Wiadomości z Chorzowa

Co robi laboratorium kosmetyczne i dlaczego kosmetyki powinny być badane?

  • Dodano: 2024-08-01 14:15, aktualizacja: 2024-08-12 18:26

Kosmetyki stały się naszą codziennością i są wskazywane jako produkty pierwszej potrzeby. Każdy z nas ma ich wiele w domu zaczynając od podstawowego mydła, a kończąc na używanych od święta drogich perfumach. Najczęściej je kupujemy stacjonarnie w sklepach. Półki drogerii uginają się pod tysiącami kolorowych opakowań, które starają się zachęcić nas do zakupu właśnie akurat produktu danej marki. Z całą pewnością nieraz zastanawialiście się czy (i czym!) się różnią te produktu, a przede wszystkim – czy one rzeczywiście działają i są bezpieczne?

Czemu powinno się badać kosmetyki?

Badania kosmetyków reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. To właśnie ten dokument wskazuje wymogi czy zalecenia weryfikacji bezpieczeństwa oraz potwierdzenia działania właśnie omawianych wyrobów. Analizy powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych laboratoriach kosmetycznych. Jednym z nich, niedawno otwartym w samym centrum Polski – Łodzi, jest laboratorium MPR Labs. To właśnie w tym miejscu jest weryfikowanych tysiące kosmetyków zanim pojawią się na półkach sklepowych. Specjaliści codziennie pracują przy analizach mikrobiologicznych czy fizykochemicznych, aby ocenić czy ten kosmetyk, który kiedyś trafi do naszej łazienki nie będzie stwarzać zagrożenia niebezpiecznymi drobnoustrojami lub czy we wskazanym czasie np. 2 lat zachowa swoje właściwości i cechy. Badania muszą być wykonywane zgodnie z obowiązującymi najnowszymi normami i wskazaniami prawa. Jest to niezmiernie ważne, aby produkty kosmetyczne były bardzo dokładnie zweryfikowane zanim zostaną udostępnione do sprzedaży. Niewłaściwie przebadany produkt lub taki, który nawet nie został przekazany do laboratorium, może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia. Kolejnym elementem po wykluczeniu ryzyka jest potwierdzenie czy to co producent napisał na opakowaniu jest prawdą. W tym obszarze MPR Labs współpracuje z wieloma specjalistami, m.in. dermatologiem, stomatologiem czy np. okulistą. Bardzo często są projektowane całe procesy badawcze z wykorzystaniem ich wiedzy, specjalnie dobranych uczestników oraz aparatury. Dzięki regularnym pomiarom i obserwacjom jest możliwa ocena skuteczności wyrobu i finalne potwierdzenie deklaracji. Za określenie czy produkt, który trafił na półkę sklepową jest bezpieczny i oferuje wskazywane działanie dba Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie w Polsce za wprowadzenie do obrotu produktu niezgodnego z prawem grożą kary nawet do 100 000 zł. Dlatego jest to niezmiernie ważne, aby projektując nowy kosmetyk, czy rozbudowując linie już istniejących produktów współpracować z zaufanym partnerem i specjalistami z zakresu prawa kosmetycznego. 

Jakie są podstawowe badania kosmetyków?

Podstawową i większości przypadków obligatoryjną analizą jest badanie czystości mikrobiologicznej według ISO 17516:2014-11. To ona określa dopuszczalne ilości komórek drobnoustrojów (bakterie, drożdże, pleśnie) w takim produkcie. Niedozwolone całkowicie drobnoustroje to S. aureus, P. aeruginosa, C.albicans, i E.coli. Kolejną kluczową analizą mikrobiologiczną jest test konserwacji. Ta analiza potwierdza nam czy zastosowane układy konserwujące efektywnie zabezpieczają produkt. Test bez którego kosmetyk nie powinien być wprowadzany na rynek to badanie stabilności i kompatybilności masy z opakowaniem. W tym przypadku ocenie poddaje się cały kosmetyk oraz to w czym jest przechowywany, aby określić jak będzie znosić trud czasu, ale również różne warunki atmosferyczne. Laboratorium MPR Labs przeprowadza wszystkie wymienione powyżej doświadczenia oraz pomaga kompleksowo w całym procesie wdrażania nowego produktu: od samego pomysłu na kosmetyk, aż po ostatnie zgłoszenia w europejskiej bazie – CPNP.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.