Wiadomości z Chorzowa

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziła się najmniejsza małpa świata

 • Dodano: 2023-02-02 13:30

Chorzowskie ZOO ma nową mieszkankę. To pigmejka karłowata. Najmniejsza małpa świata jest niewiele większa od ludzkiego kciuka i waży niecałe 20 gramów. 

Pigmejka to pierwszy maluch urodzony w ZOO w tym roku

Małpka urodziła się 5 stycznia 2023 roku i jak podkreślają jej opiekunowie, to pierwsze narodziny w chorzowskim ZOO w tym roku. Nowo narodzony maluch to pierwsze potomstwo pary pigmejek – Leona i Leokadii. Tuż po urodzeniu małpka mierzyła zaledwie tyle, co ludzki kciuk. 

- Większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie. Młode urodzone w naszym zoo ma już prawie miesiąc. Jest zdrowe i szybko rośnie – podkreślają przedstawiciele chorzowskiego ZOO.

Małpka jest zdrowa i szybko rośnie

Opiekunowie dodają, że płeć małpki nie jest jeszcze znana. Jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy pigmejka będzie przemieszczała się samodzielnie. Nie wybrano też jeszcze jej imienia. Wiadomo jedynie, że będzie się ono zaczynało na literę „L”.

- Jak to u pigmejek bywa, młode większość czasu spędza wtulone w grzbiet ojca – Leona. Mama Leokadia przejmuje młode tylko na czas karmienia – informują przedstawiciele chorzowskiego zoo.


Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny

Komentarze (4)    dodaj »

 • Afa

  Wzruszające

 • Tadeusz Radyjko

  Trzeba było nazwać Jarek i Krystyna. Byłoby nawiązanie do wielkości rozumków. Choć pewnie małpa mądrzejsza.

 • Serducho

  Cudo!

 • Marta

  Lusia:)

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również