Wiadomości z Chorzowa

Co z terenami po OPT/MTK? Wyrok sądu tuż tuż

  • Dodano: 2023-11-20 18:30

Za dwa dni Sąd Administracyjny w Gliwicach zdecyduje, kto ma rację w sprawie dawnych Targów Katowickich i budynków po Ośrodku Postępu Technicznego. Czy w Parku Śląskim powstanie osiedle?

Aktywiści, wojewoda vs lex developer

W sporze, jaki toczy się od kilku lat nie widać końca. Z jednej strony są działacze społeczni, miłośnicy Parku Śląskiego, mieszkańcy okolic, władze województwa, z drugiej - miasto i duże firmy.

Rozmawiał z nami Robert Torbus, członek zarządu Stowarzyszenia Nasz Park w Chorzowie, który pokrótce opowiedział nam o tym, dlaczego uważają, że tereny po dawnych OPT/MTK powinny wrócić do Parku, a nie trafić w ręce deweloperów. Wspomniał o pierwotnej roli tego obszaru - rekreacji, rozrywce, rozwojowi nauki. Nie bez powodu wcześniejsza nazwa największego zielonego obszaru w tej części aglomeracji nosiła nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. 

O szerszej perspektywie można usłyszeć w wywiadzie z Lidią Torbus, działaczką wyżej wymienionego stowarzyszenia oraz radną radną Rady Dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec.

Historia prywatyzacji terenów po OPT

Stowarzyszenie Nasz Park udostępniło nam opracowane przez siebie kalendarium dotyczące historii OTP i zmian własnościowych, jakie tam zaszły. Kluczowe są ostatnie lata, w których to Miasto Chorzów uzyskało zgodę na sprzedaż działek po dawnym OPT/MTK. Przytaczamy kilka punktów.

Rok 2016: Miasto Chorzów staje właścicielem się prawa do użytkowania wieczystego terenów OPT/MTK. Dzięki darowiźnie Wojewody nabyło tereny SKARBU PAŃSTWA z przeznaczeniem na cele usługowe, wystawiennicze, koncertowe, rekreacyjne. Dotyczy to działek:
nr 453/118 – 642m2
nr 1066/68 -pow.70725 m2
nr 1067/68-o pow.100969 m2

Rok 2017: Green Park zostaje właścicielem działki 1065/68 

05.12.2018 Atal S.A staje się właścicielem się prawa do użytkowania wieczystego terenów OPT/MTK działek: 1165/68, 1167/68, 1168/68, 1195/68 i innych. Łącznie 10,67 ha z przeznaczeniem wskazanym, w umowie notarialnej,  na cele usługowe, wystawiennicze, koncertowe, rekreacyjne.

Spółka Green Park składa w kolejnych lata dwa wnioski na podstawie tzw. lex developer, które mają umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych. W wyniku protestów społecznych pierwszy z nich zostaje odrzucony przez Radę Miast (rok 2018). Drugi wniosek, złożony w roku 2020 przechodzi, ale blokuje go decyzja Wojewody. 

Luty 2022 Miasto Chorzów przystępuje do zmiany MPZP polegającego na zmianie przeznaczenia działek należących do Uniwersytetu Śląskiego i Hotelu z usługowego na mieszkaniowy. Oznacza to, że cały obszar byłego OPT/MTK (oprócz pawilonu C-G ) miasto przeznacza na budownictwo mieszkaniowe.

W marcu bieżącego roku firma Atal dostaje zielone światło od miasta na lokalizację  inwestycji mieszkaniowej mające obejmować 950 mieszkań (również na podstawie lex developer). Tu również interweniuje Wojewoda Śląski i unieważnia uchwałę, od czego odwołuje się Miasto Chorzów. To właśnie to odwołanie ma być rozpatrywane przez WSA 23.11.2023.

Działacze społeczni boją się, że WSA podejmie decyzję przychylną deweloperom. W podsumowaniu przesłanego kalendarium zawarli clue swoich obaw i obaw wszystkich tych, którym nie podoba się potencjalna budowa dużych zespołów mieszkaniowych. 

Analizując zamierzenia Chorzowa dotyczące budownictwa mieszkaniowego na około 20 hektarach terenu byłego OPT/MTK łącznie (a nie wyrywkowo i pojedynczo dla każdej inwestycji lub planu), łatwo można dojść do wniosku, iż na tym terenie może powstać wiele tysięcy mieszkań, w których będzie mieszkało kilkanaście tysięcy osób – to jest cała dzielnica Dąb, a nawet Koszutka. Tylko  brak infrastruktury – zapłacą za nią Chorzowianie.

