Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie trwają testy systemu ITS. Jak będzie działać?

 • Dodano: 2019-11-10 08:00, aktualizacja: 2019-11-10 10:24

Szybko, sprawnie i bez korków? Tak ma działać system ITS w Chorzowie. Do końca listopada będą trwały testy tego rozwiązania. Nowe technologie to jednak nie wszystko, wiele będzie zależało od kierowców.

Szybciej i sprawniej na ulicach Chorzowa?

System ITS (Intelligent Transport System) to system informacyjny i komunikacyjny mający za zadanie optymalne zarządzanie komunikacją w mieście. W praktyce polega to na tym, że wszystkie skrzyżowania w Chorzowie będą monitorowane i sygnalizacja świetlna będzie dostosowywana do ruchu w danym miejscu. Przejazd ma być szybszy i sprawniejszy, ale wiele zależy od kierowców. 

- Żeby system działał sprawnie i skutecznie muszą być też właściwe zachowania kierowców na skrzyżowaniach. Muszą oni dynamicznie ruszać po zmianie sygnalizacji, a ruch musi być płynny. Jeżeli będą zbyt duże odległości od pojazdów, to  światło może się zmienić na czerwone – tłumaczy Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.

Na tablicach świetlnych będą pokazywane alternatywne trasy i przewidywany czas dojazdu do następnego skrzyżowania. W pobliżu miejsc parkingowych będzie także wyświetlana informacja o wolnych miejscach.

Priorytet w systemie ITS będzie miała komunikacja publiczna

Kierowcy samochodów osobowych mogą być zawiedzeni systemem wprowadzanym w Chorzowie, bo tu pierwszeństwo będzie miała komunikacja publiczna.

- Gdy system wykryje, że dany autobus ma spóźnienie, to ustawi jego trasę przejazdu tak, by to spóźnienie zniwelować. To może oznaczać, że kierowcy samochodów osobowych będą musieli poczekać – wyjaśnia dyrektor MZUiM Chorzów.

System ITS będzie również ważył samochody - na ulicy Katowickiej obok stacji Circle K. Dostępna będzie także aplikacja mobilna informująca o sytuacji na drogach w mieście. Według Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie wszystko ma działać od początku grudnia.
 

Komentarze (4)    dodaj »

 • bunia

  skrzyżowanie Parkowej z Kościuszki: z mojej obserwacji wynika, że zjazd i wjazd z Parkowej ma pierwszeństwo, z Kosciuszki wjazd / w kierunku Starego Chorzowa/ ma zielone światło tylko wtedy kiedy pojawia się autobus w innym przypadku zielone światło jest króciutko; myślę, że zmianę świateł można skrócić o 1 sekundę.

 • TomaszWr

  Jeszcze sekundniki na światłach !?

 • Michel

  No właśnie, dynamiczne ruszanie spod świateł. Mają z tym problem taksówkarze i emeryci.

 • PSW

  Kolejną grupą, która ma z tym problem i rozwala system to L-ki, ale nie uważam by była to wina uczących się kierowców, ale szkolących ich instruktorów. We wszystkich WORD-ach powinni uczyć odpowiedniego ruszania i płynnej jazdy. Wielu kierowców robi sobie 3 metrowe odstępy, albo nie staje na detektorze ruchu (pętli indukcyjnej) więc płynność pokonywania skrzyżowań z sygnalizacją świetlną jest zaburzona i nie przekłada się na lepszą przepustowość - zwłaszcza w godzinach szczytu jest to mocno frustrujące.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również