Wiadomości z Chorzowa

Co stanie się z budynkiem Muzeum w Chorzowie? Radny pyta o jego nowe przeznaczenie

  • Dodano: 2021-11-02 05:30, aktualizacja: 2021-11-30 09:27

Już za niecały miesiąc odbędzie się huczne otwarcie Muzeum Hutnictwa. Miasto zdecydowało się na połączenie dawnego miejskiego muzeum z nową placówką. Radny Grzegorz Krzak pyta, co stanie się z budynkiem przy ul. Powstańców 25.

Muzeum w Chorzowie jest jedną z najstarszych instytucji tego typu na Górnym Śląsku – placówka postała w 1925 roku celem gromadzenia pamiątek z terenów ziemi bytomskiej, które zostały przyłączone do Polski. Stworzenie muzeum w naszym mieście jest związane z historią ukazującą relacje wspólnotowe pomiędzy miastami regionu. Dlaczego? Powstało z połączenia działalności muzeów w Bytomiu i Świętochłowicach.

Muzeum w Chorzowie mieści się do dziś w budynku przy ul. Powstańców 25 od 31 stycznia 1959 roku. Do dziś i jeszcze przez niecały miesiąc, gdyż 27 i 28 listopada odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Hutnictwa na ul. Metalowców 4a.  Zgodnie z decyzją samorządu obie instytucje zostaną połączone w jeden byt.

Radny Grzegorz Krzak w obawie o dawne miejsce muzeum postanowił interpelować do prezydenta w sprawie zabytkowego budynku. Co się z nim stanie?

Co będzie z dawnym budynkiem Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców?

Wielbiciele dawnej lokalizacji chorzowskiego muzeum mogą spać spokojnie – budynek wciąż pozostanie w zasobach instytucji i nie zostanie przeznaczony na inne cele.

Jak informują władze Chorzowa, ze względu na konieczność zaspokojenia potrzeb kulturalnych oraz walory historyczne zbiorów Muzeum w Chorzowie została podjęta decyzja o przeznaczeniu budynku przy ul. Powstańców 25 na potrzeby oddziału Muzeum Hutnictwa, prowadzącego działalność muzealną w zakresie historii Chorzowa i regionu śląskiego. Eksponaty znajdujące się w zasobach obecnego muzeum wymagają osobnej przestrzeni wystawienniczej.

W związku z dużą liczbą zbiorów niemożliwe okazało się również całkowite przeniesienie ich oraz działalności związanej z historią miasta do nowej siedziby Muzeum Hutnictwa.

Budynek przy ul. Powstańców 25 posiada doskonałe warunki do tworzenia czasowych i stałych wystaw, a jego zaplecze pozwala na prawidłowe przechowywanie i konserwację ogromnej liczby unikatowych muzealiów kolekcjonowanych przez wiele lat działalności muzeum – przekonuje zastępca prezydenta Chorzowa, Wiesław Ciężkowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.