Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie trwają testy systemu ITS. Jak będzie działać?

 • Dodano: 2019-11-10 08:00, aktualizacja: 2019-11-10 10:24

Szybko, sprawnie i bez korków? Tak ma działać system ITS w Chorzowie. Do końca listopada będą trwały testy tego rozwiązania. Nowe technologie to jednak nie wszystko, wiele będzie zależało od kierowców.

Szybciej i sprawniej na ulicach Chorzowa?

System ITS (Intelligent Transport System) to system informacyjny i komunikacyjny mający za zadanie optymalne zarządzanie komunikacją w mieście. W praktyce polega to na tym, że wszystkie skrzyżowania w Chorzowie będą monitorowane i sygnalizacja świetlna będzie dostosowywana do ruchu w danym miejscu. Przejazd ma być szybszy i sprawniejszy, ale wiele zależy od kierowców. 

- Żeby system działał sprawnie i skutecznie muszą być też właściwe zachowania kierowców na skrzyżowaniach. Muszą oni dynamicznie ruszać po zmianie sygnalizacji, a ruch musi być płynny. Jeżeli będą zbyt duże odległości od pojazdów, to  światło może się zmienić na czerwone – tłumaczy Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie.

Na tablicach świetlnych będą pokazywane alternatywne trasy i przewidywany czas dojazdu do następnego skrzyżowania. W pobliżu miejsc parkingowych będzie także wyświetlana informacja o wolnych miejscach.

Priorytet w systemie ITS będzie miała komunikacja publiczna

Kierowcy samochodów osobowych mogą być zawiedzeni systemem wprowadzanym w Chorzowie, bo tu pierwszeństwo będzie miała komunikacja publiczna.

- Gdy system wykryje, że dany autobus ma spóźnienie, to ustawi jego trasę przejazdu tak, by to spóźnienie zniwelować. To może oznaczać, że kierowcy samochodów osobowych będą musieli poczekać – wyjaśnia dyrektor MZUiM Chorzów.

System ITS będzie również ważył samochody - na ulicy Katowickiej obok stacji Circle K. Dostępna będzie także aplikacja mobilna informująca o sytuacji na drogach w mieście. Według Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie wszystko ma działać od początku grudnia.
 

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • bunia

  skrzyżowanie Parkowej z Kościuszki: z mojej obserwacji wynika, że zjazd i wjazd z Parkowej ma pierwszeństwo, z Kosciuszki wjazd / w kierunku Starego Chorzowa/ ma zielone światło tylko wtedy kiedy pojawia się autobus w innym przypadku zielone światło jest króciutko; myślę, że zmianę świateł można skrócić o 1 sekundę.

 • TomaszWr

  Jeszcze sekundniki na światłach !?

 • Michel

  No właśnie, dynamiczne ruszanie spod świateł. Mają z tym problem taksówkarze i emeryci.

 • PSW

  Kolejną grupą, która ma z tym problem i rozwala system to L-ki, ale nie uważam by była to wina uczących się kierowców, ale szkolących ich instruktorów. We wszystkich WORD-ach powinni uczyć odpowiedniego ruszania i płynnej jazdy. Wielu kierowców robi sobie 3 metrowe odstępy, albo nie staje na detektorze ruchu (pętli indukcyjnej) więc płynność pokonywania skrzyżowań z sygnalizacją świetlną jest zaburzona i nie przekłada się na lepszą przepustowość - zwłaszcza w godzinach szczytu jest to mocno frustrujące.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.