Dodać należy, że nie tylko Chorzowianie, ale i mieszkańcy Katowic oraz Siemianowic Śląskich, będą musieli mierzyć się z nowymi utrudnieniami. Nie tylko same budowy będą problemem, choć spowodują utrudnienia w ruchu i częściową wycinkę terenów zielonych. Perspektywa kilku tysięcy nowych mieszkańców, a co za tym idzie, kilku tysięcy nowych samochodów, również może wpłynąć na komfort życia w najbliższej okolicy. W sieci dominują opinie i oczekiwania przychylne raczej usługowo-wystawienniczej, rekreacyjnej roli tych terenów. Pytanie, czy jest jeszcze możliwa realizacja takich założeń?

Jasny punkt na mapie OPT/MTK?

Jedynym “jasnym punktem” w kalendarium wydaje się być przejęcie (na ten moment dzierżawa, informacje sprzed miesiąca) pawilonu C-G przez Franta Group. Architekt Maciej Franta ma plany wobec słynnego gmachu:

- Szukamy swojego miejsca w przestrzeni miasta. Boli nas fakt, że ten pawilon nie znalazł przez dziesiątki lat żadnej funkcji i stwierdziliśmy, że może uda nam się nim odpowiednio zaopiekować. Wyposażyć go w funkcję związaną docelowo z naszą pracownią i wszystkimi funkcjami około architektonicznymi. Na razie chcemy go zacząć odnawiać i zrobić z niego fajne i ciekawe miejsce na mapie Chorzowa. Jeżeli my się nim nie zajmiemy, to obawiam się, że on po prostu zniknie – mówi Maciej Franta (cytat za slazag.pl)

O losach terenów po OPT/MTK za dwa dni zdecyduje gliwicki sąd. Robert Torbus wspomniał, że jeśli decyzja jaką podejmie WSA będzie na korzyść miasta i firmy Atal, możemy się spodziewać odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego. My podejrzewamy, że takowe nastąpi niezależnie od decyzji sądu.


 

Komentarze (5)    dodaj »

  • Chorzów-Centrum

    Tam nikomu nie chodzi o park tylko o wygodę dla siebie. Czy mieszkańcy Katowic i Siemianowic nie korzystają z ul. Siemianowickiej i Kościuszki? Na tych terenach nic nie ma i nie jest to PARK. Walka toczy się o inwestycje mieszkaniowe po drugiej stronie ul.Bytkowskiej, żeby katowiczanie mieli blisko do atrakcji, może jeszcze Chorzów powinien im coś zapewnić? Kto z mieszkańców Chorzowa ma jeździć na byłe tereny OPT?

  • Lidia Torbus

    Skoro zostałam wywołana, to odpowiadam. Podając imię i nazwisko przeciwnie do chorzowianin. Na przyszłość proszę o przedstawienie się, bo teraz jest to tchórzliwy hejt, a nie dyskusja. Odpowiedź: gdyby Chorzów, budując nową dzielnicę mieszkaniową w granicy z Katowicami, nie chciał komunikacyjnie i ekologicznie zniszczyć mojej dzielnicy i Parku Śląskiego (nie Chorzowskiego) to pewnie nie wypowiadałabym się w tej sprawie. Nie wiem gdzie autor komentarza mieszka i się gdzie się wychował, ale ja od urodzenia mieszkam w zasadzie na granicy Parku ,który w moim rozumieniu jest dobrem wszystkich Ślązaków i od początku swojego istnienia nazywał się Wojewódzki, nie Chorzowski.

  • chorzowianin

    Pan i Pani Torbus niech sobie robią porządki w Katowicach, ile drzew obronili w Katowicach? Torbusy do Katowic!

  • również chorzowianin

    A może warto spojrzeć na to ze komuś się chce walczyć o Park Śląski i drzewa niezależnie od granic miast? A tak na marginesie to problem jest katowicki m.in. samochody z planowanego osiedla będą wyjeżdżały na drogi w Katowicach nie Chorzowie, przystanki autobusowe obsługujące OPT sa w Katowicach nie Chorzowie!

  • ChoRzów BatoRy

    To jest chore i obrzydliwe. Tu jest Chorzów i tyle w temacie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również