Wiadomości z Chorzowa

Od listopada w Chorzowie będzie działać ITS, czyli inteligentny system transportowy

 • Dodano: 2019-09-07 12:45

Na drogach Chorzowa od listopada ma być bezpieczniej i wygodniej - ruchem drogowym i komunikacją zbiorową w mieście będzie zarządzał ITS, czyli inteligentny system transportowy. Zaawansowanie prac związanych z jego wdrożeniem osiągnęło już 80 proc. wykonania – informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie. 

ITS to mniejsze korki na ulicach Chorzowa

Korki na ulicach Chorzowa od listopada powinny być mniejsze, a komunikacja publiczna sprawniejsza – układ komunikacyjny miasta będzie optymalizowany przez ITS. Pierwszeństwo będzie miała komunikacja publiczna, a drogowcy za pomocą sygnalizacji będą mogli rozładować tworzący się korek. Kierowcy zyskają aktualne informacje drogowe na elektronicznych tablicach oraz w aplikacji na telefon.

- Zostały wykonane prawie wszystkie prace terenowe tj. modernizacja wszystkich sygnalizacji świetlnej wraz z wymianą starszych modeli sterowników, montaż tablic zmiennej treści wraz z konstrukcjami wsporczymi, montaż tablic radarowych przed przejściami dla pieszych w rejonie szkół, montaż punktów pomiarowych, montaż kamer monitoringu wizyjnego – informuje chorzowski MZUiM.

W najbliższym czasie zostaną zamontowane tablice parkingowe, wdrożony zostanie też system ważenia pojazdów na ulicy Katowickiej. Na przełomie września i października planowane jest wdrożenie m.in.: systemu sterowania sygnalizacjami świetlnymi, systemu priorytetu dla komunikacji publicznej na głównych ciągach miasta oraz mobilnej aplikacji.

ITS to optymalne zarządzanie komunikacją w mieście

System ITS (Intelligent Transport System) to system informacyjny i komunikacyjny mający za zadanie optymalne zarządzanie komunikacją w mieście. Pozwala on także na lepsze informowanie o aktualnej sytuacji na drogach, tak by z sieci transportowej można było korzystać płynnie i bezpiecznie. 

- Zwarta zabudowa miasta w wielu miejscach uniemożliwia nam poszerzenie drogi czy stworzenie nowego połączenia. Naszym priorytetem jest więc maksymalne wykorzystanie istniejących ulic, tak aby po Chorzowie można było poruszać się bezpieczniej i wygodniej – mówił w marcu biegłego roku prezydent miasta, Andrzej Kotala.

Według badań korzystanie z inteligentnych systemów zmniejsza czas podróży nawet o 80 proc. W Polsce system w różnym zakresie został wdrożony między innymi w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Białymstoku. 


 

Google NewsSubskrybuj mojChorzow.pl z Google News

Komentarze (9)    dodaj »

 • Ola

  Przy wyjeździe z Parkowej na Kościuszki tworzył się zawsze gigantyczny korek. Kiedy powstało rondo było znacznie lepiej, a z sygnalizacją będzie jeszcze lepiej

 • Ola

  Przy wyjeździe z Parkowej na Kościuszki tworzył się zawsze gigantyczny korek. Kiedy powstało rondo było znacznie lepiej, a z sygnalizacją będzie jeszcze lepiej

 • Edek

  Ten który zrobił te małe rondo na Kościuszki przez które tworzą się korki powinien stracić stanowisko lub iść siedzieć .mam nadzieję że obecny remont w tym miejscu ma na celu likwidację tego bezsensownego małego rondka ... przedtem nie było korków ...kto ponosi odpowiedzialność za podwójne remonty

 • rowerzysta

  Jak każda rodzina musi mieć teraz ze trzy auta, to się korkuje. Jadą wszyscy tymi autami, a w każdym tylko jedna osoba! I potem się dziwią, że się korkuje! Kierowcy to jednak osły!!!

 • Chorzowianin

  Za ten remont powinna być komisja śledcza tyle kasy poszlo w błoto kto za to odpowie przed spoleczenstwem Ogromne marnotrastwo.

 • Maciej Poloczek

  Pisaliśmy o tym tu - https://mojchorzow.pl/i,w-sierpniu-ruszy-przebudowa-skrzyzowania-ulic-kosciuszki-i-parkowej-w-chorzowie,200274,903115.html

 • Ginter

  Mamy sie czego obawiać...?

 • miro

  Zobaczymy jak to będzie działać.

 • Pepe

  To dobrze, może w końcu nad przejazdem na Strzelców Bytomskich, da się przefrunąć

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również