Wiadomości z Chorzowa

Dobre warunki na drodze nie oznaczają że jest bezpiecznie

  • Dodano: 2019-03-04 09:30

Dobre warunki atmosferyczne, nie zwalniają kierujących z ostrożnej jazdy. Bywa, że są czynnikiem, który niekiedy obniża czujność kierowców w trakcie jazdy i wyzwala ryzykowne zachowania, w szczególności chęć szybkiej jazdy.

W ciągu dnia, przy dobrych warunkach drogowych, po suchej, prostej trasie poruszamy się z reguły najszybciej, a przez to, że nie czujemy się zagrożeni, często przestajemy uważać, a naszą uwagę pochłania co innego niż prowadzenie auta, np. obsługa radia czy smartfona.

Podczas jazdy w dobrych warunkach bardzo szybko tracimy poczucie prędkości

W ciągu dnia, przy dobrej pogodzie natężenie ruchu jest też z reguły najwyższe, to również sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni na chorzowskim odcinku DTŚ odnotowano trzy poważne zdarzenia drogowe. Na szczęście tym razem nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Bezpieczna prędkość, to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa. Nadmierna prędkość jazdy jest szczególnie niebezpieczna zimą.

Z powodu przekraczania dozwolonej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie ale też dochodzi do potrąceń pieszych.

Na wielu drogach pozamiejskich ruch pieszych ciągle jeszcze odbywa się po jezdni i poboczu. Przy dużej prędkości pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili. To niesie ze sobą ryzyko groźnego w skutkach wypadku.

Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożnie i przestrzegać dozwolonych limitów prędkości a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

Pamiętajmy też, że kultura jazdy i szacunek wobec innych są istotnymi elementami bezpieczeństwa na drodze.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.