Wiadomości z Chorzowa

Co stanie się z budynkiem Muzeum w Chorzowie? Radny pyta o jego nowe przeznaczenie

  • Dodano: 2021-11-02 05:30, aktualizacja: 2021-11-30 09:27

Już za niecały miesiąc odbędzie się huczne otwarcie Muzeum Hutnictwa. Miasto zdecydowało się na połączenie dawnego miejskiego muzeum z nową placówką. Radny Grzegorz Krzak pyta, co stanie się z budynkiem przy ul. Powstańców 25.

Muzeum w Chorzowie jest jedną z najstarszych instytucji tego typu na Górnym Śląsku – placówka postała w 1925 roku celem gromadzenia pamiątek z terenów ziemi bytomskiej, które zostały przyłączone do Polski. Stworzenie muzeum w naszym mieście jest związane z historią ukazującą relacje wspólnotowe pomiędzy miastami regionu. Dlaczego? Powstało z połączenia działalności muzeów w Bytomiu i Świętochłowicach.

Muzeum w Chorzowie mieści się do dziś w budynku przy ul. Powstańców 25 od 31 stycznia 1959 roku. Do dziś i jeszcze przez niecały miesiąc, gdyż 27 i 28 listopada odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Hutnictwa na ul. Metalowców 4a.  Zgodnie z decyzją samorządu obie instytucje zostaną połączone w jeden byt.

Radny Grzegorz Krzak w obawie o dawne miejsce muzeum postanowił interpelować do prezydenta w sprawie zabytkowego budynku. Co się z nim stanie?

Co będzie z dawnym budynkiem Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców?

Wielbiciele dawnej lokalizacji chorzowskiego muzeum mogą spać spokojnie – budynek wciąż pozostanie w zasobach instytucji i nie zostanie przeznaczony na inne cele.

Jak informują władze Chorzowa, ze względu na konieczność zaspokojenia potrzeb kulturalnych oraz walory historyczne zbiorów Muzeum w Chorzowie została podjęta decyzja o przeznaczeniu budynku przy ul. Powstańców 25 na potrzeby oddziału Muzeum Hutnictwa, prowadzącego działalność muzealną w zakresie historii Chorzowa i regionu śląskiego. Eksponaty znajdujące się w zasobach obecnego muzeum wymagają osobnej przestrzeni wystawienniczej.

W związku z dużą liczbą zbiorów niemożliwe okazało się również całkowite przeniesienie ich oraz działalności związanej z historią miasta do nowej siedziby Muzeum Hutnictwa.

Budynek przy ul. Powstańców 25 posiada doskonałe warunki do tworzenia czasowych i stałych wystaw, a jego zaplecze pozwala na prawidłowe przechowywanie i konserwację ogromnej liczby unikatowych muzealiów kolekcjonowanych przez wiele lat działalności muzeum – przekonuje zastępca prezydenta Chorzowa, Wiesław Ciężkowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również