności pozwoliły także na zakup materiałów budowlanych, które stopniowo są wykorzystywane do prac modernizacyjnych wykonywanych przez pracowników ogrodu w ramach codziennej pracy – takie działania znacząco obniżają koszt inwestycji i pozwalają nam lepiej wykorzystać zgromadzone oszczędności – przekonuje Daria Kroczek.

Inwestycje ukończone w 2022 roku:

  • kompleks wolier dla kuraków leśnych – głuszców i cietrzewi,
  • wybieg letni dla żółwi lądowych,
  • modernizacja ogrodzenia i zmiana aranżacji wybiegu arui grzywiastych,
  • modernizacja ogrodzenia i wybiegu gepardów,
  • modernizacja wybiegu surykatek,
  • rearanżacja otoczenia wejścia głównego do ogrodu,
  • wymiana i modernizacja wybranych zbiorników w budynku akwarium,
  • przebudowa i dostosowanie terrariów do potrzeb nowo sprowadzanych gatunków gadów,
  • budowa stacji transformatorowej wraz z siecią średniego napięcia.

Inwestycje trwające w 2022 roku i jeszcze niezakończone:

  • budowa pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej,
  • budowa nowego budynku administracyjno-edukacyjnego (budynek dyrekcji zoo),
  • budowa wolier dla rysia i rosomaka.

Wdrożone inwestycje pozwoliły zlikwidować dużą część najstarszej infrastruktury ogrodu.

W przypadku budynku dyrekcji – wyburzenie blisko 50-letniego obiektu z minionej epoki poprawiło wizerunek zoo, a budowa nowoczesnego obiektu dodała bardziej współczesnego charakteru. Stopniowa wymiana ogrodzeń oraz modernizacja wybiegów nie tylko podnoszą dobrostan zwierząt, ale wpływają też na estetykę ogrodu i komfort obserwacji zwierząt przez gości zoo – wyjaśniają władze zoo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również