Trzy tysiące ton soli i półtora tysiąca ton piasku – to zapasy Chorzowa na zimowe utrzymanie dróg. Choć na razie nasze drogi są czarne, to odpowiedzialne za to firmy są w gotowości od początku listopada. W kontrolowaniu ich pracy pomoże System Zarządzania Ruchem.
Akcja zima w Chorzowie obejmuje ponad 150 km dróg
Akcja zimowego utrzymania jezdni w Chorzowie prowadzona jest od listopada do marca. W naszym mieście odpowiedzialne jest za nią konsorcjum firm PTS ALBA z siedzibą w Chorzowie oraz ZUKTZ J. Wieczorek z Bytomia. Muszą zadbać o 347 ulic, a ich łączna długość to 152 km.
- Akcja zimowego utrzymania jezdni ulic miasta Chorzowa prowadzona jest (w przypadku występowania symptomów zimowych) nieprzerwanie i całodobowo mechanicznie wraz z użyciem środków chemicznych (chlorku sodu) i uszorstniających (piasku) za pomocą pługopiaskarek. Przyjęto trzy standardy utrzymania - I, II i III które przyporządkowano do ulic w zależności od ich kategorii (z podziałem na drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz krajową) oraz przebiegów komunikacji miejskiej – czytamy na stronie Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.
W I standardzie (m.in. ul. Katowicka, Batorego i Kościuszki czy DTŚ) jezdnia powinna być czarna w ciągu 4 godz., w II standardzie w ciągu 6 godz., a w III standardzie w ciągu 8 godzin. Zimowe zapasy Chorzowa to 3 tys. ton soli i 1,5 tys. ton piasku. Firmy odpowiedzialne za akcję zima dysponują 8 pługopiaskarkami i 3 traktorami z pługiem. Koszt zimowego utrzymania jezdni w Chorzowie to około 310 tys. złotych.
System Zarządzania Ruchem pomoże w zimowym utrzymaniu dróg
W zimowym utrzymaniu dróg w Chorzowie pomoże, uruchomiony na początku grudnia, System Zarządzania Ruchem. Częścią systemu jest blisko 90 kamer, które monitorują skrzyżowania i drogi w Chorzowie. W tym przypadku pomogą w kontrolowaniu jak przeprowadzana jest akcja zima.
- Wiele miejsc będziemy mogli monitorować na bieżąco. Te kamery są bardzo dokładne i na zbliżeniach widać najmniejsze elementy na nawierzchni. Jest to także rejestrowane, więc jeżeli stwierdzimy, że w danym dniu ulica była źle zrobiona, to jako dowód mamy nagranie z monitoringu. Jeżeli firm zobaczą jak to jest udokumentowane, to nawet nie będą próbowały oszukiwać czy szukać wymówek – twierdzi Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM Chorzów.
Za zimowe utrzymanie chodników odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy przylegających do nich posesji. Jeżeli takich nie ma, to obowiązek spoczywa na Wydziale Usług Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów. Również gdy między granicą działki a chodnikiem jest pas zieleni, to za odśnieżanie odpowiedzialne jest miasto.