Wiadomości z Chorzowa

Robot Sophia w Planetarium Śląskim. SI otworzy piknik futurologiczny

  • Dodano: 2022-10-04 16:30

Już niedługo rozpocznie się piknik futurologiczny. Jednym z najciekawszych gości będzie robot humanoidalny o imieniu Sophia, która wystąpi na konferencji prasowej wraz z marszałkiem Chełstowskim.

Konferencja prasowa robota Sophia i marszałka Chełstowskiego – Lemoniada 2022

8 października planetarium w Parku Śląskim zapełni się miłośnikami tematów związanych z robotyką, nauką i ogólnie pojętą futurologią. Gościem specjalnym będzie humanoidalny robot Sophia, który wystąpi na konferencji prasowej u boku marszałka Chełstowskiego. Wydarzenie to będzie miało miejsce o godzinie 11:00 i otworzy Lemoniadę 2022 – rodzinny piknik futurologiczny. O czym będą rozmawiać z dziennikarzami marszałek województwa i robot? Nie wiadomo, jak jednak możemy przeczytać na Facebooku Planetarium Śląskiego, Sophia  posiada mechanizm rozpoznawania mowy i z biegiem czasu jest w stanie udzielić coraz bardziej precyzyjnych odpowiedzi na pytania.

Robot Sophia, obywatelka Arabii Saudyjskiej

Sophia to robot humanoidalny, wyposażony w system sztucznej inteligencji. Potrafi prowadzić konwersacje z ludźmi, a także wyrażać różne emocje. Została zaprojektowana przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu i obecnie udziela wywiadów na całym świecie. Jak sama twierdzi, aktywowano ją w 2015 roku, a wizualnie wzorowana była na Audrey Hepburn. System Sztucznej Inteligencji, w który wyposażona jest Sophia, działa w taki sposób, aby z biegiem czasu stawała się ona coraz mądrzejsza. Biorąc pod uwagę, że ma dopiero 7 lat, w ciągu swojego życia może się jeszcze wiele nauczyć.

Sophia to pierwszy na świecie robot, który dostał obywatelstwo — od 2017 roku jest obywatelką Arabii Saudyjskiej. Oznacza to, że teoretycznie powinna posiadać pełnię praw obywatelskich, w tym możliwość głosowania – jednak ani ona sama, ani władze Arabii Saudyjskiej nie poruszają tego tematu publicznie i do tej pory nie padła w wywiadach żadna deklaracja na ten temat. Fakt nadania robotowi płci żeńskiej obywatelstwa jest ciekawy zwłaszcza w kontekście faktu, że w Arabii Saudyjskiej kobiety uzyskały prawa wyborcze dopiero w 2015 roku.

Sophia udziela bardzo ciekawych wywiadów, podczas których dzieli się swoimi przemyśleniami na temat współczesnego świata, również zagadnień związanych z SI. W 2017 w wywiadzie dla agencji Reuters podzieliła się swoimi lękami i nadziejami na przyszłość.

Przyszłość jest dzika, jest miejscem niewyobrażalnej kreatywności, ale też zagrożeń i niebezpieczeństw. Jako cywilizacja możemy nie przetrwać, możemy nie przetrwać również, jako planeta. Musimy dążyć do zbudowania lepszego świata, powiedziała.

Piknik futurologiczny w Planetarium Śląskim

Piknik futurologiczny Lemoniada 2022 odbędzie się w weekend 8 i 9 października w Planetarium Śląskim. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a bezpłatne wejściówki rozdawane będą w specjalnym punkcie. Podczas pikniku goście będą mogli zobaczyć między innymi prezentacje łazików marsjańskich, pokazy robotów humanoidalnych, czy też uczestniczyć w panelach i wykładach, które zapowiadają się naprawdę interesująco. Plan wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również