We wtorek, 19 listopada, gmach Urzędu Miasta rozbłysnął w czerwonych barwach. Dlaczego? To z okazji wyjątkowej akcji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, organizowanej w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.
Stop przemocy!
19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę postanowiła uczcić go w wyjątkowy sposób, zachęcając różne placówki i instytucje do podświetlenia swojej elewacji na czerwono. Celem akcji jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci oraz promowanie idei uważnego rodzicielstwa.
Do akcji przyłączył się chorzowski Urząd Miasta, który po zapadnięciu zmroku przyjął czerwone barwy. Jak podsumowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w jednym momencie na czerwono zostało podświetlonych ponad 2000 obiektów i setki okien.
- Cieszymy się, że aż tyle osób i instytucji stanęło po stronie bezpiecznego i dobrego dzieciństwa – czytamy w mediach społecznościowych Fundacji.
Gdzie szukać pomocy i jak reagować?
Jak wskazują statystyki przytoczone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, aż 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Gdzie mogą szukać pomocy? W całej Polsce działają Centa Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację, gdzie młodzi ludzie i ich niekrzywdzący opiekunowie mogą liczyć na pomoc psychologiczną, medyczną i prawną. Najbliższa placówka tego typu znajduje się w Sosnowcu, przy ulicy Głównej 19. Wsparcia można szukać również w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej czy na komisariacie Policji. O pomoc można poprosić również za pośrednictwem całodobowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, dostępnego pod numerem 116 111.
Jeżeli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka – reaguj! W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112, bezpłatny i czynny całą dobę. Podczas rozmowy z Policją można złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec dziecka. O przemocy w rodzinie warto poinformować również lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, placówkę edukacyjną, do której uczęszcza krzywdzone dziecko, a także sąd rodzinny.
Szczegółowe informacje na temat form pomocy i kroków, jakie powinno się podjąć, jeżeli dochodzi do przemocy wobec dziecka, znajdziecie na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.