Wiadomości z Chorzowa

Dochody miasta mniejsze o ponad 170 milionów złotych. Głównym powodem zmiany w podatkach

 • Dodano: 2022-10-05 08:30, aktualizacja: 2022-10-05 08:52

Budżet Chorzowa szczuplejszy o 170 milionów złotych na przestrzeni ostatnich 5 lat. Wyliczenia skarbnik miasta, Małgorzaty Kern nie napawają optymizmem. Rządowe dotacje pomogły w niewielkim stopniu.

170 709 370 złotych – to strata w dochodach Chorzowa od 2019 do 2023 roku z tytułu podatku PIT. Choć utrata została pomniejszona o rekompensaty rządowe w łącznej kwocie 46 110 188 złotych to sam ubytek PIT w ciągu ostatnich 5 lat (zbilansowany o państwową dotację) wynosi aż 124 599 182 złotych (1166 złotych na każdego mieszkańca). To sprawia, że sytuacja finansowa miasta nie jest dobra. W samym 2022 roku ubytek za sprawą mniejszych wpływów z podatku dochodowego wyniósł aż 51 065 516 złotych, a spodziewana strata w przyszłym roku będzie jeszcze większa i to o bagatela 78 599 701 złotych!

Szczegółowe wyliczenia dotyczące stanu miejskich finansów przekazała podczas wrześniowej sesji Rady Miasta skarbnik miasta, Małgorzata Kern. Zmiany podatkowe mają znaczący wpływ na dochody Chorzowa i jego sąsiadów, co przekłada się na możliwości inwestycyjne, ale nie tylko.

Zarówno mieszkańcy, jak i nasz samorząd boleśnie odczuwamy rosnące ceny i galopującą inflację. Przekłada się to na bardzo duże trudności w funkcjonowaniu miasta. Z jednej strony rosną wydatki, z drugiej samorządy pozbawiane są swoich dochodów. Drastyczne cięcia z tytułu np. podatku PIT bardzo poważnie uszczupliły kasę miasta, co przekłada się m.in. na mniejszą liczbę inwestycji. Podatek PIT to przecież dochody naszych mieszkańców, które powinny zostać w mieście – komentował po sesji Rady Miasta prezydent Andrzej Kotala.

Sytuacja znacząco pogorszyła się w 2019 roku – dokładnie w momencie, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na spore zmiany w podatkach, jak zerowy PIT dla młodych, a także obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17, a w lipcu tego roku do 12 procent. Przedstawiona przez miejską skarbnik linia czasowa ukazuje, jak mocno uszczuplił się budżet miasta w ciągu ostatnich 5 lat.

Andrzej Kotala o finansowych problemach miasta – „dramat”!

Prezydent w trakcie posiedzenia Rady Miasta wyjaśnił, że bezpośrednią konsekwencją finansowej straty jest przymus odsunięcia w czasie wielu istotnych inwestycji. Wśród nich znajduje się budowa nowego stadionu Ruchu Chorzów, na który czeka spora część mieszkańców miasta i oddani fani Niebieskich z ościennych miast, w tym Rudy Śląskiej, Świętochłowic czy Mikołowa.

To nie wszystko – mniej pieniędzy to ograniczenie liczby inwestycji drogowych, infrastrukturalnych, w tym służących dzieciom czy młodzieży – mniej remontów szkół czy budowy placów zabaw i boisk sportowych. Andrzej Kotala wyjaśnił, że samorząd w tej chwili zmuszony jest „dzielić włos na czworo”, by zabezpieczyć najważniejsze potrzeby miasta i mieszkańców. Sprawę pogarsza inflacja i coraz wyższe koszty energii elektrycznej, gazu i opału.

Musimy oszczędzać! Czeka nas drastyczne ograniczenie bieżących wydatków - skrócenie czasu działania oświetlenia ulicznego, wyłączenie podświetleń miejskich obiektów (w tym tych zabytkowych). Pilnie tworzymy szczegółowy plan nowych koniecznych oszczędności. Straty,  jakie ponosi miasto tylko z powodu podwyżek gazu i prądu należy szacować w dziesiątkach milionów złotych! Więcej zapłacą domy kultury, domy pomocy społecznej, MORiS Chorzów, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie a także placówki oświatowe (a mamy ich ponad sześćdziesiąt)! Nadszedł bardzo ciężki czas dla samorządów – przekonuje prezydent Chorzowa.

Komentarze (7)    dodaj »

 • Potwór

  Obecnie w tych trudnych czasach najlepiej sobie radzą samorządy gdzie rządzą politycy z PiS.Jeżeli ktoś ma problemy i nie potrafi sobie dać radę to ma możliwość podać się do dymisji.

 • Cider

  Gdzie są cyferki. To co opowiada opowiadacz z mafii PO mnie kompletnie nie przekonuje.

 • JP3

  Boś głupi jak wszyscy wyznawcy pisu

 • AntyPiS

  PiS wszystko w Polsce zrujnuje!

 • Potwór

  To jest fejk news.

 • Edek

  Nowak skończ pitolic. Stołek ci się rypnoł to przyszedłeś smutki tu wylewać.

 • chorzowianin

  PiS zrujnuje więcej niż możesz sobie wyobrazić!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również